گوناگون

شمار بیکاران در آمریکا در یک هفته دو برابر شد

در بحران شیوع کرونا، درخواست دریافت مزایای بیکاری در آمریکا به اوج تاریخی خود رسیده است. تنها در یک هفته ۶,۶ میلیون آمریکایی به‌ عنوان بیکار ثبت نام کرده‌اند. این تعداد دو برابر بیشتر از هفته قبل از آن است….

وزارت کار آمریکا پنج‌شنبه ۱۴ فروردین / ۲ آوریل در واشنگتن اعلام کرد که هفته گذشته ۶,۶۵ میلیون آمریکایی درخواست اولیه برای دریافت مزایای بیکاری را پُر کردند. پیش از این، کارشناسان پیش‌بینی ۳,۵ میلیون درخواست حقوق بیکاری را کرده بودند.

هفته قبل از آن حدود ۳,۳ میلیون درخواست پُر شده بود که بالاترین میزان از اکتبر سال ۱۹۸۲ با رقم نسبتاً پایین ۶۹۵ هزار بود. درخواست‌های متقاضیان مزایای بیکاری در آمریکا، در جریان بحران اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ با رقم ۶۶۵ هزار به اوج رسید؛ در آن زمان ۸,۷ میلیون شغل از بین رفت.

به گزارش سایت زمانه،بسیاری از اقتصاددانان بر این نظرند که در اثر شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و موج اخراج‌ها، نرخ بیکاری در آمریکا ۳,۵ درصد رشد خواهد کرد. مقامات مسئول «فدرال رزرو»، بانک مرکزی آمریکا، انتظار بیکاری بیش از ۱۰ میلیون نفر را دارند.

تا چند هفته پیش، شمار درخواست مزایای بیکاری به‌طور مرتب زیر ۱۰۰ هزار در هفته بوده است. افزایش درخواست‌ها اکنون حاکی از رکود چشمگیر اقتصاد آمریکا در نتیجه بحران کرونا است.

گسترش سریع ویروس کرونا زندگی عمومی را در بخش‌های بزرگی از آمریکا مختل کرده است. اکنون نزدیک به دو سوم جمعیت ۳۳۰ میلیونی آمریکا در معرض محدودیت‌های اعمال‌شده توسط ایالت‌ها قرار دارند. بسیاری از مغازه‌ها بسته شده‌اند، رستوران‌ها و هتل‌ها خالی مانده‌اند، سفرهای بی‌شماری نیز لغو شده است. بسیاری از کارکنان شرکت‌های تعطیل‌شده باید درخواست مزایای بیکاری را پُر کنند.

در آمریکا امکانی همچون بیکاری کوتاه‌مدت مانند برخی از کشورهای اروپایی وجود ندارد یا بسیار محدود است. در این نوع، شرکت‌ها می‌توانند کارمندان خود را در مدت کوتاهی بیکار کنند و بیمه بیکاری اختلاف دستمزد ناشی از آن را می‌پردازد.

بسته محرک ۲,۲ تریلیون دلاری که هفته گذشته تصویب شد و بیشترین رقمی است که در طول تاریخ آمریکا برای مواجهه با یک بحران اختصاص داده شده است، از جمله شامل افزایش مزایای بیکاری نیز می‌شود که تا به امروز بسیار محدود بوده است. هم‌اکنون کارفرمایان می‌توانند به جای اخراج آن‌ها، کارمندان را تا چهار ماه به مرخصی بفرستند. در این مدت دولت حقوق آن‌ها را می‌پردازد. با این حال، قوانین جدید تقریباً تأثیری روی آخرین درخواست‌های مزایای بیکاری تا جمعه گذشته نداشت.

بیش از ۸۰ درصد آمریکایی‌ها در حال حاضر در نوعی از قرنطینه به‌ سر می‌برند. این رقم چند هفته پیش زیر ۵۰ درصد بود.

آمریکا از نظر شمار مبتلایان به کووید۱۹ در بین کشورهای جهان رتبه نخست را دارد به‌ طوری که حدود ۲۲۶ هزار مورد تأیید شده در این کشور شناسایی شده و بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ نفر نیز جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا