فرهنگی

فراخوان جهانی هنرمندان برای مقابله با کرونا

اگر هنرمند هستید، سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت شما را به شرکت در مسابقه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا دعوت کرده است. این دو سازمان از هنرمندان خواسته‌اند طرح‌ها و آثارشان در خصوص مقابله با بیماری کووید-۱۹ را ارائه دهند. در این رقابت که در حال حاضر آغازشده و تا روز پنجشنبه هفته جاری ادامه دارد، هنرمندان می‌توانند آثارشان با مضمون پیام‌های بهداشتی در مورد کرونا را عرضه کنند….

آثار می‌تواند به‌صورت عکس، ویدئو و ترک‌های صوتی بوده و باید معرف یکی از پنج پیام اصلی سازمان ملل شامل فاصله‌گذاری اجتماعی؛ دانستن علائم؛ شکست شایعات؛ بیشتر انجام دهید، اهدا کنید و همه‌گیری مهربانی باشد.
گروهی از کارشناسان که هنوز نامشان منتشرنشده است، حداقل ۱۰ شرکت‌کننده در این رقابت را که آثارشان از سوی بخش رسانه‌ای سازمان ملل در سراسر جهان عرضه می‌شود، به‌عنوان برنده انتخاب می‌کنند. همچنین بقیه آثار ارائه‌شده برای دانلود روی وب‌سایتی که از سوم اردیبهشت‌ماه راه‌اندازی می‌شود، قرار می‌گیرد. به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل گفت: ما در وضعیت بی‌سابقه‌ای هستیم و معیارهای عادی دیگر به کار نمی‌آید. ما نمی‌توانیم در چنین مواقع غیرمعمول به ابزارهای معمولی متوسل شویم. خلاقیت پاسخ‌ها باید با ماهیت منحصربه‌فرد این بحران مطابقت داشته باشد.
پایگاه اینترنتی آرت‌نت در گزارشی در این خصوص نوشت: تصمیم به استفاده از استعدادهای هنرمندان برای کمک به آموزش عموم در این بحران بین‌المللی برای بسیاری از هنرمندان، تصمیم خوشایندی است؛ اما با توجه به وضعیت نامطمئن اقتصادی و اینکه به برندگان این رقابت پولی اهدا نمی‌شود، مباحثی در خصوص استثمار از نیروی کار هنرمندان در قالب خدمات عمومی مطرح‌شده است. هنرمندان شرکت «تلنت‌هاوس» که بانی برگزاری این رقابت است، به خاطر فراخوان برای دریافت آثار هنری رایگان انتقاد کرده‌اند. بسیاری نیز به فرصتی اشاره دارند که به هنرمندان داده می‌شود تا با نمایش آثارشان در نگارخانه‌های مجازی، نمایشگاه‌های واقعی و موارد دیگر، به شهرت دست یابند. در سال‌های اخیر، درخواست از هنرمندان برای کار به‌منظور قرار گرفتن در معرض نمایش، به‌شدت موردانتقاد قرارگرفته است.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا