از هر دری سخنی

آمریکا مانع از پرداخت وام به …

آمریکا در ادامه سیاست فشار حداکثری خود به «رژیم جمهوری اسلامی» مانع از پرداخت وام صندوق بین المللی پول به این رژیم شد…
به گزارش اسپوتنیک، مسعود افشار رایزن مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی در مسکو، درباره وضعیت تحریم های ظالمانه آمریکا چنین اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا مانع پرداخت وام ۵ میلیاردی صندوق بین المللی پول به ما شد

وی افزود: این اقدام آمریکا نشان داد نهادهای بین المللی کارایی خود را از دست داده است و به جای این که نقش جلودار را بر عهده داشته باشند خود را اسیر یک کشور یا سیاست خاصی در دنیا کرده اند و به صورت انحصاری تحت خدمت یک قدرت در آمده اند.


چرا با پرداخت وام به جمهوری اسلامی مخالفت شد؟

خبرگزاری رویترز در گزارشی خبر داده که صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، کمک‌های فوری خود را به برخی کشورها غاز کرده است که این کشور‌ها بتوانند تلاش خود را برای نبرد با ویروس به سرعت در حال گسترش کرونا افزایش دهند. نکته مهم اینکه در بین کشور‌های منتخب دریافت این وام، نامی از رژیم ایران آورده نشده است.

بنابراین گزارش، در حالیکه در بحبوبه شیوع ویروس کرونا، رژیم ایران از صندوق بین‌المللی پول، درخواست وام ۵ میلیارد دلاری کرده بود، مجمع عمومی این نهاد بین‌المللی برای بررسی درخواست‌ها تشکیل شد، اما با تقاضای جمهوری اسلامی موافقت نشد.

به نظر می‌رسد تحریم‌های آمریکا مهم‌ترین مانع برای اعطای وام به رژیم ایران است، چرا که ایالات متحده بزرگترین سهامدار صندوق بین‌المللی پول به شمار می‌رود و با توجه به اینکه موافقت آمریکا بسیار مهم است، سردمداران این کشور با دادن وام به جمهوری اسلامی موافق نیستند، از سوی دیگر ورود رژیم ایران به لیست سیاه FATF نیز در این رابطه ممکن است تاثیر داشته باشد.

محمود جامساز کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه دو دلیل برای عدم موافقت با درخواست وام ۵ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی از سوی صندوق بین‌الملل پول می‌توان برشمرد، اظهار داشت: اولا به دلیل اینکه آمریکا سهام‌دار اصلی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی است، از قبل پیش‌بینی می‌شد که یا این درخواست موافقت نشود، از سوی دیگر چین و روسیه نیز به دلیل تحریم‌هایی که آمریکا علیه آن‌ها وضع کرده، خواستار آن شدند که تحریم‌ها به صورت موقت رفع شود، اما با این در خواست این دو کشور نیز موافقت نشد.

وی افزود: به دلیل مشکلاتی که با آمریکا وحود دارد و همجنین تحریم‌ها امکان اخذ وام وجود ندارد، دلیل دوم این است که بر اساس گزارش بانک مرکزی در اسفند ماه میزان ذخایر ارزی ایران در میان کشور‌های جهان ۱۱۷ میلیارد دلار عنوان شده، با توجه به این موضوع کارشناسان صندوق بین‌المللی پول اعلام کردند، به دلیل چنین منابعی جمهوری اسلامی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند و نیازی به دریافت وام ندارد، این در حالیست که مسئولان وزارت امور خارجه از این موضوعات آگاه بودند و جای تعجب دارد که چرا چنین درخواستی را مطرح کردند که با آن در ادامه مخالفت شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا