دیدگاه‌ها

حزب کمونیست ترکیه: سوسیالیسم برای سلامتی ما ضروری است!

م. چابکی: جهان سرمایه داری در مواجهه با همه گیر شدن ویروس کرونا در بحران ساختاری است، ترکیه ناتوان نیز در این هرج ومرج قرار دارد. سرنوشت این اپیدمی سوسیالیسم نیست که سرمایه داری بتواند با کنترل آسانتر از آن جلوگیری کند. گسترش این اپیدمی فاجعه ای بزرگ برای همه مردم و زحمتکشان خواهد بود.

چگونگی مبارزه با آن به شرح زیراست:

۱- کلیه بیمارستان ها و موسسات خصوصی باید در اختیارعموم قرار گیرد.
امروز دولت فقط بخشی از این وظیفه را انجام می دهد وبیشتر امکانات پزشکی همچنان خصوصی است. بیمارستانهای عمومی نیز حتی درساختار بازار برای کسب در آمد قرار گرفته اند که اولین گام مبارزه با بیماری همه گیر تحت فرمان باز سازی و ملی سازی موسسات ضروری است.

۲- بانکها، تأسیسات و خدمات صنعتی نیزباید با سلب مالکیت خصوصی همراه شود.
این سلب باعث افزایش چشمگیر توانایی دولت در مبارزه با بیماری فراگیر خواهد بود. اما تلاش دولت سرمایه کاهش هزینه ها برای جابجایی و انتقال آن به مسیرسود تبدیل به بحران دیگری گردید که دراین شرایط باید از همه امکانات و منابع برای بهبود و محافظت از بهداشت عمومی استفاده شود.

۳- برنامه مرکزی را باید عملی کرد.
برنامه ریزی به معنای اراده سیاسی همه افراد زحمتکش جامعه است. این تنها راه مقابله با معضلات اجتماعی بصورت عقلانی است که با شرکت همه نیروها برای پی ریزی شهرها، ساخت وساز، حل معضل مسکن، حمل و نقل همه مربوط به برنامه ریزی مرکزی خواهد بود.

۴- بلافاصله انستیتوی تحقیقاتی برای واکسیناسیون، درمان و کیت های تشخیص علیه ویروس کرونا باید ایجاد شود.درترکیه نه واکسنی وجود دارد ونه می تواند دارویی برای درمان تولید کند. با این حال در صورت اقدام نیز تا چه اندازه کیت تشخیص دقیق خواهد بود و یا اینکه می توان اطلاعات مفید از آن بدست آورد قابل تردید است. دانشمندان سوسیالیست ترکیه در این مؤسسات اطمینان دارند که پیشرفت بسیار سریع در این امور، اولین اقدامی است که برای تمرکز اطلاعات دراین انستیتوی تحقیقاتی بوجود خواهد آمد.

۵-خدمات پزشکی کاملاً رایگان در اختیار عموم.
همه مردم ما به مراقبت های بهداشتی رایگان دسترسی باید داشته باشند. همه مردم تحت تأمین امنیت اجتماعی بدون قید و شرط با در اختیار داشتن ماسک و وسیله ضد عفونی کننده به صورت رایگان در برابرفاجعه همه گیر باید قرار گیرند. خدمات پزشکی نه تنها در مؤسسات پزشکی بلکه در هر منطقه، مدارس و محل های کار باید رایگان ارائه شود) سیستم خدمات درمانی در بیمارستان‌ها نباید مانند بازار با انگیزۀ سودورزی بلکه باید با برنامه‌ای دمکراتیک اداره شود).

۶- اموردینی و دولتی از هم جدا می شود.
ارگان های دینی ترکیه در امور سوسیالیست ها دخالت نخواهند داشت. کسانی که در قرنطینه سالم سازی قرار گرفته اند و کسانیکه از مرحله شناسایی آزاد نگردیده اند با وظایف دینی جدا می شوند.

۷- برنامه ریزی قرنطینه ایی یک وظیفه اجتماعی است.
برنامه های قرنطینه ای که مؤثرترین روش های مبارزه با بیماری همه گیر هست یک حرکت خود سرانه نیست بلکه به عنوان یک وظیفه اجتماعی و کار اجباری برای عموم است.

۸- رسانه ها برای توضیح حقیقت باز سازی می شوند.
رسانه ها از پیوند قدرت جدا شده و مردم برای به دست آوردن اطلاعات لازم مجددا آنرا سازماندهی می کنند. تا درمورد شیوع این بیماری همه گیر اطمینان حاصل شود واطلاعات لازم را دریافت کنند.

۹ – غارت و انبار نمودن کالا مجاز نیست.
از آنجا که مردم در مواجهه با بیماری همه گیر به دولت اعتماد ندارند آنان برای نگهداری مواد غذایی قفسه های محصولات را خالی می کنند. با این وجود قانون سوسیالیستی در سخت ترین شرایط به هر شخص در ترکیه بر حفظ و حمایت از مردم با حمل کالا و محصولات مورد نیاز را نگه داشته و حمل می کند.

۱۰- بحران اقتصادی اتفاق نخواهد افتاد.
از آنجا که شرکت های خصوصی سلب مالکیت می شود وسودآوری فردی وجود نخواهند داشت ورشکستگی با طمع کارفرمایان، عدم پرداخت حقوق و اخراچ کارگران مفهومی نخواهد داشت.

۱۱- احساس وظیفه و همبستگی حاکم خواهد شد.
افراد آگاه یک جامعه سوسیالیستی، اول از همه به فکر افرادی هستند که در مواجهه با چنین شرایط اضطراری به حمایت نیاز دارند و برای نیازهایشان در کنار هم بسیج می شوند. اقدامات انجام شده به سرعت در یک جامعه آگاه واکنش نشان داده می شود و صحنه های همبستگی وخیره کننده امروز تجربه می شود.

۱۲- جامعه سوسیالیستی امیدوار کننده است.
به جای جو وحشت وناامیدی ایجاد شده توسط ویروس کرونا، می توان در مواجهه با این مشکل از جامعه ای با اعتماد به نفس و مطمئن صحبت کرد.
ما اهمیت این روحیه را دوباره در این روزهای اپیدمی می بینیم. ما معتقدیم که بشریت نیز این روزها را پشت سر خواهد گذاشت. اگر زنده بماند، با این ارزش ها زنده خواهد ماند.
حزب کمونیست ترکیه خواستار چنین نظم عمومی است.
برگرفته از سایت حزب کمونیست ترکیه
م. چابکی
۱۳ فروردین ۱۳۹۹ برابر با ۰۱ /۰۴ /۲۰۲۰

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا