از هر دری سخنی

حکومت «اسلامی» در سراشیب خیانت و چپاول

دریافت حقوق‌های بالاتر از ۵۳میلیون تومان، خبر از بازگشت حقوق‌های نجومی به فیش برخی مدیران می‌دهد. این بار اما خلأ‌های قانونی و نظارتی باعث شده است تا پرداخت این حقوق‌های بالا، به نوعی با دور زدن قانون مهیا شده و در قالب حق ماموریت، کارت هدیه، بن خرید یا نظایر آن، چندان هم غیرقانونی به نظر نرسند. اگر چه شاید در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷، که سرشار از تخلفات گسترده در سیستم مالی و اقتصادی کشور است، حقوق بالای یک مدیر چندان رقم خاصی به نظر نرسد، اما به هر حال یادآور پرونده‌‌ای به نام حقوق‌های نجومی مدیران است که زمانی پیش‌تر، حاشیه‌های بسیاری در کشور ایجاد کرده بود….
همدلی، محسن رفیق، مطابق با آنچه روز گذشته، «عادل آذر» رئیس دیوان محاسبات کشور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد، سقف کامل پرداختی مدیران، ۲۳میلیون و ۵۸۳ هزار تومان است، اما با این وجود خالص دریافتی ۲۴۱ نفر از مدیران بیشتر از سقف تعیین شده بوده است. آذر که برای قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۷، در جمع نمایندگان مجلس سخنرانی می‌کرد، در این زمینه افزود: «طبق این گزارش به یکی از مدیران، حقوقی بالغ بر ۵۳ میلیون تومان داده شده است و بر اساس رسیدگی‌ها برخی اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته اما وارداتی نداشته‌اند.»عادل آذر با اشاره به اینکه این گزارش به علت شرایط کرونایی، با تاخیر ارائه می‌شود، در توضیح بخش سوم حسابرسی عملکرد مربوط به حقوق و مزایای مدیران و کارکنان دولت، ‌اظهار داشت:«در مجموع ۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان اضافه‌تر از حقوق قانونی، به مدیران پرداخت شده است.» او اشاره کرد که در این زمینه ۳۶۰ پرونده مربوط به وضعیت حقوق پرداختی دستگاه اجرایی به ارزش ۱۷۰۰ میلیارد تومان به دادسرا ارسال شده است و با اقدامات پیشگیرانه دیوان محاسبات، ۲۹ میلیارد تومان به حساب خزانه‌داری کل کشور برگشت داده شده است. آذر در ادامه با اشاره به وجود برخی قوانین که موجب دریافت حقوق حدود ۵۰ میلیون تومانی از سوی مدیران می‌شود، گفت:«قوانینی مانند قانون خدمات کشوری، قانون حداقل حقوق و اختیاراتی که به هیات مدیره بانک‌ها و شرکت‌ها داده شده است، موجب می‌شود تا بعضی افراد بتوانند در همین سال ۹۹ هم حقوق ۵۰میلیون تومانی، دریافت کنند.» او تصریح کرد:«مسلما این حقوق دریافتی مازاد، از نظر دیوان محاسبات غیرقانونی تلقی می‌شود، بنابراین باید نمایندگان مجلس این موضوع را بررسی کرده و براساس شرایط کشور آن را تعدیل و یا در صورت صلاحدید باقی بگذارند.»
موضوع حقوق‌های نجومی برخی مدیران، البته سابقه طولانی‌تری دارد و با وجود واکنش‌ها و حاشیه‌های خبری آن، هنوز تدبیر درباره آن راه به جایی نبرده است. منتقدان بر این باورند که خلأ قانونی و اجرایی بسیاری در این زمینه وجود دارد.
«محمد حسینی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در این زمینه و در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به وضعیت سامانه حقوق و مزایا طبق ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، اظهار کرد:«سامانه حقوق و مزایا آن طور که طبق قانون آمده، اجرا نشده چون دولت نخواسته است و هر بار به نوعی آن را توجیه می‌کنند.» او اضافه کرد:«وزارت دارایی، سازمان اداری استخدامی، سازمان برنامه و بودجه، هر کدام چیزی در این باره می‌گویند. بارها برای تعیین تکلیف این موضوع جلسات کارشناسی گذاشتند اما آن شفافیت و چیزی که مد نظر قانون‌گذار باشد به دست نیامد. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه حقوق‌های نجومی طبق گزارش تفریغ بودجه بوده و ارتباطی با سامانه حقوق مزایا ندارد، اظهار داشت که دستگاه‌های نظارتی و مجلس باید به موضوع حقوق‌های نجومی ورود کنند.»
حسینی یکی دیگر از تخلفات را مربوط به پرداخت‌های خارج از قانون به کارمندان دانست و گفت:«در این رابطه ۱۷۰۰ میلیارد تومان خارج از قانون پرداخت شده است که در قالب ماموریت، کارت هدیه، بن خرید و یا نظایر آن صورت گرفته است.»
در همین زمینه، جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی، مرداد ماه گذشته با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی سه قوه موظف به بارگذاری اطلاعات پرداختی خود در این سامانه هستند، گفته بود:«ما وظیفه‌ای برای ثبت این اطلاعات در سامانه نداریم و خود دستگاه‌ها باید مستقلا پاسخگوی عدم ثبت پرداختی‌های خود باشند.»او همچنین اضافه کرده بود:«دستگاه نظارتی هم خود مستقلا باید برخورد کند. دسترسی عموم مردم به این اطلاعات هم در اختیار ما نیست، بلکه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی خود دستگاه‌ها باید این کار را کنند و بستگی به نظر دولت دارد که این گزینه فعال شود.»سیدعلی موسوی منتخب مردم ملکان در مجلس یازدهم نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، یکی از اولویت‌های مجلس آینده را بررسی حقوق‌های نجومی به عنوان یکی از بزرگترین دغدغه‌های مردم دانست و گفت:«برخی مدیرانی که مقادیر زیادی حقوق می‌گیرند، به اندازه کافی خروجی و فعالیتی نداشته و نمی‌توانند مشکلات کشور و ملت را حل کنند، بنابراین مجلس یازدهم وظیفه دارد که به صورت جدی و تا پایان بستن پرونده حقوق‌های نجومی در میدان حاضر بوده، اقدامات اساسی در این زمینه انجام داده و بر این موضوع نظارت کافی کند. کاستی‌های ذکر شده در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷، فقط منحصر به دور زدن قانون در مساله حقوق کارکنان نبود و موارد بسیار دیگری را نیز شامل می‌شد. بر اساس ادامه گزارش رئیس دیوان محاسبات کشور در جلسه روز گذشته مجلس، بررسی اقلام تامین ارز بانک مرکزی نشان می‌دهد در شرایطی که بخش صنعت بیشترین نیاز را برای تامین مواد اولیه و تجهیزات داشته و کشور دست به گریبان تامین ارز کالاهای اساسی به ویژه دارو و غذا بوده است با این وجود در سال ۹۷ معادل دو میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار ارز به نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومان به واردات کالاهای غیراساسی از قبیل نخ دندان، غذای سگ و گربه، عروسک و اسباب بازی، درب قوطی، درپوش، لامپ چوب بستنی و موارد دیگر اختصاص یافته که بعضا دارای تولید مشابه داخلی بودند.»
او در ادامه گزارش این تخلفات،‌ اظهار کرد:«در حسابرسی عملکرد وزارت جهاد کشاورزی مشخص شد که مطابق با گزارش سازمان جنگل‌ها، حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان خسارات به عرصه منابع طبیعی وارد شده که این خسارت‌ها وصول نگردیده است.»آذر همچنین در بخش هزینه‌های پژوهشی به این موضوع اشاره کرد که اوضاع دانشگاه‌ها به خصوص برای انجام تحقیقات کرونایی خوب نیست، چون عملا بسیاری از دستگاه‌ها تعهدات خود را برای دادن سهم خود جهت انجام کارهای پژوهشی انجام نمی‌دهند، به طوری که از ۱۸۷ دستگاه اجرایی تعداد ۸۰دستگاه هیچ وجهی به حساب خزانه واریز نکرده و ۸۹ دستگاه کمتر از میزان مقرر به حساب خزانه واریز کردند.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور همچنین خاطرنشان کرد که این گزارش با هماهنگی ریاست مجلس به سران سه قوه ارسال شد و رئیس قوه قضائیه دستور بررسی دادند که تک تک موارد مورد رسیدگی قرار گیرد و در صورت لزوم حکم قضایی داده شود تا مبالغ برگردد.
رئیس جمهور هم دستور محکم روی این گزارش داده و به رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده تا ریال آخر را پیگیری و وصول کند. همچنین گزارش به دادسرا رفته و دادستان دادخواست داده و در هیات‌های مستشاری در حال رسیدگی است. پرونده حدود ۱۵ نفر از متخلفان را به دادسرا دادیم و در اولویت رسیدگی قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا