گوناگون

۴۵ میلیون جوجه در انتظار معدوم سازی است

عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید انتشار فیلم معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه باید به یک تغییر رویه جدی در صنعت مرغداری کشور منجر شود، زیرا در غیر این صورت بسیاری از فعالان این بخش دیگر توان کار نخواهند داشت و ورشکست می‌شوند….

غلامعلی فارغی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: انتشار تصویر معدوم‌سازی جوجه‌ها باعث حساس شدن جامعه و تعدادی از مسئولان شد، درحالی‌که این اتفاق در بسیاری از کشورهای جهان نیز رخ می‌دهد و برای جلوگیری از آن باید سیاست‌های کلان را طوری در نظر گرفت که تقاضا برای این جوجه‌ها وجود داشته باشد.وی بابیان این‌که مرغداران در ایران بر اساس تکلیف دولتی و نیاز پیش‌بینی‌شده تولید می‌کنند، گفت: پیش از ماجرای کرونا به ما تکلیف شده بود که ۱۳۵ میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار برای تبدیل‌شدن به جوجه و سپس مرغ برای تأمین نیاز کشور تولید کنیم. با کاهش تقاضا تحت تأثیر شیوع، امروز وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید که نیاز کشور حدوداً ۱۰۰ میلیون جوجه است و ما می‌گوییم که نیاز حدوداً ۹۰ میلیون جوجه خواهد بود. ازاین‌رو عددی بین ۴۵ تا ۳۵ میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار مازاد در کشور تولید خواهد شد.
وی با تأکید بر این موضوع که برای جلوگیری از معدوم‌سازی نمی‌توان مرغ مادر را از چرخه تولید خارج کرد، اظهار کرد: درصورتی‌که این اتفاق بیفتد در آینده کشور با کمبود جدی مرغ مواجه می‌شود و ازاین‌رو با تغییر سیاست‌ها باید کاری کرد که مرغداران از روی اجبار به چنین تصمیمی نرسند.
فارغی ادامه داد: یکی از گزینه‌های موجود در این حوزه خرید تخم‌مرغ‌های مازاد از سوی دولت است به‌این‌ترتیب که این حدود ۴۵ میلیون تخم‌مرغ از مرغدار خریداری شود تا به‌این‌ترتیب از سویی جلوی زیان ماهانه ۱۳۰۰ میلیارد تومانی این صنعت گرفته شود و از سوی دیگر جوجه‌ها نیز معدوم نشود.
وی در پاسخ به این سؤال که دولت با این تخم‌مرغ‌ها چه‌کاری می‌تواند انجام دهد، اظهار کرد: بخشی از این تخم‌مرغ‌ها می‌تواند درون دستگاه قرار نگیرد و بدون نطفه به شکل تخم‌مرغ مصرفی تهیه شوند بخش دیگر نیز می‌تواند به مرغ تبدیل شود. در این فضا توقع ما این است که دولت این تخم‌مرغ‌ها را باقیمت تمام‌شده خریداری کند تا از سویی مرغدار زیان ندهد و از سوی دیگر از معدوم‌سازی جوجه نیز جلوگیری شود. مرغدار امروز مقصر نیست زیرا بر اساس تکلیف تولید کرده و امروز برای آنکه ورشکست نشود باید حمایت‌های لازم را دریافت کند.

بازار ناهماهنگ صادرات
فارغی در پاسخ به این سؤال که چرا نمی‌توان به صادر کردن این تخم‌مرغ‌ها فکر کرد نیز توضیح داد: ما در سال‌های گذشته باسیاست‌های متغیرمان شرایط بازار صادرات را به‌هم‌ریخته‌ایم، زیرا مصرف‌کننده خارجی منتظر ما نمی‌ماند تا ببیند چه برنامه‌ای برای صادرات در نظر می‌گیریم. وقتی در طول یک مدت کوتاه ما یک‌بار صادرات را ممنوع می‌کنیم، یک‌بار بر روی آن عوارض می‌گذاریم و یک‌بار اعلام می‌کنیم که صادرات مجاز است قاعدتاً بازار صادراتی منتظر تغییر رویه ما نمی‌ماند. درصورتی‌که در ماه‌های آینده سیاست‌ها اصلاح شود ما می‌توانیم در چند مرحله این مازاد تولید را صادر کنیم و در کنار ارزآوری برای کشور از معدوم‌سازی جوجه‌ها نیز جلوگیری شود.
با شیوع کرونا در ایران فعالان این عرصه می‌گویند که میزان مصرف مرغ در کشور حدوداً ۳۰ درصد کاهش‌یافته و این موضوع به مازاد تولید منجر شده است.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا