جوانان

آموزش‌وپرورش؛ ناتوان در دوران کرونا

اما این راهکاربه دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های الکترونیکی در کشور و همچنین مسائل فرهنگی به نابرابری‌های آموزشی دامن زده و تبعیض‌های طبقاتی و جنسیتی را افزایش داده است… بسباری از دانش‌آموزان به دلیل فقر مالی توان خرید گوشی هوشمند ندارند و بسیاری به دلیل جبر جغرافیایی در مناطقی ساکن هستند که پوشش اینترنتی مناسبی ندارد.

ستاره لطفی-همدلی شیوع کرونا در کشور، مدارس و مراکز آموزشی را مانند صدها مراکز تجاری، اداری و آموزشی تعطیل کرد و فصل جدیدی از آموزش‌ها را به روی مدارس کشور گشود.با خانه‌نشین شدن اجباری دانش‌آموزان، وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی امر وارد عمل شد و ابتدا آموزش از طریق صدا و سیما را ارائه داد. اما این راهکار نتوانست نیازهای آموزشی دانش‌آموزان را چندان مرتفع کند؛ بنابراین با ناموفق بودن آموزش تلویزیونی، آموزش از راه دور یا به اصطلاح آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت.
اما این راهکاربه دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های الکترونیکی در کشور و همچنین مسائل فرهنگی به نابرابری‌های آموزشی دامن زده و تبعیض‌های طبقاتی و جنسیتی را افزایش داده است.
بدبهی است که آموزش از راه دور نیاز به بستر الکترونیک و ابزارهای خاص مانند گوشی هوشمند و دسترسی به اینترنت دارد، اما اکنون این بستر به دلایل مختلف که در این چند سطر نمی‌گنجد، در کشور فراهم نیست.
بسباری از دانش‌آموزان به دلیل فقر مالی توان خرید گوشی هوشمند ندارند و بسیاری به دلیل جبر جغرافیایی در مناطقی ساکن هستند که پوشش اینترنتی مناسبی ندارد.
آموزش و پرورش در جواب انتقادهایی که از سیاست‌های کرونایی این سازمان می‌شود، ادعا می‌کند تعداد کمی از دانش‌آموزان ابزار لازم را برای دریافت آموزش مجازی در اختیار ندارند و نزدیک به ۹۵درصد دانش‌آموزان شرایط دسترسی به آموزش‌های مجازی را دارا هستند.این ادعای آموزش و پرورش با واقعیت‌های موجود تناقص دارد. این تناقص زمانی آشکارتر می‌شود که نیم نگاهی به وضعیت آموزش در سال‌های قبل و همچنین بودجه سال‌های پیشین داشته باشیم. فقط در لایحه بودجه سال ۹۸ چند میلیون دانش‌آموز در گروه دانش‌آموزان محروم قرار گرفته و نزدیک به یک میلیون دانش‌آموز نیز فقر غذایی داشته و نیازمند دریافت کمک هزینه تغذیه بوده‌اند.
آموزش از راه دور حتی به تبعیض‌های جنسیتی نیر دامن زده است. در بسیاری از مناطق به دلیل حاکم بودن نگاه سنتی و کلیشه‌های جنسیتی دختران کمتر از پسران به اینترنت دسترسی دارند و این موضوع باعث می‌شود دانش‌آموزان دختر نتوانند به مطالب آموزشی دسترسی پیدا کنند. با ناموفق بودن سیاست آموزش از راه دور اکنون آموزش و پرورش به سمت آموزش از راه یک اپلیکیشن مشخص میل پیدا کرده است. اما این اپلیکیشن نیز مانند گزینه‌های قبلی این سازمان بدون مشکل نیست، به نظر می‌رسد با وجود شرایطی که برای استفاده از این اپلیکیشن در نظر گرفته شده، این شیوه نیز موفق نخواهد شد که چتر آموزشی وزارت آموزش و پرورش را بر سر تمام دانش‌آموزان بگستراند. برای دسترسی به مطالب آموزشی این اپلیکیشن به ارائه کدملی نیاز است و در غیر این‌صورت امکان ورود بدون کد ملی به کاربران نداده است. این موضوع زمانی بغرنج می‌شود که بدانیم نزدیک به ۵۰هزار کودک بدون شناسنامه و فاقد کدملی در کشور وجود دارند که نیازمند دریافت این مطالب هستند و به دلیل نداشتن کد ملی از مطالب آموزشی این اپلیکیشن محروم می‌شوند.با سیاست‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش در این عصر کرونایی کودکان کار ساکن حاشیه شهرهای پرجمعبت و دانش‌آموزان روستایی و جمعیت بزرگ بی‌شناسنامه‌ها با مشکل مضاعف مواجه شدند.
طرح‌ها و راهکارهای ناموفق آموزش و پرورش نشان می‌دهد این سازمان هنوز نتوانسته است در این عصر کرونایی سیاستی را در پیش بگیرد که ضمن این که نیازهای آموزشی دانش‌آموزان را پاسخگو باشد بتواند تمام دانش‌آموزان را بدون مشکل و تبعیض زیر چتر آموزش قرار دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا