دیدگاه‌ها

رد خدمات دولتی به مبتلایان ویروس کرونا در اوکراین – یک جرم جنایی است

م. چابکی: رهبر حزب کمونیست: اما الیگارشی اوکراین به خاطر جیب خود و به نفع شرکتهای فراملی، عمدا سیستم حمایت اجتماعی مؤثر دولتی را از شهروندان امتناع و آنرا به یک پروژه تجاری تبدیل کرد. این سیاست جنایی را ما توجه داشته ایم و بدیهیات آنرا بارها یاد آور شدیم.

بنا به گزارش خبر گزاری حزب کمونیست اوکراین:

در رابطه با بیانیه وزیر بهداشت ماکسیم استپانوف مبنی بر اینکه دولت هزینه درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا را پرداخت نخواهد کرد، آنرا یک تخلف آشکار از استانداردهای بین المللی بهداشت دانست، که در ماهیت خود سوءاستفاده از اقتدار بوده وطبق ماه ۳۲۵ قانون کیفری اوکراین یک جرم جنا یی است.

سرگئی کراو چنکو رئیس اتاق ملی پزشکان اوکراین در اظهار نظری به خبرنگاران گفت:

یکی از اولین اقدامات استپانوف به عنوان وزیر بهداشت، امضای بر قراری نظمی است که در استاندارد های مراقبت از بیماران مبتلا به ویروس را به روز تبدیل کرد. این سند برای بیماران با فرم خفیف (کووید – ۱۹) درمان سرپایی در خانه را فراهم می کند. اظهارات بعدی استپانوف این بود که دولت برای درمان شهروندان با نوعی خفیف از بیماری مبتلا به ویروس کرونا هزینه نمی کند.

وی ادامه می دهد با توجه به اینکه استپانوف به عنوان یک وزیر دکتر که سوگند پزشکی را با این اقدام زیر پا گذاشت و به عنوان یک مقام در قدرت در بند ۱ ماده ۳۲۵ اوکراین “نقض قوانین بهداشتی و قانونی برای پیشگیری از بیماری های عفونی و مسمومیت های جمعی” را نقض کرد. اگر در نتیجه این اقدام عواقب نا گواری در قالب مرگ شهروندان بیمار مبتلا به این ویروس به وجود آید، این فرمان وزیر بهداشت می تواند به عنوان نقض در قسمت ۲ ماده ۳۲۵ قانون مجازات شناخته شود. طبق مقررات سازمان بهداشت جهانی (کووید – ۱۹) یک بیماری عفونی و اورژانس بین المللی طبقه بندی شده که “ویژه خطر ناک” آن شامل اوکراین هم می شود.

سرگئی کراو چنکو همچنین توضیح داد که طبق قوانین بین المللی بهداشت و مقررات اوکراین، یک مورد از “عفونت” به عنوان “شیوع” تعریف شده است و شهروندانی که به کرونا ویروس مبتلا شده اند باید در یک بیمارستان تشخیص، شناسایی وبا بومی سازی برای معالجه در بیمارستان ویژه فرستاده شوند.

اما وزیر بهداشت ماکسیم استپانوف می گوید، بیماران با دوره خفیف (علیرغم اینکه کووید – ۱۹ که به عنوان “عفونت خطرناک” شناخته می شود) باید نه تنها در خانه به صورت سرپایی، بلکه با هزینه خود نیز تحت درمان قرار گیرند. این بیانیه یک نقض آشکار ازقوانین سازمان جهانی بهداشت، قانون بهداشت بهزیستی و اپیدمیولوژیک، قانون “محافظت از جمعیت در برابر بیماری های عفونی” شامل ماده ۳۲۵ قانون جزا در اوکراین می شود.

این کارشناس همچنین توضیح داد که اگر بیمار مبتلا به یک عفونت به ویژه خطرناک سرپایی در منزل تحت درمان قرار بگیرد، در واقع شیوع آن در خانه ای که او زندگی می کند انتقال می یابد و از این طریق شرایط مساعدی دیگر ایجاد می گردد.

کراوچنکو در پایان گفت: با اظهار نظر وزیر بهداشت اگر در بین بیماران مبتلا به ویروس کرونا در اوکراین تلفات داشته باشد، احتمال این که استپانوف تحت پیگرد قانونی قرار گیرد بسیار زیاد است.

پیش از این، وزیر بهداشت اوکراین ماکسیم استپانوف گفته بود که از بین همه اوکراینی هایی که به عفونت (کووید – ۱۹) مبتلا شده اند با بودجه دولت درمان می شوند.

پیطرسمینکو دبیر اول حزب کمونیست اوکراین می گوید: بیاد بیاورید که در همان آغازین شیوع (کووید – ۱۹) حزب کمونیست نیاز به تغییرات فوری در کلیات بودجه دولت، با هدف تأمین مالی برای مبارزه، هدایت برای ترمیم دارو و سیستم بهداشت و درمان تذکر داد و تاکید کرده است. کلیه خدمات پزشکی در طول اپیدمی صرف نظر از شکل مالکیت موسسه پزشکی – اعم از عمومی، شهری و خصوصی باید رایگان شوند.

رهبر حزب کمونیست گفت: اما الیگارشی اوکراین به خاطر جیب خود و به نفع شرکتهای فراملی، عمدا سیستم حمایت اجتماعی مؤثر دولتی را از شهروندان امتناع و آنرا به یک پروژه تجاری تبدیل کرد. این سیاست جنایی را ما توجه داشته ایم و بدیهیات آنرا بارها یاد آور شدیم. امروز با شیوع تاج ویروس در جهان و اوکراین نیاز تغییرات فوری سیستم بهداشت ودرمان برای همگان آشکار شده است.

بر گرفته از سایت حزب کمونیست اوکراین

م. چابکی: ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ / ۰۴ /۲۰۲۰

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا