اخبار

فاجعه کرونا؛ اولویت نخست رژیم جمهوری اسلامی چیست؟

رئیس اتاق اصناف با اشاره به فعالیت سه میلیون واحد صنفی در سطح کشور اظهار کرد: در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند، اصناف و مشاغل به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند که مشاغل کم‌خطر در تهران از ۳۰ فروردین و در سایر استان‌ها از ۲۳ فروردین مجاز به فعالیت هستند…
از دیروز تا امروز ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۹۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند. با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور ۶۴۵۸۶ نفر است. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند. تعداد رسمی قربانیان این بیماری با احتساب این تعداد تاکنون به۳۹۹۳ نفر رسیده است.

به گزارش ایسنا، وی با اعلام اینکه از روز شنبه ۲۳ فروردین ماه ۷۵ درصد واحد‌های صنفی در سراسر کشور (به جزء استان تهران) فعالیت خود را از سر می‌گیرند، گفت: لیست مشاغل پرخطر و کم‌خطر احتمالا تا آخر وقت اداری فردا اعلام خواهد شد.

در همین رابطه روزنامه جهان صنعت نوشت: جان انسان‌ها و تأمین امنیت و رفاه اقتصادی و اجتماعی شهروندان باید اولین اولویت دولتها باشد، اما به‌نظر می‌رسد این موضوع اولویت اول دولت نبوده که نتیجهٔ آن را می‌توان در افزایش فاصلهٔ طبقاتی و افزایش خط فقر مشاهده کرد.

این رونامه افزود: به‌طور کلی استمرار اقدامات کنونی دولت باعث شیوع بیشتر کرونا و تحمیل هزینه‌های بالا به کشور می‌شود و مرگ‌ومیر بیشتر مردم را به‌دنبال خواهد داشت. (فیلم زیر: جمعیتی که بخاطر یک لقمه نان به استقبال کرونا می‌روند)

پروانه سلحشوری، نماینده تهران هم گفت: اولویت نخست دولت اقتصاد است نه سلامتی و جان مردم. این امکان برای مسئولان از نظر اقتصادی وجود نداشت که در شرایط قرنطینه امکانات مورد نیاز مردم را به در منزل آن‌ها بفرستند. از سوی دیگر اقتصاد جامعه به شدت تحت تاثیر تولید و کسب و کارهای خرد است. اولویت نخست دولت اقتصاد است، در حالی که اولویت نخست وزارت بهداشت سلامتی و جان مردم است.

اما چرا در اوج بحران کورونا، دولت می کوشد فعالیت های عمومی را از سر بگیرد؟

به گفته ناظران، مصلحت اصلی که در این تصمیم گیری در برابر چشمان رهبران حکومت ایران قرار دارد، نگرانی از ورشکستگی مطلق مالی و خیزش های مردمی است. از دیدگاه مقامات جمهوری اسلامی، حفظ نظام، از حفظ تندرستی مردم اهمیت بیشتری دارد.

هشدار در باره پیامدهای کرونا در ایران

روزنامه جهان صنعت نوشته: کارد به استخوان مردم رسیده است. آمار‌هایی را که دولت بابت تلفات جانی این بحران از طریق سخنگوی وزارت بهداشت گزارش می‌کند قبل از آن که واقعی باشد، بیشتر سیاسی است و منطبق با واقعیت نیست.

این روزنامه افزود: اگر روحانی نتواند از لاک دیرفهمی و وارونگی واقعیت خارج شود، هم‌چنان به پنهان‌کاری متهم می‌شود. این مسأله موجب سلب اعتماد مردم و در نتیجه موجب تعمیق شکاف میان ملت و حاکمیت می‌شود که نشانه خوبی برای وضعیت فعلی کشور نیست.

روزنامه ابتکار هم نوشت: خوش‌بینی ساده‌دلانه است اگر تصور شود بلای کرونا به‌زودی و بدون پیامدهای آن در تحمیل تغییرات گریز‌ناپذیر در ساخت و ماهیت نظامهای سیاسی و اقتصادی پایان یابد. حالا وضع از آنچه بود، هشدار دهنده‌تر است.

وضعیت تهران همچنان بحرانی است

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران گفت: در سه روز اخیر شاهد رشد آمار کلی مراجعان بدحال، سرپایی، بخش های بستری و ویژه بیماری کرونا بودیم که این ارقام نگران کننده است و باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران که امروز  -چهارشنبه – تشکیل شد، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران به تبیین وضعیت تهران در روزهای اخیر پرداخت.

زالی تهران را یکی از مهم ترین مراکز داغ بیماری کرونا برشمرد که با هیچ استان دیگری در کشور قابل مقایسه نیست و خواستار همکاری اعضای شورای شهر  درخصوص اخذ تصمیمات و مصوباتی برای مقابله و مهار بیماری شد.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران یادآور شد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به جز دو یا سه روز بقیه ایام با صعود آمار مبتلایان روبرو بوده‌ایم.

وی متوسط سن متوفیان در شهر تهران را  ۶۹,۲ سال ذکر کرد که نسبت به آمار کشوری بالاتر است و افزود: بیشتر بستری شدگان در بیمارستانها در رنج سنی ۵۰-۴۰ سالگی  قرار دارند و این امر حاکی از این است که افراد مسن به هشدارها و توصیه ها توجه کرده و کمتر از منزل خارج شده اند.

وی در این جلسه با بیان این مطلب که در حال حاضر ۱۴۹ بیمارستان دانشگاهی در تهران درگیر فرآیند خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند، درصد آمار متوفیان کرونایی را نسبت به میزان مبتلایان بستری شده در بیمارستان ها ۲,۳ و نسبت به کل مراجعان ۱.۳ درصد در تهران عنوان کرد  و این آمار را نشان دهنده کار بزرگی برشمرد که در تهران به مدد جامعه پزشکی، اساتید، کادر درمان و همکاران انجام شده است.

آمار جدید وزارت بهداشت از کرونا در ایران: درگذشتگان ۳۹۹۳ نفر، مبتلایان ۶۷۲۸۶ نفر

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر چهارشنبه ۲۰ فروردین آخرین آمار رسمی در مورد شیوع کروناویروس در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۱۲۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۳۹۹۳ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (سه‌‌شنبه) تا ظهر امروز (چهارشنبه)، ۱۹۹۷ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۶۷۲۸۶ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۲۹۸۱۲ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۳۹۵۶ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا