گوناگون

سه دقیقه سکوت در چین؛ سوگواری جمعی برای قربانیان کووید-۱۹

چین با سه دقیقه سکوت برای قربانیان ویروس کرونا سوگواری کرد. دولت چین روز شنبه ۴ آوریل/ ۱۶ فروردین را روز بزرگداشت سه هزار و ۳۰۰ قربانی کووید-۱۹ اعلام کرده بود. از این رو ساعت ۱۰ به وقت محلی مردم در سرتاسر کشور به مدت سه دقیقه از حرکت باز ایستادند. سپس خودروها، قطارها، کشتی‌ها و آژیرهای حمله هوایی به صدا درآمدند. در ووهان، محل اولیه شیوع کرونا همه چراغ‌های راهنمایی در ساعت ۱۰ قرمز شدند و رفت و ‌آمد را به مدت سه دقیقه متوقف کردند. دولت گفته است این رخداد قرصتی برای ادای احترام به «شهدا»ست؛ ۱۴ نفر از کادر درمانی که برای مبارزه با ویروس جان باختند.

یکی از این قربانیان لی ونبلیانگ، پزشکی در ووهان بود که به خاطر اطلاع‌رسانی در باره شیوع کرونا از سوی مقامات توبیخ شد و کمی بعد بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. اولین موارد ویروس کرونا اواخر سال گذشته در شهر ووهان در استان هوبئی چین کشف شده بود اما دولت چین در ابتدا در خصوص این بیماری اطلاع‌رسانی کمی کرد. تنها ۳۱ دسامبر بود که چین سازمان جهانی بهداشت را از وجود مواردی از ذات‌الریه با علت نامعلوم مطلع کرد. از آن زمان تا کنون این ویروس جهان را درنوردیده و بیش از یک میلیون نفر را آلوده کرده و نزدیک به ۶۰ هزار تن در ۱۸۱ کشور را از پای درآورده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مراسم یادبود در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در تمامی شهرهای بزرگ و اصلی چین به ویژه در ووهان برگزار شد.

ووهان در ۲۳ ژانویه سال جاری میلادی و در اقدامی برای ریشه کنی گسترش ویروس کرونا در قرنطینه به سر برده و از سوی رهبر کمونیست چین بابت قربانی شدن ساکنانش به “شهر قهرمان” معروف شده است.

در پکن، شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به همراه سایر مقام‌های عالی رتبه این کشور همگی با لباس‌های مشکی و میخک سفید نصب شده بر روی لباس‌هایشان به پرچم نیمه افراشته کشور ادای احترام کردند.

همچنین شورای دولتی چین دستور داده که پرچم‌ها در سراسر این کشور و همچنین سفارتخانه‌های چین و کنسولگری‌ها به حالت نیمه افراشته درآمده و تمامی فعالیت‌های تفریحی نیز به حالت تعلیق دربیایند.

همچنین سوت قطارها، کشتی‌ها و خودروها نیز برای سه دقیقه و برای ادای احترام به صدا در آمد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا