از هر دری سخنی

صندوق بین‌المللی پول:‌ جهان با شدیدترین بحران اقتصادی ۹۰ سال اخیر

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد به خاطر همه گیری ویروس کرونا، اقتصاد جهان در سال جاری میلادی عمیق‌ترین رکود در ۹۰ سال گذشته را تجربه می‌کند. صندوق بین المللی پول رشد منفی اقتصادی را برای ١٧٠ کشور جهان پیش بینی می کند و هشدار می دهد که در این میان اقتصادهای نوظهور، کشورهای کم درآمد آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا در معرض خطر بالاتری قرار دارند….

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول در آستانه نشست بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که قرار است هفته آینده برگزار شود، شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که جهان در معرض شدیدترین بحران اقتصادی خود از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ قرار گرفته است.

خانم جورجیوا تصریح کرد که مطابق برآورد صندوق که در گزارش چشم انداز اقتصاد جهان که هفته آینده منتشر می شود، بازتاب یافته است، اگر شیوع ویروس کرونا در نیمه دوم سال جاری مهار شود شاید اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ با بهبود اوضاع جزئی مواجه شود. با این وجود، او تاکید کرد که تردیدها و نگرانی‌های موجود در مورد مدت زمان ادامه شرایط فعلی، تردیدی برای بدتر شدن اوضاع اقتصادی جهان باقی نمی‌گذارد.

خانم جورجیوا خاطرنشان کرد که با بدتر شدن اوضاع، صندوق بین‌المللی پول آمادگی دارد تا از توان وام‌دهی ١٠٠٠ میلیارد دلاری خود استفاده کند. او همچنین از تلاش صندوق بین‌المللی پول برای متقاعد کردن کشورهای ثروتمند برای تعویق بازپرداخت بدهی‌های کشورهای فقیر خبر داد.

رئیس صندوق بین‌المللی پول یاد آور شد که مطابق بررسی‌های این نهاد مالی، دولت‌ها در سراسر جهان برای مقابله با رکود سال ۲۰۲۰ که مطابق برآورد ما سنگین‌ترین رکود پس از رکود بزرگ سالهای ٣٠ خواهد بود، بسته های کمک اقتصادی در حدود ۸ تریلیون دلار را تصویب کرده اند.

یادآور می شویم که در جریان رکود بزرگ که از ماه اوت سال ۱۹۲۹ آغاز شد و حدود ۱۰ سال ادامه داشت، طی ۴۳ ماه نخست، نرخ بیکاری در سطح جهان به نزدیک ۲۵ درصد رسید. در فاصله ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۲ تولید ناخالص داخلی جهان ۱۵ درصد کاهش یافت ؛ این نرخ در جریان رکود سال ۲۰۰۸ تنها ۱ درصد پایین آمد.

خانم جورجیوا بیشترین آسیب از بحران همه گیری ویروس کرونا متوجه بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه خواهد بود.

او گفت:‌ “تا سه ماه قبل، پیش بینی ما برای ۱۶۰ کشور عضو این سازمان رشد درآمد سرانه در سال ۲۰۲۰ بود. ولی امروز این پیشبینی وارونه شده است و برآورد ما این است که رشد درآمد سرانه در ۱۷۰ کشور جهان منفی خواهد بود.”

رئیس صندوق بین‌المللی پول همچنین گفت:”با توجه به این که نیمی از ۱۸۹ کشور عضو صندوق متقاضی دریافت کمک‌های مالی هستند، هیات مدیره تصمیم گرفته که سقف منابع اختصاص یافته به کمک های اضطراری را از ۵۰ به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد.”

صندوق بین‌المللی پول پیشتر طرح اعطای ۴۰ میلیارد دلار وام کم بهره و ۱۰ میلیارد دلار وام بدون بهره برای کشورهای نیازمند را برای مقابله با کرونا تصویب کرده بود.

رئیس صندوق بین‌المللی پول استراتژی این نهاد را برای برون رفت از بحران اقتصادی ناشی از اپیدمی کرونا در چهار مرحله اعلام کرد و از کشورهای جهان خواست تا این چهار اولویت را در نظر بگیرند: نخست، حفظ موازین اساسی برای جدا سازی اجتماعی و قرنطینه و حمایت از نظام سلامت؛ دوم، حمایت مالی و اقتصادی از اشخاص و شرکت های آسیب دیده با موازین بسیار گسترده بودجه ای و مالی، این حمایت ها باید گسترده، سریع و هدفمند باشند. سوم، کاهش تنش ها در سیستم مالی و ممانعت از سرایت این تنش ها به دیگر بخش های افتصادی؛ چهارم، تدارک طرح های تحرک اقتصادی همراه با اجرای طرح های مقابله با بحران اقتصادی ناشی از اپیدمی کرونا.

کریستالینا جورجیوا در پایان با ذکر جمله معروفی از ویکتور هوگو، نویسنده نامدار فرانسوی همه کشورهای جهان را برای عبور از این بحران به همبستگی فراخواند. وی تأکید کرد که” در برابر این تهدید مشترک، باید متحد بود، ما در این آزمون سخت باید به بزرگترین سرمایه انسانی خود متکی باشیم که همبستگی، شجاعت، خلاقیت و دلسوزی است. ما هنوز نمی دانیم که این بحران چگونه اقتصاد و شیوه زندگی ما را تغییر خواهد کرد، اما می دانیم که از این بحران مقاوم تر از گذشته خارج می شویم.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا