از هر دری سخنی

محسن رضایی برای جهان پساکرونا آماده می‌شود!

محسن رضایی یکبار از لباس نظامی به لباس سیاست رفت؛ بی آنکه اساسا داستان این هجرت مشخص باشد، این بار محسن رضایی قصد کرده لباس سیاست را به در بیاورد و لباس نظریه‌پردازی به تن کند. همچنانکه در مورد اول دلیل این موضوع مبهم بود و داستانی برای آن نداشت و تراژدی رقم خورد، تکرار تاریخ در بار دوم، شکل کمدی به خود گرفته است!

خروج از سیاست؛ ورود به نظریه‌پردازی

رویداد۲۴ سیاست ایران هرگز عرصه بی‌خبری نیست. حتی در اوج شیوع ویروس کرونا چهره‌هایی سیاسی می‌تواند حرف‌هایی بزنند که از کرونا خبرسازتر شود! محسن رضایی یکی از همان چهره‌هایی است که می‌تواند چنان اظهار نظری کند که هر فرد تحصیلکرده‌ای انگشت حیرت به دهان بگیرد.
اخیرا محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه‌های استان تهران و در پاسخ به پرسشی درباره تحلیل‌های ارائه شده درباره جهان پساکرونا گفته «متعاقب یا مقارن انتشار یادداشت تحلیلی اینجانب، چندین تحلیل راهبردی درباره نظم جدید پساکرونا مطرح شد که از جمله مهمترین آن‌ها تحلیل جداگانه آقایان چامسکی و کسینجر با دو نگاه متفاوت بود. تحلیل کیسینجر و راهکار‌های وی بسیار ناامیدکننده و محافظه‌کارانه است.»
دیدار محسن رضایی با اساتید دانشگاه ظاهرا انتخاباتی نبوده است. گرچه در دوران کرونا، خبر درست از این محافل بیرون نمی‌آید، برخی نزدیکان حاج محسن می‌گویند او احتمالا به دنبال چهارمین نبرد نباشد. اما منتقدان او البته به طراحی چند عملیات شکست خورده حاج محسن در سال‌های دفاع مقدس اشاره می‌کنند و می‌گویند سردار مرد عمل است و به حرف‌های او نباید توجه کنید.
منتقدان می‌گویند او مرد تکلیف‌های شرعی است و با استناد به همین دیدگاه تصمیمات متناقض خود را توجیه می‌کند؛ همچنانکه تا بهمن سال ۹۱ هم نامزد شدن خود را در انتخابات ۹۲ تکذیب می‌کرد.
محسن رضایی هنوز معتقد است باید سیاست‌های نظامی را در اداره کشور به کار برد. او می‌گوید: «در بسیاری از سبک‌های مدیریتی دنیا از حوزه نظامی الگو شده و وارد کسب و کار و سایر بخش‌ها شده است.» منتقدان به این سخنان نیز انتقاد وارد کردند و گفتند سبک مدیریت نظامی سردار در عملیات کربلای ۴ وقتی جان جوانان برای آنچه که آن را سردار «عملیات فریب» می‌خواند، خود را نشان داده است.
اشاره منتقدان به لو رفتن طرح عملیات بود که باعث شد نیروهای زیادی از ایران شهید شوند و عملیات در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ با عقب‌نشینی ایران پایان یافت. دو هفته بعد عملیات کربلای ۵ توسط نیروهای ایرانی انجام شد و رضایی در پاسخ به جان باختن تعداد زیادی از نیروهای ایرانی گفته بود آن عملیات، عملیات فریب بوده است.
ماجرای عملیات کربلای ۴ هم یکی از ده‌ها اتفاقاتی بود که کسی بیان آن را از محسن رضایی باور نکرد. اساسا مشکل بزرگ محسن رضایی همین است که کسی حرف او را باور نمی‌کند؛ تفاوتی نمی‌کند این حرف در نقد «نوام چامسکی» باشد و «هنری کسینجر» یا درباره تغییر لباس از نظامی به سیاسی و دوباره داستان بازگشت به لباس نظامی.
رسول بابایی در چرخش‌های عجیب محسن رضایی و باورناپذیری داستان‌های او به عصر ایران می‌گوید: «محسن رضایی یک بار می‌گوید اگر رهبری نبودند ترکمانچای دیگری شکل می‌گرفت و جای دیگری می‌گوید به آقای ظریف برای توافق هسته‌ای باید مدال داد. این دو اظهارنظر خیلی با هم فاصله دارند و مخاطب این اظهارات با خود می‌گوید که آقای رضایی در موقعیت‌های مختلف یا بر اساس منافع مختلف اظهارنظرهای متفاوت ابراز می‌کند. مخاطب فردی با چنین اظهارنظرهای متناقضی را جدی نمی‌گیرد. البته من نمی‌گویم سیاستمداران هیچگاه رای و نظرشان را عوض نمی‌کنند اما صحبت من این است که وقتی این میزان تحول در رای توضیح داده نمی‌شود، نتیجه‌اش این می‌شود که مخاطب شما را جدی نمی‌گیرد.»
محسن رضایی در پیام نوروزی خود نشان داده بود هنوز به سیاست علاقه فراوانی دارد. او نوشته بود از خدای متعال می‌خواهیم که در سال ۹۹، ملت بزرگ ایران با فراهم کردن زمینه شکل‌گیری یک دولت جوان و انقلابی، سومین گام خود را نیز با موفقیت بردارد و بهار دوم انقلاب را در گام دوم، رقم بزند.
چندی پیش کانال امتداد خبر داده بود که افرادی مثل رائفی پور، سید یاسر جبرائیلی و چند نفر دیگر در مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به کار شده‌اند. به نوشته این رسانه اصلاح‌طلب، این تحلیل وجود دارد که محسن رضایی احتمالا بار دیگر قصد دارد عزم خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ جزم کند و از همین رو به سراغ تیم نزدیک سعید جلیلی رفته تا آن‌ها را به خدمت بگیرد. رائفی پور البته استخدام در مجمع را تکذیب کرده است.
رضایی همچنان با ایده‌های فدرالیسم به دنبال پیشبرد دیدگاه‌های متناقض خود است؛ دیدگاه‌هایی که البته بیشتر برای خودش دردسر می‌کند. در ماجرای عملیات کربلای ۴ سردار سلیمانی هم به او تاخت و او مجبور شد بگوید اشتباه کردم و توییتی که زده اشتباه بوده است.
در ماجرای مناظره‌های انتخاباتی ۸۸ احمدی نژاد، محسن رضایی را گوشه رینگ گیر آورد؛ آن زمانی که محسن رضایی گفت تجربه اجرایی دارد و اوایل انقلاب فرماندار انتخاب می‌کرده، احمدی نژاد از او پرسید «واقعا او در دوره وزارت کشور صباغیان و دولت بازرگان، فرماندار و استاندار انتخاب می‌کرده» و سردار بدجور به صرافت افتاد که چه پاسخ بگوید.
این تنها رفتار بامزه حاج محسن نبود. سردار رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در توییتی با هشتگ Calexit که به درخواست جدایی ایالت کالیفرنیا از ایالات متحده اشاره می‌کند، نوشت: «کالیفرنیا مدتی طولانی است که قربانی ظلم واشنگتن شده، درست مثل بسیاری دیگر از ملل جهان. از خرج کردن مالیات آن‌ها برای نفرت‌پراکنی در جهان دست بردارید. آن‌ها می‌خواهند با پولشان پل بسازند، نه دیوار.»
توییت جدید محسن رضایی بعید نیست حاصل همفکری او رائفی پور باشد! در ۲۴ ساعت گذشته با فعالیت نیرو‌های سایبری ارزشی در ایران، هشتک calexit در توییتر ترند شد! ارزشی‌ها معتقدند این رفتار در انتقام تحریک‌های آمریکا برای جدایی کردستان و آذربایجان بوده است.
سردار حالا که به لباس سیاست آمده، از نقد نوام چامسکی می‌گوید. شاید دیدگاه‌های چامسکی مورد قبول بسیاری از کارشناسان نباشد اما او یکی از بزرگترین استادان زبان‌شناسی است که نظریه نظام زبانی خود را در حوزه قدرت پیش می‌برد؛ از این جهت نقد چامسکی خیلی در تخصص محسن رضایی نیست و در خوشبینانه‌ترین حالت حاج محسن شاید بتواند دیدگاه‌های محسن رفیقدوست را نقد کند، با این حال خودش با اعتماد به نفسی مثال زدنی معتقد است تحلیل‌های او بسیار پیشروتر از آنهاست.
محسن رضایی یکبار از لباس نظامی به لباس سیاست رفت؛ بی آنکه اساسا داستان این هجرت مشخص باشد، این بار محسن رضایی قصد کرده لباس سیاست را به در بیاورد و لباس نظریه‌پردازی به تن کند. همچنانکه در مورد اول دلیل این موضوع مبهم بود و داستانی برای آن نداشت و تراژدی رقم خورد، تکرار تاریخ در بار دوم، شکل کمدی به خود گرفته است!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا