حقوق بشر

وکلای اروپایی خواستار آزادی وکلای زندانی در ایران شدند

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا (CCBE) در نامه‌ای به حسن‌روحانی، رییس‌ جمهوری اسلامی، با اشاره به خطر شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، خواستار آزادی وکلای زندانی در ایران شد.

به گزارش کلمه، در این نامه آمده است: «از جنابعالی می‌خواهیم که همه وکلای زندانی را آزاد کنید. آزاد نکردن این وکلا یا هر زندانی دیگری از خطراتی که ابتلا به ویروس دارد، مسئولیت بزرگی برای حکومت خواهد داشت.»

این شورا که حدود یک میلیون وکیل دادگستری را در ۴۵ کشور اروپایی نمایندگی می‌کند، تاکید کرده که «تقریبا غیرممکن است بتوان وضعیت در داخل زندان‌ها را علیه کووید-۱۹ ایمن ساخت.»

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا درباره زندانی شدن وکلای دادگستری در ایران نظیر نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمدنجفی و امیرسالار داووی نوشت که «محکومیت آنها تنها به خاطر فعالیت‌های آنها به عنوان وکیل بوده است.»

این شورا صنفی همچنین خواستار فعالیت وکلای دادگستری در ایران «بدون ترس و نگرانی» شده‌ است.

پیشتر کارشناسان سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی خواسته بودند که زندانیان عقیدتی، دوتابعیتی و خارجی‌های محبوس در ایران را با توجه به شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا آزاد کند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا، وضعیت ناگوار زندان‌ها در ایران موجب موجی از شورش‌ها و اعتراضات در این زندان‌ها شده و چندین زندانی نیز به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا