اخبار

کرونا و گرسنگان: توفان اعتراضات در راه است

در شرایط کنونی که بسیاری از مردم کسب و کار ندارند و حتی شاید تا ماه ها پس از مهار احتمالی بیماری کرونا پولی نداشته باشند که حتی با نان خالی شکم خود را سیر کنند. دولت در صدد پرداخت وام یک میلیون تومانی به مردم با سود ۱۲ درصد است که علاوه بر سود بالای آن این مبلغ هم کمتر از یکماه تمام می شود…

توهین به مردم با وام میلیون تومانی

رژیم غارت و چپاول،از یک میلیون تومان وامی که قراراست برای کرونا به یارانه بگیران بدهند هم سود دریافت میکند!

روزنامه آرمان نوشته: فقرا و اقشار آسیب پذیر جامعه که در مناطق حاشیه‌ نشین و سکونت گاههای غیررسمی بسر می برند، اولین قربانیان کروناویروس هستند. برآوردهای رسمی نشان می‌دهد، حدود ۱۱میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین کشور و در ۱۲۰۰محله زندگی می‌کنند. علاوه بر این، ۳۰درصد جمعیت شهری این کشور یعنی نزدیک به ۱۹میلیون از ۵۶میلیون جمعیت شهری در مناطق فرسوده، حا‌شیه‌ای و سکونتگاههای غیررسمی زندگی می‌کنند.

مصطفی معین، وزیر سابق علوم دولت محمد خاتمی، گفته: این وضعیت می تواند به بروز گسترده بیکاری و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن منجر شود. با توجه به تشدید فشارهای اقتصادی بر دهک‌های پایین جامعه، افزایش بیکاری جوانان و نارضایتی‌های مزمن، احتمال تکرار تنش های اجتماعی یا سیاسی مانند دو سه ساله اخیر فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی وجود دارد.

غلامرضا انصاری، فعال اصلاح طلب هم گفته: بحران کرونا در کنار آسیب‌هایی که به سلامت جامعه وارد می‌کند تبعات گسترده اجتماعی و اقتصادی نیز در پی دارد که می‌توانند به‌ مراتب از خود بیماری نیز خطرناک‌تر باشند. این پیامدها نخست در عرصه اقتصاد ظهور خواهد کرد و به‌دنبال آن گریبان جامعه را خواهد گرفت تا جایی که اگر اقدام جدی صورت نگیرد بحران کرونا جای خود را در زمان کوتاهی به بحران های اجتماعی جدی می‌دهد به‌خصوص در زمانی که سال گذشته درگیر این بحران ها بوده‌ایم.

مرتضی مبلغ معاون سیاسی و امنیتی سابق وزارت کشور رژیم نیز گفت: آن‌قدر شرایط موجود سخت است که مشکلات اجتماعی و امنیتی نه تنها برای شرایط پساکرونایی احتمال دارد بلکه در همین شرایط نیز امکان وقوع دارد…به‌خاطر فشارهای شدیدی که بر اقتصاد و روح و روان جامعه وارد می‌شود ممکن است که در جامعه با مشکلات حاد اجتماعی مواجه شویم.

سونامی چک‌های برگشتی

بعد از گذشت نزدیک به دوماه از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، تبعات اقتصادی شیوع این ویروس یکی پس از دیگر در حال ظاهر شدن است، بعد از این که عملا بسیاری از کسب و کار‌ها نتوانستند درآمدی را از بازار شب عید کسب کنند، آن‌ها با تعطیلی در ایام عید نیز مواجه شدند، این در حالیست که موعد چک‌های بسیاری از فعالان اقتصادی در پایان فروردین‌ماه سر می‌رسد و این امکان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها برگشت بخورد.

یک اقتصاددان در تهران گفته: شیوع ویروس کرونا محاسبات بسیاری از افراد فعال در حوزه اقتصادی را برهم زد. بیش از ۵۰ درصد اشتغال کشور در بخش خدمات است و این بخش بیشترین ضرر را از بحران کرونا کرد، به خصوص اینکه در شب عید بسیاری از کسب و کار‌های خدماتی برای شب عید چک کشیده بودند، اما به دلیل وضعیتی که پیش آمد و عملا مردم برای شب عید خریدی نکردند، این مشاغل نیز با ضرر و زیان هنگفتی روبرو شدند.

وی افزود: حال با توجه به اینکه موعد برخی از چک‌ها آخر فروردین است، برخی از چک‌ها برگشت خواهد خورد و شاید با سونامی چک‌های برگشتی در این زمینه روبرو باشیم.

در همین حال یک عضو مجلس شورای اسلامی گفته: ۲۰۰الی ۳۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم تا بتوانیم کرونا را مدیریت کنیم.

مهرداد بائوج لاهوتی گفت: مهم‌ترین چیزی که در حال حاضر نگران‌کننده است، مباحث اقتصادی است. بودجه‌ ای که امسال تصویب شد اگر کرونا هم نمی‌آمد ۱۰۰هزار میلیارد تومان کسری داشت آن‌هم با سازوکار فروش یک‌میلیون بشکه نفت و افزایش درآمدهای مالیاتی که در حال حاضر هیچ‌کدام را طبق پیش‌بینی‌ها نداریم و حدس ما این است حدود ۲۴۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم. ۲۰۰الی ۳۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم تا بتوانیم کرونا را مدیریت کنیم.

ورشکستگی اقتصادی

سخنگوی دولت روحانی در یادداشتی نوشته: در حال حاضر نزدیک به ۳.۳ میلیون نفر از شاغلین رسمی کشور به طور مستقیم در معرض آسیب قرار گرفته‌اند. بیش از ۱.۵ میلیون کارگاه رسمی و غیررسمی دچار توقف فعالیت شدند. ۴ میلیون شاغل غیررسمی در کشور در معرض توقف یا کاهش فعالیت کاهش دستمزد و اخراج هستند.

وی در توجیه وقیحانه خود برای از سرگیری فعالیتهای اقتصادی گفت: میزان مرگ و میر ناشی از فقر در اثر سیاست های محدودکننده اقتصادی (قرنطینه) قابل مقایسه با میزان مرگ بر اثر کرونا نخواهد بود.

از سوی دیگر شهاب‌الدین بی‌مقدار عضو مجلس شورای اسلامی گفته: اگر تعطیلی مانند سایر کشورها اجرایی نشود، سلامتی قشر عظیمی از جامعه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و مسائل اجتماعی و امنیتی به‌ دنبال خواهد داشت.

همزمان یک کارشناس اقتصادی به روزنامه ایران گفت: دولت از نظر اقتصادی توان آن را ندارد که هزینه های تعطیلی مشاغل را تامین کند و یا حتی بخواهد حقوق بیکاری این تعداد بیکار را پرداخت کند. طبق برخی آمار و ارقام در صورتی که تعطیلی مشاغل در تا اردیبهشت ماه ادامه یابد حدود ۳۵ درصد مشاغل مجبور می شوند با بیش از نیمی از کارکنان و کارگران خود خداحافظی کنند و پس از یک ماه با بقیه خداحافظی خواهند کرد.

روزنامه آرمان به نقل از مهدی آیتی عضو سابق مجلس شورای اسلانمی نوشته: ورشکستگی اقتصادی کشور را به زانو در خواهد آورد. امروزه شاهد هستیم تمامی مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری تعطیل شده‌اند و به‌دنبال آن اقتصاد بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی نیز با اختلال مواجه شده است و حمل‌و‌نقل نیز در همین راستا با رکود مواجه شده است و این زنجیره ادامه دار غالب مشاغل را تحت تاثیر قرار داده است به‌گونه‌ای که ممکن است این مشکلات اقتصادی در ادامه منجر به شورش‌های اجتماعی شود.

شاید ۲۵میلیون نفر بیکار شوند

پیش تر مسعود رضایی عضو مجلس شورای اسلامی از شیراز در باره شیوع کرونا در کشور گفته بود: آنچه غیرقابل انکار است ضعف مدیریت ما در پیشگیری است. در زمینه پیشگیری بسیار ناتوان بوده‌ایم.

وی شعاری‎‌بودن جو مملکت را از دلایل شکست در پیشگیری از وقوع بحران دانست و اظهار داشت: این موضوع جدیدی نیست. از ابتدای انقلاب تاکنون ما در پیشگیری و مواجه به موقع با بحران شکست‌ خورده‌ایم. در طی این ۴۰سال انقلاب، همواره اتفاقات ناخوشایندی رخ داد که شاید اگر ما به پیشگیری توجه بیشتری کرده بودیم این اتفاقات پیش نمی‌آمدند یا عواقب کمتری از خود به‌جای می‌گذاشت.

وی در مورد دوران پساکرونا در ایران هم گفت: شاید ۲۵میلیون نفر در کشور بیکار شوند. پیش از بحران کرونا شرایط اجتماعی در ایران اوضاع خوبی نداشت. بیکاری،‌ فساد اقتصادی و بی‌اعتمادی مردم به‌ مسئولان بیداد می‌کرد. حال با یک تلنگر مانند شیوع کرونا این اجتماع در خطر بروز نارضایتی و نافرمانی است..

رضایی افزود: بی‌اعتمادی مردم نسبت به‌ حاکمیت سبب بروز شکستها و اتفاقات تلخی می‌شود. کمی پیش از شیوع کرونا شاهد نارضایتی اجتماعی در پی افزایش قیمت بنزین بودیم. تمامی این‌ها در کنار هم و یکی پس از دیگری می‌توانند زمینه طوفانی از یک نارضایتی اجتماعی بزرگ باشد..

محسن جلالپور، رئیس پیشین اتاق بازرگانی نیز پیش تر گفته بود: مردم از نظر اقتصادی و مالی در مضیقه‌اند اما سیاستمداران نه وضعیت وخیم فعلی را درک می‌کنند و نه به شرایط سخت زندگی آنها اشراف دارند.

آخرین آمار حکومتی : مرگ براثر کرونا در ایران به ۴۴۷۴ نفر رسید؛ تعداد کل ابتلا: ۷۱۶۸۶
آمار حکومتی مبتلایان به کرونا در ایران به ۷۱هزار و ۶۸۶نفر رسیده است. این در حالی است که براساس این آمار تا کنون ۴هزار و ۴۷۴نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه اعلام کرد که طی ۲۴ساعت گذشته هزار و ۶۵۹مبتلای جدید شناسایی شده و در طول این مدت ۱۱۷ بیمار نیز جان خود را از دست داه‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا