اخبار

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده…

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به مرز ۲ میلیون نفر رسید. در میهن ما ایران، آمار جدید وزارت بهداشت: درگذشتگان ۴۶۸۳ نفر، مبتلایان ۷۴۸۷۷ نفر…..با گذشت چندماه از شروع شیوع بیماری کرونا در چین، مردم در بسیاری از کشورها و ازجمله در میهن ما همچنان با پیامدهای این بحران و سیاست‌های درپیش گرفته شده از سوی دولت‌های حاکم به‌شدت درگیرند. اما از سوی دیگر برخی از کشورها توانسته‌اند با تلفاتی بسیار کمتر نسبت به جمعیت‌شان و عبور از نقطه اوج واگیری ویروس از شرایط اضطراری خارج شوند و چرخه شئون اساسی اقتصادی‌شان را به‌کار اندازند. در این ارتباط می‌توان از چین، کره جنوبی، ویتنام، تایوان، و کشورهایی کوچک و بزرگ نام برد که با وجود حاکم بودن سیستم‌های اقتصادی و سیاسی‌ای متفاوت در آن‌ها توانسته‌اند پیامدهای ویرانگر جانی و مالی برآمده از همه‌گیری ویروس کرونا را مهار کنند…..
براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، تا صبح سه‌شنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان از یک میلیون و ۹۲۵ هزار نفر گذشته است. بیماری کووید-۱۹ تا کنون جان نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر را گرفته است.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر سه‌شنبه ۲۶ فروردین آخرین آمار رسمی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۴۶۸۳ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (یکشنبه) تا ظهر امروز (دوشنبه)، ۱۵۷۴ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۷۴۸۷۷ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۴۸۱۲۹ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۳۶۹۱ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

در حالی‌که هنوز واکسن یا دارویی برای مبارزه قطعی با این بیماری ساخته نشده است، نزدیک به نیمی از جمعیت جهان مجبور به خانه‌نشینی شده و اقتصاد جهان عملا از حرکت باز ایستاده است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا به مرز دو میلیون نفر رسید

براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، تا صبح سه‌شنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان از یک میلیون و ۹۲۵ هزار نفر گذشته است. بیماری کووید-۱۹ تاکنون جان نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر را گرفته است.گفته می‌شود شمار مبتلایان بی نشانه به بیماری در سطح جهان بسیار بیشتر از برآوردهای کنونی است.براساس داده‌های جهانی،  بیش از ۴۵۰ هزار نفر از بیماران بهبود یافته و حدود ۱۲۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

هند قرنطینه عمومی را تا سه هفته دیگر تمدید کرد

ناراندا مودی، نخست وزیر هند روز سه‌شنبه اعلام کرد قرنطینه این کشور دست‌کم تا سوم ماه مه (۱۳ اردیبهشت) تمدید می‌شود. هند با ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت، بزرگ‌ترین قرنطینه جهان را از ۲۵ ماه مارس برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ویروس کرونا سازماندهی و اجرا کرده است.

کاهش شمار مبتلایان جدید در چین

مقام‌های بهداشتی جمهوری خلق چین از کشف ۸۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در ۲۴ ساعت گذشته خبر دادند. این شمار نسبت به موارد ابتلا در یک روز قبل از آن کاهش یافته است. چین در فاصله روزهای یکشنبه تا دوشنبه ۱۰۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده بود که بالاترین رقم از ۲۰ ماه مارس به این سو بود و نگرانی از موج دوم شیوع بیماری را دامن زد. در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مرگی در چین بر اثر ابتلا به این بیماری گزارش نشده است.

شمار قربانیان در فرانسه به مرز ۱۵هزار نفر رسید

طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۳۵ نفر در بیمارستانها و  ۲۳۹ نفر هم در خانه های سالمندان فرانسه بر اثر کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند تا مجموع قربانی های این کشور اروپایی به ۱۴۹۶۷ نفر برسید. فرانسه محدودیت ها در این کشور را یک ماه دیگر تمدید کرده است.

شمار قربانیان در ایتالیا از ۲۰ هزار نفر گذاشت

شمار قربانیان در ایتالیا از ۲۰ هزار نفر گذشت،  با ۵۶۶ فوتی جدید طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد قربانیان ایتالیا به ۲۰۴۶۵ نفر رسید

ثبت ۷۱۷ مرگ جدید در بریتانیا؛ آمار مبتلایان به آستانه ۹۰ هزار نفر رسید

وزارت بهداشت بریتانیا اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۷۱۷ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند. در همین زمان ۴۳۴۲ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی این کشور ثبت شده است.

به این ترتیب، افرادی که از آغاز شیوع ویروس کرونا در بریتانیا مبتلا شده اند به ۸۸هزار و ۶۲۱ تن رسید و در مجوع ۱۱هزار و ۳۲۹ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده اند.۱۳.۴.۲۰۲۰ ۱۳:۳۰

کاهش شمار قربانیان در اسپانیا؛ ثبت ۵۱۷ مورد مرگ و میر جدید در اولین روز کاری پس از قرنطینه

وزارت بهداشت اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرددر ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۷ نفر در اسپانیا جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست داد‌ه اند. این رقم نسبت به روز گذشته کاهش یافته است. همچنین در همین بازه زمانی ۳۴۷۷ مورد جدید ابتلا در این کشور شناسایی شده که کمترین آمار از ۲۰ مارس تاکنون است. دولت اسپانیا از روز دوشنبه بازگشت محطاتانه به کار را برای شرکت‌ها و ادارات این کشور پس از دو هفته قرنطینه کامل، مجاز اعلام کرد. در تمام ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی ماسک میان شهروندان توزیع می‌شود.

کاهش شیب نمودار قربانیان در ایالات متحده برای دومین روز پیاپی

۱۵۱۴ نفر روز یکشنبه بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. به این ترتیب آمار قربانیان این بیماری برای دومین روز پیاپی کاهش یافته است. براساس آمار منتشر شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز، در روز شنبه ۱۹۲۰ و در روز جمعه ۲۰۱۸ نفر در ایالات متحده بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده بودند. در حالی که آمریکا با بیش از ۵۵۵هزار مورد ابتلا و بیش از ۲۲هزار مورد مرگ و میر، آسیب دیده‌ترین کشور جهان از ویروس کرونا است، دونالد ترامپ طرح بازگشایی زودرس کسب و کارها را دنبال می‌کند.

ادامه وضعیت بحرانی در اسپانیا، ایتالیا و فرانسه

در بین کشورهای اروپایی اسپانیا، ایتالیا و فرانسه بیش از همه با ویروس جدید کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و کوشیده‌اند که با اعمال محدودیت‌های جدید با شیوع پرشتاب این ویروس و بیماری کووید-۱۹ مقابله کنند.

در اسپانیا بیش از ۱۷۰ هزار نفر به ویروس جدید کرونا مبتلا شده و ۱۷ هزار ۷۵۶ نفر تا کنون (بامداد سه‌شنبه ۲۶ فروردین) بر اثر کووید-۱۹ جان باخته‌اند.

علیرغم این وضعیت دولت اسپانیا اعلام کرده است که محدودیت‌هایی که در این کشور به خاطر مقابله با شیوع گسترده کرونا اعمال شده بود، دست‌کم در مورد فعالیت‌های اقتصادی گام به گام برداشته می‌شود.

از این هفته فعالیت‌های ساختمانی و کار صنایع دوباره از سر گرفته می‌شود، اما بسیاری از کسب و کارهای خرد، از جمله رستوران‌ها و کافه‌ها همچنان بسته می‌مانند. برخی از سیاستمداران محلی در مناطق اسپانیا از تصمیم دولت مرکزی برای راه‌اندازی مجدد بخشی از فعالیت‌های اقتصادی انتقاد کرده و نگرانند که با این تصمیم پاندمی دوباره به سرعت گسترش یابد.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا روز یک‌شنبه ۲۴ فروردین (۱۲ آوریل) هشدار داده بود که از سرگیری بخشی از فعالیت‌های اقتصادی به معنای “کاهش واقعی” محدودیت‌ها نیست.

در ایتالیا شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر و شمار فوتی‌ها ۲۰ هزار و ۴۶۵ نفر اعلام شده است.

شمار مبتلایان جدید در ایتالیا روندی نزولی نشان می‌دهد. این روند امیدهای محدودی را برانگیخته که محدودیت‌های سختگیرانه دولت ایتالیا شاید به زودی و به تدریج برداشته شود.

اوضاع در فرانسه همچنان نگران‌کننده است و این کشور همچنان در پی اجرای سیاست‌های سختگیرانه خود برای مقابله با کرونا است. تا کنون نزدیک به ۱۳۸ هزار نفر در فرانسه به ویروس جدید کرونا مبتلا شده و شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ در این کشور نیز حدود ۱۵ هزار نفر اعلام شده است.

دولت فرانسه اعلام کرده که محدویت‌های عبورو مرور که اکنون چهار هفته است برقرارند، به مدت چهار هفته دیگر (تا تاریخ ۱۱ ماه مه) تمدید خواهند شد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در نطقی تلویزیونی که شامگاه دوشنبه ۲۵ فروردین (۱۳ آوریل) ایراد کرد، وعده داد که محدودیت‌ها از آن تاریخ به بعد و به‌طور تدریجی رفع خواهند شد.

او شهروندان فرانسه را فراخواند تا “محدودیت‌ها و موازین را مسئولانه رعایت کنند، تا شیوع ویروس جدید کرونا با آهستگی پیش رود”.

درحال حاضر جهان و کشور ما با آینده‌ای مبهم روبرو شده‌اند آن هم در هنگامی که نیروهایی خطرناک بر رأس قدرت کشورمان و جهان قرار دارند. در این شرایط بسیار حساس نیروهای مترقی در کشورمان و همچنین در پهنه جهان باید با هوشیاری بسیار و همکاری در راه دفاع از آزادی، صلح، و منافع مردم و بشریت عمل کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا