جوانان

بار سنگین فقر بر شانه های نحیف کودکان

کار مشقت‌بار به‌لحاظ جسمی و روحی- وسیلهٔ گذران زندگی کودکان فقرزده میهن‌مان هستند و در بسیاری موردها با درآمدشان خانواده‌شان را هم سرپرستی کنند. هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به پیامدهای کرونا در خاورمیانه، می نویسد: «کرونا میلیون‌ها کودک در خاورمیانه را فقیرتر می‌کند …

یونیسف: شواهد، منشأ حیوانی ویروس کرونا را تائید می‌کند.
اشاره: هرچند روند ابتلا به کرونا در ایران کاهشی است، اما همچنان کووید ۱۹ قربانی می‌گیرد. بر اساس آمار رسمی تا ظهر سه‌شنبه ۱۲۷۹ نفر به مبتلایان و ۸۸ نفر به قربانیان اضافه شدند. بدین ترتیب تعداد کل مبتلایان به ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۵۲۹۷ نفر رسید. البته هنوز مجادله بر سر اینکه منشأ کرونا در چین از حیوان به انسان بوده یا این ویروس در آزمایشگاه شهر ووهان ساخته‌شده جریان دارد. بسیاری از کشورها مثل امریکا، انگلیس و فرانسه دراین‌باره انگشت اتهام را به سمت چین گرفته‌اند. اگر اثبات شود این ویروس در چین ساخته‌شده، بقیه کشورها می‌توانند از چین در سازمان‌های بین‌المللی شکایت کنند. بر اساس گزارش‌ها روند مبتلایان و فوت‌شدگان در قاره سبز رو به کاهش است، ولی روند مبتلایان و فوتی‌ها در ترکیه و امریکا رو به افزایش است. ویروس کرونا سبک زندگی، سلامت و اقتصاد مردم را تغییر داده و روند فقر و آموزش نگران‌کننده است. در ادامه دو گزارش هشداردهنده سازمان جهانی بهداشت و یونیسف درباره کرونا را می‌خوانید.
کرونا در ایران تعداد مبتلایان؛ ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر تعداد جان‌باختگان؛ ۵۲۹۷ نفر تعیین منشأ دقیق ویروس کرونا امکان‌پذیر نیست ۱۱۰ میلیون کودک مدرسه نمی‌روند باز شدن کانال مالی اینستکس گام مثبت برای اقتصاد ایران است پذیرفتن FATF خودتحریمی است

کرونا در ایران
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۵ هزار و ۲۹۷ نفر رسید. کیانوش جهان پور روز سه‌شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از ظهر روز دوشنبه تا سه‌شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۲۹۷ بیمار جدید مبتلابه کووید در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر رسید. متأسفانه در این فاصله زمانی ۸۸ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و تا دیروز ۵ هزار و۲۹۷ نفر از بیماران، جان‌باخته و دیگر در بین ما نیستند.جهان پور بیان کرد: تاکنون ۶۰ هزار و ۹۶۵ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند و ۳۳۵۷ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۳۶۵ هزار و ۷۲۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.وی اظهار کرد: امیدواریم مردم با رعایت بیشتر و دقت در رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی و فاصله‌گذاری هوشمند برای مقابله با این ویروس کمک کنند.جهان پور گفت: موارد شناسایی‌شده کرونا در کشور با تلاش همکاران ما در ۱۲۶ آزمایشگاه در کشور انجام‌شده است. روند نزولی تدریجی در روزهای اخیر ادامه دارد و امیدواریم در روزهای آتی خبرهای بهتری را به مردم بدهیم.
منشأ ویروس کرونا
مدیر منطقه غرب اقیانوس آرام سازمان جهانی بهداشت گفت تا این لحظه نمی‌توان درباره منشأ کرونا به جمع‌بندی رسید، اما شواهد موجود، منشأ حیوانی را تائید می‌کند. سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کرد در این مرحله تشخیص منبع دقیق ویروس کرونای جدید امکان‌پذیر نیست.فارس به نقل از جروزالم پست نوشت: «تاکشی کسای» مدیر منطقه غرب اقیانوس آرام این سازمان در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت تا این لحظه نمی‌توان به جمع‌بندی رسید. اما شواهد موجود منشأ حیوانی را نشان می‌دهد.دونالد ترامپ، رئیس‎جمهور آمریکا هفته گذشته با طرح ادعایی گفت دولتش در تلاش است که دریابد آیا کروناویروس از آزمایشگاه «وجهان»، شهری در مرکز چین که کانون اولیه این بیماری بوده است، منشأ گرفته یا خیر.پیش‌ازاین «یویان ژیمینگ» نائب رئیس «بنیاد ویروس‌شناسی وجهان» در مصاحبه با شبکه «سی جی تی ان» چین ادعاها درباره دست داشتن این مرکز آزمایشگاهی در ایجاد و شیوع ویروس کرونا را «تئوری توهم توطئه» خواند.بنابر گزارش ان بی سی نیوز، وی معتقد است که بیان تئوری توهم توطئه درباره دست داشتن بنیاد ویروس‌شناسی وجهان به‌منظور گیج کردن مردم درباره منشأ ویروس کرونا طراحی‌شده است.رئیس سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه با اشاره به تبعات شیوع بیماری همه‌گیر «کووید-۱۹» هشدار داد «بدترین وقایع» هنوز پیش رو هستند.«تدریس آدهانوم» درباره اینکه چرا فکر می‌کند بیماری‌ای که بیش از ۲.۵ میلیون نفر را آلوده کرده و به مرگ ۱۶۶۰۰۰ نفر منجر شده می‌تواند عواقب هنوز بدتری داشته باشد، توضیحی ارائه نکرد.

کودکان فقیرتر می‌شوند
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گزارش داد که میلیون‌ها کودک در خاورمیانه به دلیل بیکاری کسانی که آن‌ها را سرپرستی می‌کنند درنتیجه تعطیلی‌های فراگیر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، فقیرتر خواهند شد. یونیسف اضافه کرد که کودکان تقریباً پنجاه‌درصد از حدود هشت میلیون نفر تخمین زده می‌شوند که امسال در اثر از بین رفتن ۱.۷ میلیون شغل درنتیجه تعطیلی شرکت‌ها، تعلیق حقوق و سایر اثرات ناشی از انزوای عمومی در منطقه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.ایرنا به نقل از رویترز نوشت: «تد شبان» مدیر منطقه‌ای یونیسف در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، در بیانیه‌ای که روز دوشنبه در پایتخت اردن، امان منتشر شد، گفت که واضح است که این بیماری همه‌گیر مستقیماً روی کودکان تأثیر می‌گذارد، زیرا بسیاری از خانواده‌های منطقه به دلیل از دست دادن شغل، به‌ویژه درآمد حاصل از کار روزانه، فقیرتر شده‌اند به دلیل اقدامات انجام‌شده برای مهار این بیماری همه‌گیر، خانواده‌ها برای تأمین معیشت خود تلاش می‌کنند.مدیر این صندوق اظهار داشت که هم‌اکنون تقریباً ۱۱۰ میلیون کودک در منطقه در خانه خود اقامت می‌کنند و در مدارس شرکت نمی‌کنند.سازمان‌های بشردوستانه و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گویند که محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها در حال حاضر تأمین هزینه‌های خانواده‌های آن‌ها را دشوار یا غیرممکن می‌کند.یونیسف تخمین می‌زند که ۲۵ میلیون کودک به دلیل درگیری‌ها در سوریه، یمن، سودان، سرزمین‌های فلسطین، عراق و لیبی، ازجمله پناهندگان و آوارگان بی‌بضاعت شده‌اند.این سازمان اعلام کرده است که ۹۲ میلیون دلار نیاز دارد تا بتواند تلاش‌های خود را برای مقابله با ویروس کووید -۱۹ تقویت کند.سازمان ملل و آژانس‌های بشردوستانه می‌گویند که میلیون‌ها نفر در کشورهایی جنگ‌زده که زیرساخت‌های آن آسیب‌دیده، فاقد مراقبت‌های بهداشتی، غذا، آب و برق هستند، دچار فقر هستند.شبان گفت: این شرایط از عواملی از قبیل فقدان یا نبود خدمات اولیه، فقر، محرومیت و جنگ و اکنون کووید ۱۹ تأثیر می‌پذیرد و تحمل زندگی را بر آن‌ها به‌ویژه کودکان دشوار می‌کند.تاکنون ۲ میلیون و ۴۸۲ هزار و ۲۷۲ نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده که در اثر آن ۶۵۲ هزار و ۱۷۲ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا