گوناگون

اصرار رییس بنیاد مستضعفان بر شفافیت‌گریزی

اغلب بنگاه‌های اقتصادی کشور به خصوص شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه در ماه‌های اخیر با وجود شیوع کرونا صورت‌های مالی ماهانه خود را منتشر کردند اما با این وجود رییس بنیاد مستضعفان کرونا را دلیل عدم انتشار گزارش‌های مالی عنوان کرده است.

جهان صنعت، اشکان نظام‌آبادی؛ در طول سال‌های گذشته شفافیت در انتشار قراردادها و صورت‌های مالی بنیاد مستضعفان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های فعالان بخش خصوصی بوده است. بنیاد مستضعفان از اساس به منظور تقویت قدرت مالی «مستضعفان» و با شعار تخصیص دارایی‌ها به نیازمندان، تاسیس شده است؛ اهدافی که حساسیت‌ها در مورد عملکرد این نهاد را افزایش داده است. بنیاد مستضعفان در بزرگ‌ترین پروژه‌های اقتصادی کشور سهیم شده است اما در طول سال‌های گذشته تغییری در وضعیت اقتصادی مستضعفان مشاهده نشده یا دست‌کم آماری از میزان تاثیر این بنگاه اقتصادی بسیار سودآور در زندگی و معیشت مستضعفان ارائه نشده است. شاهد این مدعا روند ناامید‌کننده شاخص‌های اقتصادی در ارتباط با فقر از جمله ضریب جینی و شاخص فلاکت است که نه تنها بهتر نشده که به سمت قهقرا می‌رود.

یکی از انتقاداتی که از سوی کارشناسان اقتصادی به بنیاد مستضعفان وارد می‌شود چگونگی نحوه تخصیص اموال این بنیاد به نیازمندان است. آنها بر پایه اصل غیرانتفاعی بودن این نهاد می‌گویند بنیاد مستضعفان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور در اجرای وظیفه اصلی خود یعنی حمایت از مستضعفان تنها به اقداماتی موردی اکتفا کرده است. به عنوان مثال با وجود اینکه در روزهای شیوع کرونا «مستضعفان» را در شرایط بحرانی قرار داده است بنیاد مستضعفان تنها به اهدای تعدادی کارت هدیه بسنده کرده است. یکی از راه‌های پاسخگویی به این ابهامات انتشار صورت‌های مالی شفاف و نحوه دقیق هزینه‌کرد آن است.

بر همین اساس یکی از مطالبات اصلی فعالان اقتصادی کشور شفافیت در عملکرد بنیاد و انتشار ریز صورت‌های مالی حسابرسی شده و نحوه هزینه‌کرد درآمدها در راستای تقویت «مستضعفان» بوده است. با این وجود این مطالبه تاکنون به طور کامل پاسخ داده نشده است. رییس بنیاد مستضعفان در آخرین مواجهه با سوالات سریالی خبرنگاران در مورد انتشار صورت‌های مالی به بهانه شیوع کرونا از ارائه گزارش حسابرسی شده گردش مالی خودداری کرده است. فتاح روز گذشته در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان گردش مالی بنیاد مستضعفان گفته است: بنیاد مستضعفان به صورت شرکتی اداره می‌شود و ما در استان‌های مختلف اداره کل نداریم و از آنجا که به دلیل شرایط کرونا مجامع شرکت‌ها با تاخیر برگزار می‌شود، بنابراین نمی‌توانم در حال حاضر گزارشی از گردش مالی بنیاد مستضعفان ارائه دهم.

این در حالی است که حسابرسی‌های مالی این بنیاد مدت‌هاست مورد سوال افکار عمومی است و روسای بنیاد مستضعفان هر بار به بهانه‌های مختلف از پاسخ‌دهی به این سوال مهم فرار می‌کنند.
در حالی که بزرگ‌ترین شرکت‌های اقتصادی کشور که در بازار سرمایه به صورت شفاف عمل می‌کنند مانعی برای انتشار صورت‌های مالی نمی‌بینند بنیاد مستضعفان با حجم عظیمی از شرکت‌های تابعه کرونا را مانع انتشار گزارش عنوان کرده است. قواعد نظام بازرگانی آزاد هیچ‌گاه به بنگاه‌های بورسی اجازه عدم انتشار صورت‌های مالی را نمی‌دهد و اگر شرکتی موفق به انتشار گزارش نشود باید دلایل خود را به سهامداران توضیح دهد. در غیر این صورت سازمان بورس از معاملات سهام آن شرکت جلوگیری می‌کند.

حال سوال این است که اگر عدم انتشار گزارش به دلیل کرونا توسط «مستضعفان» کشور به عنوان مهم‌ترین مالکان بنیاد مستضعفان قانع‌کننده نباشد چه راهی برای اعمال شفافیت بر این نهاد وجود دارد؟ البته برخورد این روزهای پرویز فتاح با افکار عمومی احتمال بروز این شفافیت را بسیار کاهش داده است. او حتی در رسانه صددرصد همسو با خود هم در پاسخ به سوال مجری گفته است: «میخوای منو جلوی دوربین‌ها زیر سوال ببری؟» این رخداد به روشنی نشان داد مسوولان این سازمان تصویر وهم‌آلودی از عملکرد خود دارند. بنابراین بسیار بعید است این سوال هم مانند سوالات دیگر توسط بنیاد مستضعفان به «زیر سوال بردن عملکرد استثنایی و بی‌نقص» این نهاد تفسیر نشود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا