گوناگون

ترک میدان نمایندگان

این مجلس بودن و نبودنش علی السویه است. مردم هم مجلس را باور ندارند چرا که مجلس دهم مانند پدری بود که در حادثه‌ای که برای فرزندان شان اتفاق افتاد برای نجات جان خود از میدان حادثه گریخت.

مجلس نوبرانه!

نعمت احمدی- جهان صنعت: مجلس دهم دیگر انگیزه‌ای برای ماندن ندارد. اکنون در اکثر کشورها کرونا وجود دارد اما هیچ‌کدام مجالس خود را تعطیل نکردند بلکه از شیوه‌ای علمی برای نشست غیرحضوری استفاده کردند یا اینکه با رعایت موارد بهداشتی جلسات خود را تشکیل دادند. مجلس فعلی ما واقعا نوبرانه بود.
البته ناکارآمدی مجلس در شرایط فعلی را می‌توان به ردصلاحیت‌های گسترده و تصمیمات شورای نگهبان ربط داد. وقتی چهار سال پیش شورای نگهبان نمایندگان را تایید صلاحیت کرد اما اکنون ۹۰ نفرشان را ردصلاحیت می‌کند این روند نشان می‌دهد نوع گزینش و فیلتر به شدت سمت‌وسودار شورای نگهبان هم نمی‌تواند مجلسی که مورد نظرشان بود را به وجود آورد بنابراین این مجلس آنقدر بی‌انگیزه بود که رییس مجلس هم برای انتخابات مجلس بعدی کاندیدا نشد.
این مجلس بودن و نبودن علی السویه است. مردم هم مجلس را باور ندارند چرا که مجلس دهم مانند پدری بود که در حادثه‌ای که برای فرزندان شان اتفاق افتاد برای نجات جان خود از میدان حادثه گریخت. ما در ایران حزب نداریم بنابراین مجلس کارکرد رابطه‌ای دارد و حلقه وصل مردم با طبقه حاکمیت است. مردم به نمایندگان دسترسی دارند. وقتی مردم می‌بینند در حادثه‌هایی از این دست نمایندگان‌شان اولین گروهی هستند که میدان را ترک می‌کنند، اعتمادشان را از دست می‌دهند.
البته این موضوع چندین علت داشت؛ یکی گرفتن انگیزه توسط شورای نگهبان بود. عده‌ای هم رای نیاورند و برخی هم اصلا شرکت نکردند. توقعی بیش از این نباید از این مجلس که بودجه را رها کرد داشت. مجلسی که می‌توانست در شرایطی که وضع اقتصاد کشور با وجود کرونا به هم ریخته و طبقات وسیعی از افراد فاقد پشتوانه مالی هستند، مصوباتی مهم برایشان بگیرد، خود را به تعطیلی ‌کشاند. درصد وسیعی از مردم بیمه بیکاری ندارند. بیمارستان‌ها به دلیل کمبود، تعدیل نیرو می‌کنند و بخش‌های وسیعی از جامعه به خاطر کرونا عملا به بیکاری رفتند. مجلس می‌توانست با حضور خود در صحنه از حداقل منابعی که داریم مصوباتی بگذراند.
ما بسیاری از نهاد‌ها را داریم که ۴۰ سال مالیات ندادند و حسابرسی نشدند. الان کارد به استخوان مردم رسیده است. پول انباشته شده نزد نهادها و سازمان‌هایی خارج از ردیف‌های بودجه سراسری بودند باید به سرانجام برسد.
واقعیت آن است که دولت مکلف است منابع مالی مردم را تامین کند اما دولت کف‌گیرش به ته دیگ خورده و تنها نهادی که می‌تواند در شرایط موجود با طرح‌های انسان‌دوستانه و واقع‌بینانه به وضعیت کشور و مردم نگاه کند و مانع از وضعی شود که دو سه ماه دیگر با قابلمه‌های خالی مردم روبه‌رو ‌شویم مجلس است. مجلس اگر احساس مسوولیت می‌کرد نباید به دامان عافیت می‌افتاد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا