اخبار

آش آنقدر شور شد که صدای آشپز هم در آمد!

در اوضاعی چنین وخیم به‌لحاظ اقتصادی و زیر خط فقر بودن ده‌ها میلیون تن از شهروندان کشور، در بودجه سال ۹۹ دولت روحانی صدها میلیارد تومان به نهادهای مذهبی وابسته به سران رژیم اختصاص داده شده است. به‌عنوان نمونه، بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۷۹۹ میلیارد تومان تعیین شده است. در قانون بودجه سال ۹۸ بودجه این نهاد ۶۹۸ میلیارد تومان بوده و دولت برای سال آینده (۹۹) بودجه آن را ۱۴ درصد افزایش داده است. برای سازمان تبلیغات اسلامی نیز که در جایگاه سوم دستگاه‌های مذهبی و فرهنگی رژیم به‌لحاظ بودجه‌های هنگفت قرار دارد بودجه‌ای با رقم ۵۱۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است….
این حداقل دستمزد حتا با سبد معاش تعیین شده در کمیتهٔ مزد همین شورای‌عالی کار فاصلهٔ بسیار دارد و در نتیجه، به ژرف‌تر شدن شکاف میان مزد- هزینهٔ کارگران و فقر بیشتر خانواده‌های کارگران منجر می‌شود.این در حالی است که، جمعی از نمایندگان مجلس هم خواهان تجدیدنظر در حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار شدند.

محمدعلی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مجلس، امروز چهار‌ شنبه، ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۹،  بیانیه جمعی از نمایندگان در مورد ضرورت تجدیدنظر در حداقل دستمزد سال ۹۹ را خواند.

به گزارش ایسنا،در این بیانیه آمده است: «شورای عالی کار با تجدیدنظر در تصمیم اتخاذ شده با در نظر گرفتن تورم ۴۱ درصدی اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن این‌که به هیچ کارگر نباید کمتر از ۲۸ میلیون ریال پرداخت شود، موجبات رضایت کارگران زحمتکش را فراهم آورد.» شورای عالی کار پنج‌شنبه ۲۱ فروردین بدون توجه به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار، دستمزد سال ۹۹ را با اکثریت آراء یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان تعیین کرد که به نسبت مزد سال ۹۸، ۲۱ درصد افزایش یافته است. این میزان افزایش حتی نتوانست نمایندگان کارگری مورد تائید دولت در شورای عالی کار را راضی کند. آن‌ها برای نخستین بار از امضای صورتجلسه خودداری کردند. از آن روز، اعتراضات فعالان کارگری به این مصوبه همچنان ادامه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا