از هر دری سخنی

استناد نخست‌وزیر اسپانیا به شعر سعدی برای مقابله با کرونا

بشریت به اجماع یک بدن را تشکیل می‌دهد که هر یک از آن‌ها عضوی از این بدن هستند و در اتحاد و همبستگی موجب می‌شوند که این بدن کار کند

ستاره صبح؛ «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا روز شنبه در سخنرانی تلویزیونی خود با اشاره به شعر سعدی در ورودی سازمان ملل که می‌گوید بنی‌آدم اعضای یکدیگرند، خواهان همدلی و اتحاد ملت اسپانیا شد. سانچز که برای اعلام تمدید دو هفته بیشتر قرنطینه برای مردم اسپانیا از کاخ نخست‌وزیری لا مونکلوآ  سخن می‌گفت، افزود: اجازه دهید که از اشعار سعدی شاعر بزرگ ایران که شعر او در ورودی سازمان ملل نوشته‌شده و بهترین مثال برای همدلی، همبستگی و اتحاد بشریت است، استفاده کنم.

بنی‌آدم اعضای یک پیکرند/که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار/دگر عضوها را نمانَد قرار
تو کز محنت دیگران بی‌غمی/نشاید که نامت نهند آدمی

وی با زمزمه شعر کامل سعدی شاعر ایرانی یادآور شد که ما باید به‌سوی یک اتحاد منسجم‌تر برویم، جامعه ما این کار را چهار دهه پیش انجام داد؛ اما اکنون نیاز به اتحاد اروپا برای مقابله با بدهی‌ها و ضرر و زیان‌هایی‌ که بیماری کرونا به وجود آورده هستیم. اروپا این بار نباید ما را مأیوس کند. نخست‌وزیر اسپانیا تأکید کرد که بشریت به اجماع یک بدن را تشکیل می‌دهد که هر یک از آن‌ها عضوی از این بدن هستند و در اتحاد و همبستگی موجب می‌شوند که این بدن کار کند. ما تاکنون تلاش کردیم تا تأثیرات اقتصادی و اجتماعی بدون سابقه ناشی‌ از شیوع این بیماری را کم کنیم. در این بازسازی باید از آسیب‌پذیرترین افراد محافظت کنیم. در این فوریت هیچ‌کس عقب نخواهد ماند. قدرت ما از اتحاد بین تجار، دولت‌ها و قلمروهای مختلف کشور خواهد آمد.

سانچز ادامه داد که بشریت به اجماع به دنبال یک واکسن است اما تا آن موقع باید اقدام‌های بهداشتی، تشخیص و ابتکار عمل در مقابله با این بیماری همه‌گیر را ادامه دهیم.

سانچز اعلام کرد که وضعیت فوق‌العاده و قرنطینه با تمدید دوهفته‌ای تا روز ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت)، ادامه خواهد داشت.

اسپانیا، با ۴۶.۷ میلیون نفر جمعیت خروج شهروندان از خانه را به‌جز برای خرید مایحتاج ضروری، دارو یا رفتن سرکار (مشاغل  ضروری) منع کرد و دستور بستن تمامی اماکن غیرضروری مورداستفاده را صادر کرد؛ افزون بر اینکه محدودیت‌های گسترده‌ای بر تردد شهروندان اجرا کرده است. اسپانیا دراین‌باره اعلام کرد که رستوران‌ها، کافه‌ها، سینماها، باشگاه‌های شبانه و همچنین کسب‌وکارهای غیرضروری تعطیل شوند و  از مردم  خواست سفرها را به‌خصوص میان شهرها کاهش دهند.

این کشور تمامی موزه‌ها، مراکز فرهنگی و ورزشگاه‌ها را بسته است و رستوران‌ها و کافه‌ها فقط می‌توانند برای تحویل غذا در خانه مشتریان فعالیت کنند.  مراکز ضروری مثل بانک‌ها و پمپ‌بنزین‌ها باز هستند و کلیه مقاطع تحصیلی‌ و آموزشی چند روز قبل از اعلام وضعیت فوق‌العاده تعطیل شدند. این تدابیر شامل امور ضروری مانند فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه‌ها، بانک‌ها، فروشگاه‌های عرضه تنباکو و پمپ‌بنزین‌ها نیستند. اسپانیا اجازه ورود خودروها از مرز فرانسه و پرتغال را نمی‌دهد و فقط شهروندان اسپانیا و کسانی که در کشورهای همسایه کار می‌کنند، حق عبور از مرز را دارند. شیوع کرونا و محدودیت مرزی بر حرکت قطارها در اسپانیا اثر گذاشته و این کشور پرواز افرادی که متعلق به منطقه شنگن نباشند را به خاک خود ممنوع کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا