اخبار

تنش مجدد در خلیج فارس

خلیج‌فارس و خاورمیانه بار دیگر شاهد حادتر شدن تنش‌هایی است که می‌تواند امنیت منطقه را بیش از پیش بی‌ثبات سازد و پیامدهای خطرناک و ویرانگرانه‌ای داشته باشد. وزیر دفاع ایران به بیانیه نیروی دریایی آمریکا درباره “مانور خطرناک” قایق‌های سپاه در نزدیکی ناوهای آمریکایی پاسخ داد. هم‌زمان پمپئو با وزرای خارجه کشورهای عربی منطقه درباره “اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران” گفت‌وگو کرده است…

وزیر دفاع رژیم جمهوری اسلامی، به بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در آن قایق‌های سپاه پاسداران متهم به انجام “مانورهای خطرناک و تحریک‌کننده‌” در نزدیکی کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های گارد ساحلی در خلیج فارس شده بودند، پاسخ داد.

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی روز جمعه ۲۹ فروردین در حاشیه مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به سوالی درمورد بیانیه نیروی دریایی آمریکا گفت: «آنچه که باعث ناامنی در منطقه خلیج فارس می‌شود در واقع حضور غیرقانونی و متجاوزانه آمریکایی‌ها است که از آن طرف دنیا در کنار مرزهای ایران حضور یافته‌اند و از این ادعاهای بی خود هم می‌کنند.»

وزیر دفاع جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه “ما در خانه خودمان هستیم و آنها از آن سوی دنیا آمده‌اند” آمریکا را متهم کرد که “برای کشورهای منطقه با تهدید و تحریم مشکل درست می‌کند”.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، نیز توییتی را که سال ۲۰۱۸، دوسال قبل منتشر کرده بود، در توییتر بازنشر کرد.

در این توییت که به زبان انگلیسی است، ظریف گفته: «ظاهرا نیروی دریایی آمریکا نمی‌تواند مسیرش را در آبهای ما پیدا کند شاید چون اسمش را پیدا نکردند: خلیج فارس، که از دو هزار سال پیش، بیشتر از عمر ایالات متحده، به این نام خوانده شده است. شاید هم آنها نمی‌دانند که در حیاط پشتی ما به دنبال چه چیزی هستند، هفت هزار مایل دور از خانه.»

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا آمده است: «شناورهای سپاه چندین بار از فاصله بسیار نزدیک و با سرعت بالا از عقب و جلوی ناوهای آمریکایی رد شدند. این شناورها چندین مرتبه تا فاصله ۵۰ یاردی [حدودا ۴۵ متری] پولر و ده یاردی [حدودا ده متری] مائوئی پیش رفته‌اند.»

هم‌زمان تارنمای وزارت خارجه آمریکا خبر داده که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده تلفنی با وزیران امور خارجه امارات متحده عربی، کویت و قطر گفت‌وگو کرده است.

به گفته اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پمپئو همچنین با مقام‌های منطقه درباره مسایل منطقه‌ای و “اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران” گفت‌وگو کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا