از هر دری سخنی

دارایی‌های بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ

بر اساس حکم دادگاهی در لوکزامبورگ ۱.۶ میلیارد دلار دارایی ایران در لوکزامبورگ می‌ماند و به آمریکا منتقل نمی‌شود. این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است. این پول بنا بود به عنوان غرامت به بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر داده شود….

براساس بیانیه رسمی دادگاه لوکزامبورگ، درخواست آمریکا برای انتقال ۱,۶ میلیارد دلار دارایی ایران به بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده رد شده است.

در بیانیه دادگاه لوکزامبورگ آمده است که دادگاه تجدید نظر در اول آوریل حکم داده است که با توجه به این‌که طبق قوانین لوکزامبورگ حساب‌های بانکی «توقیف نشده‌اند»، درخواست آمریکا برای توقیف دارایی‌های ایران «غیرقابل قبول» است.

حسن روحانی، در روز یکشنبه ۲۴ فروردین / ۱۲ آوریل گفته بود: «حقوق‌دانان، بانک مرکزی و وزارت خارجه در یک مبارزه حقوقی، موفقیت خوبی به‌دست آوردند و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در لوکزامبورگ را – که آمریکایی‌ها توقیف کرده بودند و روی آن دست گذاشته بودند – چند روز قبل آزاد کردند.»

با این حال دارایی‌های مسدودشده ایران هنوز آزاد نشده‌اند و در بیانیه دادگاه آمده است که این تصمیم نهایی نیست و قابل تجدید نظر است.

دیوان عالی لوکزامبورگ ۱۴ فروردین / ۲ آوریل جلسه‌ای را برای رسیدگی به دارایی‌های مسدودشده ایران تشکیل داده بود اما هیچ حکم یا تصمیمی را در ارتباط با این پرونده اعلام نکرده بود.

دارایی‌های ایران به درخواست گروهی از بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ و برای پرداخت غرامت به آنها در طی یک دعوای حقوقی بلوکه شده است.

پیشتر عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی نیز از رفع توقیف و بازگشت دارایی‌های ایران خبر داده بود. علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران، نیز دوشنبه ۲۵ فروردین ابراز امیدواری کرد که از دارایی رفع توقیف شده ایران برای خرید دارو، غذا و محصولات غذایی استفاده شود.

طبق حکم دادگاه لوکزامبورگ، مجموعه بانکی کلیر استریم حق نقل و انتقال این دارایی‌ها را ندارد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا