ورزشی

ماجرای “کلاه­‌گذاشتن” بر سر فیفا

اظهارات علی کفاشیان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران پیرامون “کلاه‌­گذاشتن” فدراسیون فوتبال ایران بر سر فیفا در مورد موضوع دخالت دولت در امور فدراسیون، بازتاب گسترده­‌ای داشته است. گفت‌وگو در این باره با حسن روشن….

موضوع دخالت دولت ایران در امور فدراسیون فوتبال این کشور به یک ماجرای تمام نشدنی تبدیل شده است. نخستین پیامد آن تعلیق فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بود. در آن مقطع زمانی رئیس وقت سازمان تربیت­ بدنی جمهوری اسلامی، محمد علی آبادی، رئیس فدراسیون فوتبال ایران محمد دادکان را برکنار کرده بود. این امر منجر تعطیلی چندین ماهه فوتبال ملی ایران شد.

حال علی کفاشیان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران برای نخستین بار در اعترافی خودخواسته، از “دروغ‌های” فدراسیون فوتبال ایران به فیفا سخن گفت و پشت­پرده های حساسی را فاش کرده است.
این موضوع طی دهه گذشته بارها از سوی مقامات فدراسیون فوتبال ایران انکار می‌شد. علی کفاشیان اشاره کرده که فدراسیون فوتبال ایران برای تأیید اساسنامه خود در سال سال ۱۳۸۶ به فیفا دروغ گفته است. گفتنی است که پیامد این دروغ دو بار تشکیل مجمع را در پی داشت و به دوره دوم ریاست کفاشیان و سپس مهدی تاج انجامید.

علی کفاشیان می­گوید:«ما فیفا را گول زدیم. اساسنامه‌ای که سال ۱۳۸۶ تصویب شد را بازهم بخوانیم. کیومرث هاشمی هم گفتاری برای آن اساسنامه نوشته است که فدراسیون مستقل و غیر دولتی است، در حالی که این نبوده است. ما سر فیفا کلاه گذاشتیم و به فیفا دروغ گفتیم. این بد است چون جمهوری اسلامی هستیم.»

در پادکست ورزشی دویچه وله فارسی در گفت­و­گو با مهمان برنامه، حسن روشن، پیشکسوت فوتبال ایران به این موضوع و عواقب احتمالی آن پرداخته­ایم. روشن در این گفت‌وگو می­گوید که دولت جمهوری اسلامی “دخالت غیر مستقیم” در امور فدراسیون فوتبال ایران دارد.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا