گوناگون

اعتراف معمم مورخ

رسول جعفریان که رسانه‌های ایران از او به‌عنوان پژوهشگر تاریخ و استاد دانشگاه تهران یاد می‌کنند معتقد است که «بخش زیادی از نخبگان حکومتی ضد علم‌اند»….
به گزارش انتخاب، او که در یک گفت‌وگوی اینستاگرامی سخنان نامتعارفی در مورد رابطه دین و علم زد، گفت: «علم، نه با دین ارتباطی دارد و نه تقسیم به شرقی و غربی می‌شود. (…) جریان ضدعلم در جامعه ما، می‌خواهد علم را به جهت‌گیری به نفع غرب پیوند بزند و ما را از علم محروم کند». او با اشاره به تاریخ گذشته ایران افزود: «هر بار برای حمله به quot;دانش جدیدquot; به دین تمسک کرده و سعی کرده‌اند از یک وجه قدسی به اسم روایت یا تفسیر دینی یا هرچیز دیگری استفاده کنند.» جعفریان علیه آن‌چه «طب اسلامی» گفته می‌شود و در دوران کرونا نیز بار دیگر در ایران باب شده است، گفت: «این مدت دیدید در باره روغن بنفشه که روایتی هم درباره استفاده از آن در مقابله با وبا هست، چه قدر طنز ساخته شد و اسباب وهن دین هم شد.

در نقد روایات طب اسلامی مطلب زیاد گفته شده و غالب عقلای قوم و قم آن‌ها را قبول ندارند، اما همیشه اخباری‌ها و اهل حدیث بوده‌اند. (…) نزدیک‌ترین قشر به این مطالب اهل منبر هستند که مردم آن‌ها را به‌خاطر این مطالب، می‌پذیرند و آن‌ها هم به طور کلی از مطالعه و خواندن کتاب، غافل هستند. یا حدیث می‌خوانند یا حکایات.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا