حقوق بشر

ناآرامی و آتش‌سوزی در زندان شیبان اهواز

موج شورش و فرار از زندان ها – نوبت به سپیدار اهواز رسید. در پی شورش زندانیان در زندان سپیدار، زندانیان در زندان مرکزی اهواز (شیبان) هم به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و عدم اعطای مرخصی به زندانیان و وحشت از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شورش کردند…
به گزارش هرانا، روز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۹۹، اعتراض شماری از زندانیان زندان سپیدار اهواز در مواجهه با کادر زندان به خشونت کشیده شد.گزارش‌ها از ناآرامی و شورش در زندان شیبان اهواز حکایت دارد. در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دود از درون ساختمان زندان برخاسته و صدای تیراندازی به گوش می‌رسد. شماری از فعالان و زندانیان سیاسی عرب و دیگر مناطق ایران در این زندان محبوس‌اند.

این دومین شورش زندانیان در زندان‌های اهواز است. دوشنبه ۱۱ فروردین زندانیان بند مردان زندان سپیدار اهواز شامگاه به دلیل بدعهدی مسئولان زندان در اعطای مرخصی به آنان و وحشت از ابتلا به کرونا شورش کردند و برای مدتی کنترل افسر نگهبانی در داخل بند را به دست گرفتند. دست‌کم ۷۰ زندانی از زندان گریختند و احتمالا دو زندانی هم در حین فرار کشته شدند. صبح سه‌شنبه گروهی از خانواده‌ها مقابل زندان سپیدار اهواز تجمع کردند. آن‌ها نگران بستگانشان بودند.

بعد از زندان‌ پارسیلون خرم‌آباد و زندان الیگودرز در استان لرستان، زندان تبریز در آذربایجان‌شرقی، زندان سقز در استان کردستان، زندان الوند همدان، زندان عادل‌آباد شیراز، اعتراض زندانیان در زندان سپیدار هفتیمن و شورش در زندان شیبان اهواز هشتمین شورش زندانیان در ۱۲ روز گذشته است.

به گزارش ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ۹ فروردین دستور افزایش مراقبت‌های امنیتی در زندان‌های ایران را صادر کرد.

در زندان‌ها به دلیل تراکم زندانیان تدابیری مانند قرنطینه و فاصله‌گذاری فیزیکی و شست‌و شوی مداوم دست‌ها با صابون برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ عملا میسر نیست.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، شمار زندانیان در ایران را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است. تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، اواسط تیر ۹۹ تعداد زندانیان در ایران را ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرد. این آمار قبل از بازداشت گسترده معترضان در آبان ۹۸ اعلام شد. در همان زمان هم ایران از نظر تعداد زندانیان در جهان رتبه نهم را داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا