گوناگون

ویروسی شدن میادین نفتی و ضرورت تشکیل کمیته بحران

کارشناسی ارشد مهندسی سوانح از دانشگاه شهید بهشتی گفت: تجهیزات سخت افزاری میدان‌های نفتی و پالایشگاه‌ها از آن دسته مواردی هستند که ویروس کرونا مدت زمان بیشتری را در روی سطوح آنها زنده می‌ماند. واحد HSE ملزم است که ضدعفونی مکان‌ها، ابزار و تجهیزات را دائماً اجرا و کنترل کند.

حامد حقی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره احتمال شیوع کرونا در مناطق عملیاتی نفتی اظهار داشت: اپیدمی کرونا به سرعت در حال انتشار است و تقریبا تمامی مناطق جهان را درگیر خود کرده است. بدون شک این اپیدمی یکی از بزرگترین بیماری‌های همه گیر در چند دهه اخیر است که در طی مدت کوتاهی تاثیرات فزاینده‌ای در همه عرصه‌ها به خصوص حوزه اقتصادی از خود برجای گذاشته است.

بدنه اقتصادی-اجتماعی جامعه در حال ضعیف شدن است

وی افزود: سرعت همه‌گیری و عدم کشف داروی درمان آن نیز وضعیت به شدت اضطراری را شکل داده است. روندی که این بیماری در حال پیمودن است در کوتاه مدت بدنه اقتصادی- اجتماعی جامعه را تضعیف و تاثیر منفی بر روی آن خواهد گذاشت و نفت به عنوان یکی از محورهای اساسی اقتصاد کشور اهمیت دوچندانی را داراست که عدم اقدامات مناسب و انفعال دستگاه‌ها در این شرایط بحرانی می‌تواند لطمات جبران ناپذیری را بر بدنه کشور وارد کند. به همین سبب باید اقدامات موثری برای جلوگیری از شیوع اپیدمی جدید با عنوان کووید-۱۹ در بخش‌های نفتی کشور به اجرا درآید.

الزامات پیشگیرانه برای مدیریت بحران در نفت

مسئول دبیرخانه علمی مدیریت و مهندسی ایمنی بهداشت محیط زیست در ادامه تصریح کرد: پیشگیری به عنوان یکی از رکن‌های حیاتی مدیریت بحران در وهله اول باید در دستور کار قرار بگیرد و تشکیل کمیته بحران که یکی از بایدهای مهم است؛ اقدامات کلیدی با در نظر گرفتن عوامل دخیل و تاثیر گذار به سرعت اجرایی شود. آگاهی بخشی از اولین اقداماتی است که باید به شکل ویژه و با بهره‌گیری از توان کلیه بخش‌ها اجرایی شود. نصب بنرها، پوسترهای آموزشی در کلیه فضاها و دفاتر، توزیع بروشور و کتابچه راهنمای بهداشت عمومی و اقدامات فردی از جمله اقداماتی است که توصیه می‌شود. تاثیر کلیپ‌های آموزشی و استفاده از بستر فضای مجازی نقش برجسته‌ای خواهد داشت که نباید از آن غفلت شود.

از اپیدمی جلوگیری شود

وی تاکید کرد: پایش وضعیت سلامتی نیروها و کارمندان به صورت مستمر و منظم طبق پروتکل‌های بهداشتی در محل کلیه پالایشگاه‌ها، سکوهای نفتی، میدان‌های نفتی، پتروشیمی‌ها و سایر ادارات وابسته الزامی است. تب سنجی مستمر در مبادی ورودی و خروجی یکی از سهل‌ترین شیوه‌های توصیه شده است. باید رویکرد به نحوی شکل بگیرد که بالاترین تمرکز بر روی مدیریت منابع انسانی و بهداشت فردی و عمومی باشد که موجب عدم ابتلای نیروها به این اپیدمی شود.

تمهیدات لازم برای افرادی که الزام به حضور در میادین نفتی دارند

کارشناسی ارشد مهندسی سوانح از دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: پالایشگاه‌ها، میدان‌های نفتی و پتروشیمی‌ها به تیم‌ها و کارگرهای حاضر  در محل احتیاج دارند و این مسئله آنها را در شیوع بیماری کووید-۱۹ بسیار آسیب پذیر می‌کند. حتی‌الامکان برای پیشگیری از ابتلاء نیاز است با کاهش تولید و شیفت‌بندی از تعداد نیروهای کار کاسته شود. در همین راستا دورکاری برخی پرسنل اداری و غیرضروری، تعطیلی جلسات غیرضروری و رستوران‌ها؛ جهت خلوت سازی محیط می‌تواند مفید باشد و به این منظور باید تمهیداتی اندیشیده شود.

مشکوک‌ها شناسایی شوند

وی یادآور شد: شناسایی افراد مشکوک و نیروهایی که از مناطق آلوده هستند نیز ضروری است. کمیته بحران لازم است با برنامه‌ریزی مدون تیم‌های غربالگری را ایجاد کند تا با شناسایی افراد آلوده و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند خطر ابتلا را کاهش دهد. قدم بعدی ثبت اطلاعات سلامت افراد در بانک اطلاعاتی و کنترل بهداشتی مستمر افراد برای به حداقل رساندن ریسک ابتلا است.

سخت افزار نفت در معرض بیشترین مخاطرات

حقی گفت: تجهیزات سخت افزاری میدان‌های نفتی و پالایشگاه‌ها از آن دسته مواردی هستند که ویروس کرونا مدت زمان بیشتری را در روی سطوح آنها زنده می‌ماند. واحد HSE ملزم است که ضدعفونی مکان‌ها، ابزار و تجهیزات را دائماً اجرا و کنترل کند. ضدعفونی باید مستمر و با رعایت نکات بهداشتی اجرایی شود. ارائه تجهیزات بهداشتی فردی از جمله ماسک و دستکش به صورت روزانه و آموزش بهداشت فردی و عمومی به پرسنل توسط تیم متخصص بهداشتی در کنار سایر اقدامات باید انجام پذیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا