اخبار

مردم نگران‌اند

با وجود آنکه همه‌گیربودن بیماری کووید ۱۹ در کشور که همچنان ادامه دارد، از ۲۳ فروردین فعالیت اقتصادی در مشاغل کم‌خطر در شهرستان‌ها و از ۳۰ فروردین در تهران آغاز می‌شود. سعید مبینی، رئیس اتاق اصناف تهران اعلام کرده است که ۷۵ درصد واحدهای صنفی در سراسر کشور از ۲۳ فروردین بازگشایی می‌شوند. در همان حال بر اساس سومین نظرسنجی ایسپا مردم نگران سلامت خود و خانواده‌شان هستند.علاوه بر این اکثر زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان ها هستند، که پیش از این هم از حق درمان و تغذیه مناسب و هوای سالم محروم بودند، در برابر گسترش و یروس کرونا در خطر مرگ قرار گرفته اند….

به گزارش خبرگزاری دانشجویان،  براساس نتایج نظرسنجی ایسپا که جمعه ۲۱ فروردین منتشر شد، ۵۱ درصد از مردم تهران نگرانی زیادی در مورد ابتلای خود یا خانواده‌شان به کرونا ویروس جدید دارند. فقط ۲۹ درصد از مردم کمتر نگران‌اند.

بر همین اساس نگرانی مردم از سلامت خود و خانواده‌شان از نیمه اسفند ۹۸ به این‌سو افزایش پیدا کرده است.

در میهن ما بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت بیش از ۶۶ هزار نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و دست‌کم ۴۲۳۲ نفر هم جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که به دلیل کمبود کیت‌های تشخیص و ماهیت بیماری معمولا تعداد مبتلایان در سراسر جهان از جمله در ایران بیش از ۵ تا ۱۰ برابر آمار رسمی است. طی روزهای اخیر اعضای ستاد مقابله با کرونا، مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس هشدار داده‌اند در صورت عدم ادامه طرح قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی «موج دوم» بیماری کووید ۱۹ ظهور می‌کند و به فاجعه‌ای منجر می‌شود. سه‌شنبه گذشته در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا رئیس جمهوری اسلامی اما با تداوم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مخالفت کرد. بیش از ۴۰ درصد از اقتصاد ایران تحت تاثیر همه‌گیری قرار گرفته است.

بر اساس نظرسنجی ایسپا سه‌چهارم مردم خواهان تعطیلی کسب و کارها تا پایان یافتن همه‌گیری بیماری هستند. میزان موافقت با تعطیلی در بین حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی بالای ۸۰ درصد و در میان کارکنان مستقل و کارفرما حدود ۶۸ درصد است. حتی در پیک شیوع بیماری کووید ۱۹ کارگران در برخی واحدهای تولیدی در شیفت‌های طولانی کار می‌کردند. کارگران فصلی و کارگران زیرپله‌ای هم که از دست به دهان زندگی می‌کنند چاره‌ای جز ادامه فعالیت اجتماعی در شرایط همه‌گیری بیماری ندارند. در نظرسنجی ایسپا این لایه‌های اجتماعی کلاً ندیده گرفته شده است.

بر اساس نظرسنجی ایسپا در ۱۶ درصد از خانوار‌های تهرانی تنش خانوادگی به سبب در خانه ماندن افزایش یافته است. در ۵۸ درصد این خانواده‌ها تنش میان زن و شوهر افزایش داشته و ۴۶ درصد هم افزایش تنش والدین با فرزندان را تجربه کرده‌اند.

آخرین آمار حکومتی : درگذشتگان ۴۲۳۲ نفر، مبتلایان ۶۸۱۹۲ نفر

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر جمعه ۲۲ فروردین آخرین آمار رسمی در مورد شیوع کروناویروس در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۱۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۴۲۳۲ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (پنج‌شنبه) تا ظهر امروز (جمعه)، ۱۹۷۲ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۶۸۱۹۲ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۳۵۴۶۵ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۳۹۶۹ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا