اخبار

مقام حکومتی: پساکرونای وحشتناکی خواهیم داشت

در کشور ما سیاست گسترش خصوصی‌سازی خدمات پزشکی برای سوداگری کلان و “ثروت آفرینی” نشان‌دهنده طرز تفکر فاجعه‌آمیز اصحاب قدرت “نظام” و سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته بوده است. آنان ثروت آفرینی و انباشت سرمایه‌های خصوصی و شبه‌خصوصی را محور رشد اقتصادی قرار داده‌اند. هرچند واگیری بیماری کرونا ضعف‌های عمیق سیستم درمان و دسترسی نداشتن بخش بزرگی از مردم‌مان به خدمات پزشکی را بار دیگر در سطحی فاجعه وار نشان داد، اما طبقه کارگر و بسیاری از لایه‌های اجتماعی، حتی قشرهای متوسط و به‌ویژه فرودستان زندگی‌شان همیشه در رویارویی با بیماری‌های جدی با وحشت و دلهره همراه بوده است. …

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی درباره خطر فروپاشی اقتصاد کشور هشدار داده و دوران پساکرونا در ایران را نیز به دلیل افزایش شدید بیکاری و تورم، وحشتناک توصیف کرده است.

ایمن‌آبادی با بیان این که مطابق برآوردها یکی از پیامدهای شیوع کرونا افزایش یک میلیون نفر به شمار بیکاران است، به ایلنا گفت: ما در حال حاضر بین ۳ تا ۵ میلیون بیکار داریم، در نظر بگیرید اگر یک میلیون بیکار، آن هم از جمعیت فعال کشور به آن اضافه شود، چه شرایطی به وجود می‌آید.

او افزود علاوه بر میزان بالای بیکاری و تعدیل نیروی کار در بنگاه‌های کوچک و بزرگ، با گران شدن کالاها و رشد شدید تورم پسا کرونای وحشتناکی خواهیم داشت. تب اقتصاد بیمار ما بالا خواهد رفت و با یک تب شدید اقتصادی روبرو خواهیم شد.

رئیس فراکسیون ولایی مجلس برخی سیاست‌های اقتصادی دولت نظیر افزایش حقوق کارگران را احساسی خواند و خاطر نشان کرد از آنجا که تعداد شاغلان در اغلب بنگاه‌های اقتصادی کمتر از چهار نفر باشد افزایش دستمزدها باعث ورشکستگی این بنگاه‌ها و افزایش بیکاری خواهد شد.

ایمن‌ابادی سیاست‌های اقتصادی دولت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را مطالعه نشده خواند و تاکید کرد که باید بررسی شود که این بحران بیشتر به صنعت آسیب وارد کرده یا به بخش‌های دیگر نظیر کشاورزی یا گردشگری.

اظهارات این نماینده درباره معضلات دوران پس از کرونا در ایران در گزارش برخی نهادهای بین‌المللی هم تکرار شده است.

گرسنگی کشنده‌ تر از کروناست

روزنامه آرمان نوشت: با توجه به این‌که مسئولان شهرداری و وزارت بهداشت از کاهش آمار کودکان کار و زباله‌گرد در شهرها در پی شیوع کرونا خبر می‌دهند، اما تردد آنها در شهرهای بزرگی هم‌چون تهران، خبر از کاهش آنها نمی‌دهد. آنها می‌گویند: نمی‌توانیم در خانه بمانیم، زیرا گرسنگی کشنده‌تر از کروناست و با شکم گرسنه نمی‌توان در قرنطینه ماند.

این منبع افزود: باید بپذیریم که جامعه فرودست، طبقات کارگری، کارمندان و حتی رده‌های طبقه متوسط بالا در جامعه ملی اکنون تحت فشار‌های فزاینده اقتصادی به‌سر می‌برند. اگر جامعه فرودست ما اعتباری برای نهادهای بالادستی در عرصه عمل سیاسی قائل نباشد واگرایی‌ها در فشارهای ناشی از بحران موجود کرونا و تبعات اقتصادی ناشی از آن می‌تواند مخاطره برانگیز باشد.

در همین حال صندوق بین‌المللی پول نسبت به امکان بروز ناآرامی‌های اجتماعی و اعتراضات جدید در جهان به دلیل رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه صندوق بین‌المللی پول ابراز نگرانی کرده است که اگر اقدامات دولت‌ها برای کاهش بحران اقتصادی ناشی از بیماری کووید۱۹ ناکافی باشد، امکان بروز اعتراضات جدید در برخی از کشورها وجود دارد.

صندوق بین‌المللی پول هشدار داده است که این خطر به ویژه در کشورهایی که پیش از این نیز با فساد گسترده و عدم شفافیت در امور دولتی روبرو بوده‌اند و اقدامات دولتی و خدمات عمومی ضعیف داشته‌اند بیشتر مشهود خواهد بود.

در این گزارش به ناآرامی‌های اجتماعی سالهای اخیر که ناشی از نارضایتی های گوناگون است، از جمله به ایران اشاره شده است.

روزنامه شرق به نقل از معاون مرکز آمار ایران نوشته: روند تحولات آتی نرخ تورم به‌علت بی‌ثباتی حاکم بر شرایط و اوضاع و احوال، پیش‌بینی‌ناپذیر و با ادامه روند کنونی تا حد زیادی غیرقابل مدیریت است.

کرونا و گرسنگان: توفان اعتراضات در راه

روزنامه آرمان نوشته: فقرا و اقشار آسیب پذیر جامعه که در مناطق حاشیه‌ نشین و سکونت گاههای غیررسمی بسر می برند، اولین قربانیان کروناویروس هستند. برآوردهای رسمی نشان می‌دهد، حدود ۱۱میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین کشور و در ۱۲۰۰محله زندگی می‌کنند. علاوه بر این، ۳۰درصد جمعیت شهری این کشور یعنی نزدیک به ۱۹میلیون از ۵۶میلیون جمعیت شهری در مناطق فرسوده، حا‌شیه‌ای و سکونتگاههای غیررسمی زندگی می‌کنند.

مصطفی معین، وزیر سابق علوم گفته: این وضعیت می تواند به بروز گسترده بیکاری و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن منجر شود. با توجه به تشدید فشارهای اقتصادی بر دهک‌های پایین جامعه، افزایش بیکاری جوانان و نارضایتی‌های مزمن، احتمال تکرار تنش های اجتماعی یا سیاسی مانند دو سه ساله اخیر فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی وجود دارد.

غلامرضا انصاری، فعال اصلاح طلب هم گفته: بحران کرونا در کنار آسیب‌هایی که به سلامت جامعه وارد می‌کند تبعات گسترده اجتماعی و اقتصادی نیز در پی دارد که می‌توانند به‌ مراتب از خود بیماری نیز خطرناک‌تر باشند. این پیامدها نخست در عرصه اقتصاد ظهور خواهد کرد و به‌دنبال آن گریبان جامعه را خواهد گرفت تا جایی که اگر اقدام جدی صورت نگیرد بحران کرونا جای خود را در زمان کوتاهی به بحران های اجتماعی جدی می‌دهد به‌خصوص در زمانی که سال گذشته درگیر این بحران ها بوده‌ایم.

مرتضی مبلغ معاون سیاسی و امنیتی سابق وزارت کشور نیز گفت: آن‌قدر شرایط موجود سخت است که مشکلات اجتماعی و امنیتی نه تنها برای شرایط پساکرونایی احتمال دارد بلکه در همین شرایط نیز امکان وقوع دارد…به‌خاطر فشارهای شدیدی که بر اقتصاد و روح و روان جامعه وارد می‌شود ممکن است که در جامعه با مشکلات حاد اجتماعی مواجه شویم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا