گوناگون

کرونا و رویارویی جان و نان

اقتصاد ملی نامولد و رانتی کشور ما از درون تهی و در برابر زورگویی دولت ترامپ بی‌دفاع شده است. فقط بر اساس برنامه مدون اقتصادی عملی، یعنی برنامه “اقتصادی مردمی” بر محور توسعه اقتصادی- اجتماعی می‌توان مسیر کنونی اقتصاد که رو سوی ویرانی دارد تغییر داد. به سران و کارگزاران “نظام” در به‌اجرا گذاشتن برنامهٔ اقتصادی‌ای با سمت‌گیری مردمی و ملی نمی‌توان هیچ‌گونه امیدی بست، زیرا دوام هستی آنان به ادامه دیکتاتوری ولایت فقیه گره خورده و دوام منافع‌شان به ادامه نولیبرالیسم اقتصادی که بر پایهٔ استثمار خشن نیروی کار و محیط زیست بنا شده وابسته است….

همدلی، محسن رفیق: آغاز به کار مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی با دستور رئیس جمهور، کلید خورد. این در شرایطی است که هنوز کرونا بر روال سابق خود، به پیش می‌تازد. اگر چه وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید، چنین تصمیمی را مناسب حال و روز فعلی ندانسته و نسبت به مخاطرات آن هشدار می‌دهد، اما روحانی، تدبیر را در گشودن درهای بسته فعالیت‌های اقتصادی می‌داند. او که پیش از این، از نقشه دشمنان در جهت تعطیلی اقتصاد کشور سخن گفته بود، گویا سکون بیشتر فعالیت‌های اقتصادی را به صلاح ندانسته و علیرغم هشدار کارشناسان مبنی بر تداوم فاصله‌گذاری اجتماعی، بازگشتن زودهنگام کشور به شرایط عادی را تدارک دیده است.
روحانی در جلسه روز گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا، با بیان اینکه از ابتدا هم با هیچ مانعی در تولید مواجه نبوده‌ایم، گفت: از ۲۳ فروردین، در همه استان‌های کشور به جز تهران، کسب و کارهای کم ریسک می‌توانند فعالیت‌های خود را آغاز کنند، اما کسب و کارهای پر ریسک از جمله مراکز ورزشی، استخرها و مراکزی که نیاز به حضور جمعیت دارند، فعلا تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل باقی خواهند ماند. برهمین اساس، در این جلسه مقرر شد که فعالیت‌های اقتصادی در استان تهران نیز، از روز شنبه ۳۰ فروردین آغاز شوند.
روحانی همچنین اظهار داشت: برای بازگشایی فعالیت‌ کسب و کارها، تصمیم گرفتیم که به صورت پلکانی عمل کنیم. در خصوص فعالیت ادارات دولتی نیز مصوب شد از هفته آینده یعنی ۲۳ فروردین، فعالیت ادارات به این صورت باشد که دو سوم از کارمندان در محل کار خود حضور خواهند داشت و یک سوم دیگر مجاز هستند که در محل کار خود حضور پیدا نکنند.
همچنین در جلسه دیروز مصوب شد که ساعت کار ادارات، از ۲۳ فروردین ماه از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۱۴ عصر باشد. روحانی در این زمینه اشاره کرد: این مساله با توجه به نزدیک بودن ماه رمضان در نظر گرفته شده است که در این زمینه هم اگر تا ماه رمضان چنین وضعیتی داشته باشیم نه نماز جماعت خواهیم داشت و نه وقت ناهار در ادارات.
در زمینه عبور و مرور نیز، بر اساس اعلام نظر روحانی، عبور و مرور ماشین‌ها در استان‌ها آزاد است، ولی عبور میان استان‌ها تا ۳۰ فروردین ممنوع است.
شاید این تصمیمات روحانی را بتوان به نوعی بی‌توجهی به درخواست وزیر بهداشت دانست. سعید نمکی، روز ۱۵ فروردین در نامه‌ای به رئیس جمهور از عملکرد وزارت صنعت جهت بازگشایی مشاغل انتقاد کرده و در مورد تبعات اینگونه رفتار که او آن را تصمیمات آتش به اختیار خوانده بود، سلب مسئولیت کرده بود.
نمکی در نامه به رئیس جمهور نوشته بود: با اینکه گام دوم فاصله‌گذاری منطقی تحت عنوان «فاصله‌گذاری هوشمند» در حال برنامه ریزی است، متأسفانه اخیرا بدون اطلاع ستاد، نامه‌ای توسط قائم مقام محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت به کلیه استان‌ها ابلاغ شده که عملا دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می‌شود و این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد.
او در ادامه آورده است: ضمن اعتقاد راسخ اینجانب و وزیر محترم کشور و دیگر همکارانمان به کمک هرچه زودتر به کاهش اثرات اپیدمیولوژیک کرونا بر اقتصاد کم بنیه کشور و تدوین پروتکل برای بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی با اولویت ویژه، قویا اعلام می‌کنیم که هر گونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تائید نباشد، شعله‌هایش به‌سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت.
نمکی در پایان، هشدار داده است که کوچکترین حرکت نسنجیده و غیر منطبق با نظر کارشناسی، آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت که حداقل در نظام سلامت امکان ایستادن در مقابل هجمه‌هایش میسر نمی‌باشد.
این در حالی است سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به ترجیح دادن جان انسان‌ها نسبت به اقتصاد و کسب و کار، در برخی کشورها هشدار داد. «تدروس ادهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، در کنفرانسی خبری که جمعه شب با حضور کریستالینا جورجیوا، مدیر صندوق بین‌المللی پول در ژنو سوئیس برگزار شد، اولویت دادن کشورها به مبارزه با کرونا را خواستار شده و تأکید کرد که مهار این ویروس و نجات جان انسان‌ها، شرط لازم برای حفظ مشاغل و اقتصاد است.
ادهانوم و جورجیوا همچنین در مقاله‌ای که روز جمعه در روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف منتشر شد، تأکید کردند که برای احیای فعالیت‌های اقتصادی لازم است که ابتدا شیوع کرونا تحت کنترل قرار بگیرد. در این مقاله مشترک، آمده است:«در حالی دنیا به کرونا پاسخ می‌دهد که کشورها یکی پس از دیگری مجبور شده‌اند که برای مهار آن وارد عمل شوند. این رویکرد باعث شده است که فعالیت جامعه و اقتصاد آنها متوقف شود. در ظاهر یک انتخاب وجود دارد، یا جان انسان‌ها را نجات دهید یا معیشت آنها را. اما این یک معمای اشتباه است. مهار کرونا شرط لازم برای نجات مشاغل است.»
این دو تأکید کرده‌اند که نظام بهداشتی بسیاری از کشورها برای ازبین بردن کرونا آماده نیست. آنها از کشورها خواستند که بودجه خدمات بهداشتی را در اولویت قرار دهند.
آنها همچنین در این یادداشت، تصریح کرده‌اند که بحران در بهداشت جهانی و سرنوشت اقتصاد جهانی به طرز جدایی‌ناپذیری در هم تنیده شده است و مبارزه با این ویروس لازمه احیای اقتصادی است.
با این وجود تصمیم روحانی مبنی بر بازگشایی ادارات و مراکز اقتصادی در این شرایط با برخی انتقادات در داخل کشور نیز روبرو شده است.
محمدرضا سبزعلیپور، اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران نیز نسبت به شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان و درگذشتگان در سراسر ایران هشدار داد و طی سخنانی از بازگشایی بانکها و ادارات شدیدا انتقاد کرد و گفت: مشکل اصلی، تصمیمات نادرست و عملکرد سوال برانگیز دولت می‌باشد که بسیار خطرناک و غیرقابل جبران خواهد بود. در این ارتباط عقل و عِلم هر دو حکم می‌کنند که در حال حاضر و تا کنترل بیماری کرونا، دولت محترم از تردد غیر ضرور مردم در شهرها و مسافرت‌های بین شهری جلوگیری کرده و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را نیز تشدید نماید.
او همچنین اشاره کرد: موضوعی که مبهم و سوال برانگیز می‌باشد این است که علیرغم تاکید تمامی مقامات مسئول به بحرانی بودن اوضاع و اذعان به اینکه باید مردم در خانه بمانند و خود را فعلا در منزل قرنطینه نمایند متاسفانه شاهد دستور دولت به بازگشایی ادارات و بانکها می‌باشیم که هیچگونه توجیه منطقی ندارد و درست ناقض دستورات قبلی دولت و ستاد مقابله با کرونا می‌باشد.
سبزعلیپور تصریح کرده است: باز هم این پرسش برای عموم مردم پیش می‌آید که وقتی مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است پس چرا دولت به فعالیت بانک‌ها و مشاغل در این ایام بحرانی اصرار می‌ورزد؟
او در پایان خطاب به روحانی می‌گوید: برای چندمین بار از محضر جنابعالی در این ایام بحرانی که طبق آمار رسمی دولت خودتان حداقل روزی ۳۰۰۰ نفر به کرونا مبتلا و چیزی حدود ۱۵۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست می‌دهند خواهش می‌کنم تا جهت کنترل بحران و کاهش تلفات و ابتلا مردم به «ویروس کرونا»، دستور فرمائید ادارات و بانک‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند تا انشاالله پس از آرامش اوضاع با سلامتی مردم و بهبود مبتلایان و همچنین خبرهای خوش به استقبال کسب و کارهای خصوصی و دولتی برویم و جبران این ایام بحرانی را با دلخوشی و دلگرمی و همکاری و همدلی و سعی و تلاش مضائف دولت و مردم انجام دهیم.
به هر روی در جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا، تصویب شد که در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی در بخش دکتری از ۳۰ فروردین به بعد، کلاس‌ها به صورت حضوری خواهد بود، اما در بخش کارشناسی و مدارس تا ۳۰ فروردین آموزش از دور است؛ البته در استان‌هایی که وضعیت سفید است می‌توانند کار خود را شروع کنند و مشکلی ندارند مثل استان بوشهر که مشکلی در این زمینه ندارد.
همچنین مصوب شد که اماکن متبرکه تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل بماند و بعد از این تاریخ برای آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا