گوناگون

سونامی فقر در کمین مردم جهان

کرونا نیم میلیارد نفر از مردم جهان را به زیرخط فقر می‌کشاند حدود ۴۵ میلیون نفر در خاورمیانه براثر کرونا به زیرخط فقر می‌روند…

به گزارش ستاره صبح، مطالعه موسسه آکسفام نشان می‌دهد که اگر ۲۰ درصد درآمد افراد به دلیل رکود ناشی از همه‌گیری کرونا کاهش یابد، در خاورمیانه حدود ۴۵ میلیون نفر زیرخط فقر خواهند رفت. همچنین اکنون در جهان سونامی بیکاری به راه افتاده است. همه‌گیری کرونا، دولت‌ها را در موقعیت سخت قرارداد زیرا دولت‌ها بر سر دوراهی انتخاب میان «سلامت» و «اقتصاد» قرارگرفته‌اند و به‌جز برخی از کشورها، اکثریت حفظ جان مردم را انتخاب کردند. اما تبعات اقتصادی این مسئله آن‌قدر گسترده است که به گواه اقتصاددانان بین‌المللی، چندین سال برای بازگشت به وضعیت انتهای سال ۲۰۱۹، زمان نیاز است. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

افزایش فقر
بنیاد خیریه جهانی «آکسفام» به تازگی هشدار داده است که کرونا می‌تواند «نیم میلیارد» نفر را به زیرخط فقر بکشاند. این رقم به‌اندازه هشت درصد از کل جمعیت جهان می‌شود. این پژوهش با استفاده از داده‌های بانک جهانی برای اندازه‌گیری خط فقر استفاده شد. بانک جهانی خط فقر را در سه سطح اندازه‌گیری می‌کند؛ درآمد روزانه ۱.۹۰ دلار، ۳.۲۰ دلار و ۵.۵۰ دلار.بر اساس گزارش پایگاه داده‌پردازی استاتیستا، در هر سه سناریو میزان فقر افزایش چشم‌گیر خواهد داشت و به بالاترین سطح از سال ۱۹۹۰ تاکنون خواهد رسید. تأثیر این فقر در برخی از نقاط جهان مثل شمال آفریقا، جنوب صحرای آفریقا و خاورمیانه، سخت‌تر خواهد بود. آکسفام گزارش می‌دهد: «این مسئله، تمام تلاش‌های فقرزدایی ۳۰ سال اخیر را از بین می‌برد.»جدی‌ترین سناریو، ۲۰ درصد از مردم، یعنی ۵۴۸ میلیون نفر را به زیرخط فقر می‌کشاند که به معنای افت درآمد روزانه آن‌ها از ۵.۵۰ دلار در روز است.

حمایت از کشورهای درحال‌توسعه
سازمان ملل هشدار داده است که ۲.۵ تریلیون دلار برای حمایت از کشورهای درحال‌توسعه نیاز است، در غیر این صورت نیمی از کل مشاغل آفریقا از بین خواهند رفت. سازمان بین‌المللی کار نیز به تازگی اعلام کرده است که ۲ میلیارد کارگر غیررسمی جهان در معرض خطر هستند، زیرا مجبور به ادامه کار در محیط‌های پرخطر هستند و غالباً در شرایطی ناامن زندگی می‌کنند و دسترسی محدودی به سرویس‌های بهداشتی دارند.سونامی فقر «اندی درس»، استاد توسعه بین‌المللی در کینگ کالج لندن می‌گوید: «”سونامی فقر درراه است و تأثیرات آن بسیار ویران‌کننده خواهد بود. کرونا می‌تواند منجر به افزایش بسیار زیاد فقر جهانی شود، در حقیقت می‌تواند حداقل ۱۰ سال دنیا را به عقب برگرداند و در برخی از مناطق نیز اقتصاد را تا ۳۰ سال تنزل می‌دهد.»اینفوگرافیک زیر که از پایگاه داده‌پردازی استاتیستا به فارسی برگردانده شده است، نشان می‌دهد که اگر ۲۰ درصد درآمد افراد کاهش یابد، چند درصد از مردم به زیرخط فقر خواهند رفت؛ بر این اساس در خاورمیانه نزدیک به ۴۵ میلیون نفر زیرخط فقر می‌روند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا