اخبار

ویروس “مستعان۱۱۰”؛ رسوایی تازه برای پاسداران

یک روز پس از اینکه سپاه‌ پاسداران از یک دست‌گاه ویروس‌یابی رو‌نمایی کرد که قرار است در پنج‌ ثانیه از فاصله ۱۰۰متری ویروس کرونا را پیدا کند، سرکرده نیروی‌ زمینی ارتش جمهوری اسلامی هم در تلویزیون وعده‌ داده که آنها نیز بزودی از یک دستگاه پیش‌رفته‌ رونمایی می‌کنند که هر ویروسی را در هر محیطی در پنج تا ۱۰دقیقه از میان می‌برد….

سخنگوی سپاه پاسداران در این باره گفت: سامانه هوشمند تشخیص لحظه ای کرونا که با تمسک به قرآن مجید نام “مستعان” برای آن انتخاب شده است، یک سامانه منحصر به فرد و دارای قابلیت های بالا و راستی‌آزمایی شده در تشخیص ویروس کرونا است.

به گزارش سپاه نیوز، پاسدار رمضان شریف خاطرنشان کرد: سطح و میزان دقت این سامانه در تشخیص و کشف کرونا بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مورد اذعان متخصصین و پزشکان قرار گرفته است که در صورت نیاز اساسی بیمارستان‌ها و پزشکان منتشر خواهد شد.

سخنگوی سپاه پاسداران در باره ابراز حیرت، تعجب و برخی پرسش‌ها و سوالات مطرح شده پیرامون این دستاورد علمی گفت: پدیده‌ها و موفقیت های علمی به ویژه در این سطح و آن هم دستاوردی که به گرفتاری امروز بشریت در ابتلا به بیماری کرونا مربوط می شود، می تواند مورد شبهات و تردید افکنی های ناآگاهانه قرار گیرد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفته است: “اگر این دستگاه از سوی وزارت بهداشت تائید شده بود حتما در گزارش رونمایی آن اعلام می‌شد. مرجع تائید وزارت بهداشت است… این دستگاه را سازمان غذا و دارو تائیدیه‌ای نداده است.”

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور ایران هم از نمایش تلویزیونی وسیله ادعایی با عنوان “رپورتاژ آگهی” انتقاد کرده است.

این در حالی است که انجمن فیزیک ایران در این باره اعلام کرد: این ادعا از علم دور است

انجمن فیزیک در واکنش تولیدد مستعان (دستگاه ویروس یاب) نوشت: در روزهای اخیر خبرهایی از بعضی از رسانه‌های رسمی در مورد اختراع بدیع وسیله‌ای برای تشخیص آلودگی به‌ویروس کرونا از راه دور منتشر شده است. در بیان این خبر به‌عبارت‌های با ظاهر علمی مانند امواج الکترومغناطیس، دوقطبی‌های مغناطیسی و الکتریکی و دیگر عبارت‌هایی از حوزه فیزیک اشاره شده است. با وجود این‌که روش‌های تشخیص و شناسایی با استفاده از مشخصه‌های فیزیکی مواد در علم فیزیک بسیار پر کاربردند ولی دانش بشری در حال حاضر توان شناسایی و آشکارسازی ذراتی با ابعاد حدود ۱۰۰ نانومتر را از راه دور ندارد و چنین ادعایی باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی است. این ادعا آنقدر از علم دور است که انجمن فیزیک ایران آن را در مجموعه ادعاهای شبه علم دسته بندی می‌کند. اگر با احتمال نزدیک به‌صفر این وسیله کار کند، از آنجا که با دانش روز بشر همخوانی ندارد، مخترعین نه تنها برای آشکار‌سازی یک ویروس که برای جابجا کردن مرزهای دانش بشری باید مورد تشویق مجامع علمی در جهان قرار گیرند. انجمن فیزیک ایران در راستای رسالت علمی خود و در صورتی‌که مخترعین وسیله مذکور هنوز بر ادعای خود مصر هستند اعلام آمادگی می‌کند که در صورت دریافت مستندات مرتبط با شیوه کار و آشکار‌یابی وسیله ادعایی، آن را در اختیار متخصصان و دانشمندان این حوزه برای داوری علمی قرار دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت نیز پیش تر در نشست خبری خود اعلام کرد دستگاه ویروس یابی سپاه پاسداران (فیلم زیر) که ادعا شده از شعاع صد متر و در ۵ ثانیه آلودگی ویروس کرونا را نشان می دهد، از سوی سازمان غذا و دارو تائیدیه نگرفته است.

چند نکته کوچک در مورد دستگاه کرونا یابِ ۸۰۰ میلیون تومانیِ ساخت سپاه که از فاصله دومتری هم قادر به تشخیص ویروس نیست:ارتش عراق سالها از بمب‌یاب ADE-651 برای ردیابی استفاده کرد. سال ۲۰۱۰ فاش شد کپی کودکانه یک اسباب‌بازی ۲۰دلاری به نام گوفر است. کل داستان کلاهبرداری یک شیاد انگلیسی بود.
دستگاه «مستعان» سپاه برای تشخیص کرونا از صدمتری! را که دیدم یاد آن افتادم.کدام قالتاقی برای پول ملت کیسه دوخته؟
دادگاه جیمز مک‌کورمیک گفت او حداقل ۵۰میلیون پوند کلاهبرداری کرده. دستگاهش را به لیبی، چین، سوریه، عربستان، نیجریه و ایران هم فروخته، خانه نیکلاس کیج در لندن را خریده بود. دستگاهش حتی یک چیپ ساده هم نداشت. معلوم شد ماموران خرید عراقی رشوه گرفته‌اند.

آمار جدید وزارت بهداشت از کرونا در ایران: درگذشتگان ۴۹۵۸ نفر، مبتلایان ۷۷۹۹۵ نفر

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر جمعه ۲۹ فروردین آخرین آمار رسمی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۴۹۵۸ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (پنج‌شنبه) تا ظهر امروز (جمعه)، ۱۴۹۹ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۷۷۹۹۵ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۵۴۰۶۴ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۳۵۶۳ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

«مستعان ۱۱۰»؛ اسباب‌بازی هشتصد میلیون تومانی سپاه

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=VX3f4KkF9Os&feature=emb_logo

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا