گوناگون

بخشنامه‌ای برای آمار کرونا

اعتراض به وزارت بهداشت به خاطر عدم شفافیت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا فقط از سوی منتقدین یا مخالفان صورت نمی‌گیرد که بتوان آن را به پروژه دشمنی عده‌ای با کشور گره زد، بلکه اعتراض و انتقاد به…..

همدلی، ستاره لطفی:آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران مدت زیادی است به محل بحث و جدل تبدیل شده است. بسیاری بر این باورند این آمارها شفاف نیست و وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا در بیان آمار کرونایی‌های کشور با مردم صادق نیستند و آمار واقعی بسیار بیشتر از آمار اعلام شده از سوی این وزارتخانه و زیرمجموعه‌هایش است. حتی این شائبه هم مطرح می‌شود که روند کاهشی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور که این روزها از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، شوخی تلخی است که پیش‌تر سخنگوی وزارت بهداشت آن را به چینی‌ها نسبت داد.لازم به یادآوری است چند وقت پیش کیانوش جهانپور در واکنش به آمارهای مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در چین گفته بود: «چین شوخی تلخی با دنیا کرد.» این سخنان در آن مقطع زمانی حاشیه‌های زیادی را نیز ایجاد کرد. اما این روزها برخی آمارهای وزارت بهداشت را شوخی تلخ این وزارتخانه با مردم کشور خود می‌دانند.
اعتراض به وزارت بهداشت به خاطر عدم شفافیت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا فقط از سوی منتقدین یا مخالفان صورت نمی‌گیرد که بتوان آن را به پروژه دشمنی عده‌ای با کشور گره زد، بلکه اعتراض و انتقاد به وزارت بهداشت از سوی برخی از مسئولان کشوری به‌ویژه مسئولان شهری تهران صورت می‌گیرد.همین دو روز پیش بود که محمدجواد حق‌شناس،رئیس کمیسیون بهداشت شورای شهر تهران برای چندمین بار به آمار کرونا در کشور اعتراض کرد. وی با انتقاد از عدم اعلام آمار کرونا به تفکیک استان‌ها از سوی وزارت بهداشت، این وزارتخانه را آمارسازی و دادن اطلاعات غلط به مردم متهم کرد.حق شناس گفت:«آمار‌های اشتباه می‌تواند جان مردم را به خطر بیندازد و ضرر‌های جبران‌ناپذیری به جان و مال مردم و کشور وارد کند. این رفتار‌ها به لحاظ حقوقی، اخلاقی و شرعی ضمان دارد. مسئولان ستاد اگر اطلاع دقیق و شفافی ندهند در مظان اتهام قتل غیرعمد شهروندان تهرانی قرار می‌گیرند و باید پاسخگوی همه این مرگ‌و‌میر‌هایی که به دلیل تصمیم‌گیری نادرست ناشی از عدم انجام وظیفه صحیح گرفته شده است، باشند.»
رئیس شورای شهر نیز به آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت واکنش نشان داد و آن را غیر واقعی دانست. محسن‌هاشمی با بیان این که وزارت بهداشت خواست آمار استان تهران را جداگانه اعلام کنند، گفت:«متاسفانه این نوع آماردهی باعث می‌شود که مدیریت و تصمیم‌گیری درستی انجام نشود. آمار فوت شدگان می‌تواند بیشتر از این باشد. چرا که احتمال دارد افرادی قبل از شناسایی اولین فرد محاسبه نشده باشند».ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، نیز پیش‌تر آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا را روزی ۷۰ تا ۱۰۰ نفر اعلام کرد، آماری که ازمیانگین کشوری بالاتر بود. وی در گفت‌وگویی با بیان اینکه روزانه در تهران بین ۷۰ تا بالای ۱۰۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا یا مشکوک به کووید- ۱۹ دفن می‌شوند، گفت: «مطابق آماری که من دارم، روزانه در بهترین شرایط ۷۰ نفر‌ و در بدترین شرایط کمی بالاتر از ۱۰۰ نفر در تهران بر اثر ابتلا به کووید- ۱۹ جان می‌سپارند.
اما دلیل این تفاوت آماری میان آنچه سخنگوی وزارت بهداشت بیان می‌کند، ‌با آماری که ما در دست داریم را باید در دو مسئله جست‌وجو کرد؛ اول اینکه بسیاری از فوتی‌ها، پاسخ تست کرونایشان پس از دفن مشخص می‌شود ‌و علت مرگ عده‌ای دیگر هم آر.دی.اس یا دیسترس تنفسی یا همان رنج تنفسی قید می‌شود. احتمالا دلیل این تفاوت آماری در همین است.»در کنار این انتقادها دیروز ویدیویی منتشر شد که در آن شخصی که خود را کادر درمانی یکی از بیمارستان‌های تهران معرفی کرد با به نمایش گذاشتن نامه‌ای با امضای دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، ادعا کرد از سوی وزارت بهداشت دستورالعملی برای آنان ارسال شده و براساس آن از بیمارستان‌ها خواسته شده که پرونده‌های مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را عوض کنند و علل مرگ قربانیان کرونا را دلیل دیگری ذکر کنند. البته این ویدیو هنوز از سوی هیچ مرجعی تایید یا تکذیب نشده است. اما این ویدیو در کنار انتقادهای گسترده فعالان حوزه بهداشتی و همچنین مسئولین شهری از آمارهای مطرح شده از قربانیان کرونا، فرضیه لاپوشانی آمارها از سوی وزارت بهداشت را پررنگ‌تر از قبل کرد.
نهایتا این انتقادها و حرف و حدیث‌ها باعث شد که دیروز وزیر بهداشت خود شخصاً به ماجرا ورود کند. سعید نمکی طی نامه‌ای خواستار جمع‌آوری پرونده بیماران بستری و فوت شده مشکوک به بیماری کووید- ۱۹ در سراسر کشور در اسرع وقت شد.وی در این نامه به رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور تاکید کرد:«از ابتدای شروع همه‌گیری کرونا تاکنون برای اکثریت قریب به اتفاق بیماران بستری و فوت شده مشکوک به این بیماری آزمایش تشخیصی PCR به عمل آمده و با توجه به نتایج مشخص شده ضروری است نسبت به تکمیل پرونده این افراد سریعا اقدام شود.»
در نامه وزیر بهداشت به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی آمده است:«همه موارد بستری و یا فوت شده که با تشخیص پزشک معالج به عنوان مبتلا به بیماری کووید – ۱۹ تشخیص داده شده‌اند، اما نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست، به عنوان محتمل تلقی شود و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیک و نتایج آزمایش‌های پاراکلینیک آنها در پرونده کاغذی و الکترونیک به گونه‌ای در سیستم HIS بیمارستان ثبت شود که قابلیت بازبینی و رهگیری در آینده را داشته باشد.»
نمکی همچنین در این نامه تاکید کرده است:«همه موارد مثبت آزمایشگاهی ابتلا و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام تا توسط سخنگوی این وزارتخانه اطلاع‌رسانی شود. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولین دانشگاه خواهد بود.» برخی نامه سعید نمکی به روسای دانشگاه‌ها را در رابطه با رصد کردن پرونده بیماران مبتلا به کرونا و اعلام قربانیان آن نوعی عقب‌نشینی از رویه بیان آمار‌ها می‌دانند و می‌گویند نامه وزیر بهداشت به آمارهای نادرست صحه گذاشته است.
برخی دیگر این نامه را به دسترسی نداشتن وزیر بهداشت به آمارهای واقعی گره می‌زنند و آن رابه دخالت‌ نهادهای غیربهداشتی مرتبط می‌دانند.حال باید منتظر ماند و دید نامه سعید نمکی به روسای دانشگاه‌های پزشکی چقدر می‌تواند به شفافیت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا کمک کند. بدون تردید اگر آمار کرونایی‌های کشور در روزهای آینده با روزهای قبل اختلاف فاحشی پیدا کند، می‌تواند به فرضیه‌های مطرح شده رنگ واقعیت بخشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا