جوانان

اضطراب بچه‌ها در قرنطینه خانگی

واکنش‌های کودکان، نونهالان و نوجوانان نسبت به استرس و اضطراب ناشی از شیوع بیماری کرونا متفاوت است. در این شرایط والدین می‌توانند با بهره‌گیری از توصیه‌های روان‌شناسان در کنترل و مدیریت استرس به فرزندان خود کمک کنند. آنان ممکن است با توجه به سن به اشکال گوناگون در برابر انتشار کرونا ویروس واکنش نشان دهند …

دکتر بهنام بهراد استادیار روانشناسی سلامت پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با برگردان و تلخیص مجموعه طبقه‌بندی شده‌ای از این واکنش‌ها و راه‌های مواجهه و مراقبت برای گروه‌های سنی کودکان، نونهالان و نوجوانان برگرفته از شبکه ملی استرس ترومایی کودکان (Nctsn-۲ مارچ ۲۰۲۰) کوشیده است تا والدین و مراقبین کودکان را در بهبود شرایط آنان در استرس و اضطراب ناشی از کرونا ویروس یاری کند.

فرزندان ممکن است با توجه به سن به اشکال گوناگون در برابر انتشار کرونا ویروس واکنش نشان دهند که در ذیل برخی از واکنش‌ها متناسب با گروه سنی و همینطور بهترین کمک‌های والدین و مراقبین کودکان و نوجوانان ارائه شده اند.

گروه سنی پیش از دبستان

در این گروه سنی واکنش‌ها در برابر ویروس کرونا شامل ترس از تنها ماندن، خواب‌های بد، مشکلات گفتاری، از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع، یبوست، شب ادراری، تغییر اشتها و همچنین افزایش کج خلقی و قشقرق و چسبیدن به پدر و مادر و بزرگسالان است.

اینکه چگونه به این گروه سنی می‌توان کمک کرد راهکار‌هایی شامل صبر و بردباری، ایجاد حس اعتماد و اطمینان بطور زبانی و جسمی، ترغیب کودک به بیان و ابراز خود از طریق بازی، نمایش و قصه گویی، دادن امکان تغییرات کوتاه مدت در نظم و ترتیب خواب، برنامه ریزی پیش از خواب برای فعالیت‌های آرامش بخش و راحت، حفظ برنامه‌های منظم روزانه خانوادگی و اجتناب از اخبار و رسانه‌ها است.

گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال

واکنش این گروه سنی در برابر شیوع ویروس کرونا شامل تحریک پذیری، غر و ناله، رفتار پرخاشگرانه، چسبیدن به والدین و بزرگسالان، کابوس دیدن، اختلال در خواب یا اشتها، علائم حسمی مانند سردرد و دل درد، کناره گیری از همسالان، از دست دادن علایق، رقابت و مسابقه در جلب توجه والدین، فراموشی کار‌های روزانه و مطالب تازه یادگرفته شده در مدرسه است.

راهکار‌هایی که کارشناسان برای این گروه سنی ارائه داده اند، شامل صبرو بردباری و دادن اطمینان خاطر به کودک، برگزاری جلسات یا ساعت‌های بازی و در تماس بودن با دوستان از طریق تلفن و اینترنت، ورزش و حرکات کششی منظم، مبادرت به فعالیت‌های آموزشی مانند کتاب‌های کار، بازی‌های آموزشی، مشارکت منظم در کار‌های محوله در منزل، وضع محدودیت‌های ملایم و تدریجی، اما پایدار، بحث درمورد انتشار ویروس فعلی و ترغیب کودک به بحث با پرسش‌هایی از قبیل اینکه چه کار‌هایی در خانواده و جامعه قابل انجام است از جمله این راهکارهاست.

تشویق به بیان واظهار خود از طریق بازی و گفتگو، کمک به خانواده برای طرح ایده‌هایی به منظور افزایش رفتار‌های ارتقاء سلامت و حفظ برنامه‌های روزانه در خانواده، محدود کردن مشاهده اخبار و رسانه ها، صحبت در مورد چیز‌هایی که کودکان دیده یا شنیده اند. توجه و برخورد با هر نوع انگ یا تبعیض و شرخ و توضیح اطلاعات نادرست از دیگر شیوه‌های برخورد با این گروه سنی به شمار می‌رود.
بیشتر بخوانید: چگونه از فرد مبتلا یا مشکوک به کرونا مراقبت کنیم؟
گروه سنی نوجوانان (۱۳ تا ۱۸ سال)

واکنش این گروه سنی نیز در برابر انتشار ویروس کرونا می‌تواند علائم جسمی همچون سردرد و جوش زدن در نقاط مختلف بدن باشد، اختلال در خواب یا اشتها، سرآسیمگی و آشفتگی یا کاهش انرژی و بی تفاوتی، بی توجهی به رفتار‌های ارتقاء سلامت، کناره گیری از همسالان و افراد مورد علاقه، دل مشغولی و توجه به انگ‌ها و بی انصافی‌ها و اجتناب و بریدن از مدرسه و تحصیل است.

مشاوران برای این گروه سنی نیز صبر و بردباری و دادن اطمینان خاطر به نوجوان، تشویق و ترغیب به انجام منظم کار‌های روزانه، تشویق نوجوان به بحث در مورد انتشار ویروس با همسالان و خانواده بدون اجبار، در تماس بودن با دوستان از طریق تلفن، اینترنت و بازی‌های ویدئویی، مشارکت در فعالیت‌های منظم و عادی روزانه و حمایت از برادر و خواهر‌های کوچکتر و برنامه ریزی برای راهکار‌هایی به منظور افزایش رفتار‌های ارتقای سلامت، محدودیت اخباری و رسانه ای، صحبت و گفتگو در مورد چیز‌هایی که نوجوان دیده یا شنیده، بحث و توجه به انگ، پیشداوری و بی انصافی‌های در حال وقوع طی دوره انتشار ویروس را پیشنهاد می‌کنند.
منبع: ایرنا

۲۱ فروردین ۹۹
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا