اخبار

سازمان ملل: کرونا جمعیت گرسنگان جهان را دو برابر می‌کند

شیوع کرونا امنیت غذایی بالغ بر ۱۳۰ میلیون نفر در جهان را به خطر انداخته است. سازمان ملل از احتمال دوبرابر شدن گرسنگان جهان به‌خاطر پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کووید ۱۹ خبر داد و گفت زندگی میلیون‌ها نفر دیگر در سال جاری به کمک‌های غذایی سازمان ملل وابسته خواهد شد. نگرانی اصلی درباره کسانی‌ است که با شیوع ویروس کرونا به فروش وسایل امرار معاش خود روی آورده‌اند.مردم در بسیاری از کشورها و ازجمله در میهن ما همچنان با پیامدهای این بحران و سیاست‌های درپیش گرفته شده از سوی دولت‌های حاکم به‌شدت درگیرند….

به گزارش خبرگزاری رویترز «برنامه جهانی غذا»ی سازمان ملل متحد سه‌شنبه ۲۱ آوریل /۲ اردیبهشت اعلام کرد تحولات اقتصادی ناشی از شیوع کووید ۱۹، ناامنی غذایی حاد را در جهان تا دو برابر افزایش خواهد داد و شمار گرسنگان را به بیش از ۲۶۵ میلیون نفر خواهد رساند.

پیش بینی می‌شود در سال جاری ازبین رفتن درآمد گردشگری، کاهش پرداخت‌ها، مسافرت‌ها و محدودیت‌های دیگری که پس از شیوع ویروس کرونای جدید وضع شده‌اند، به گرسنگی حاد ۱۳۰ میلیون نفر دیگر درجهان منجر شوند. در حال حاضر شمار کسانی که در این دسته‌بندی قزار دارند بالغ بر ۱۳۵ میلیون نفر است.

عارف حسین، اقتصاددان ارشد و مدیر بخش پژوهش، ارزیابی و نظارت در «برنامه جهانی غذا» سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری مجازی در ژنو اعلام کرد: کووید ۱۹ احتمالا برای میلیون‌ها نفر که تاکنون نیز زندگی آن‌ها به ریسمانی متصل بوده (شرایط متزلزلی داشتند)، فاجعه‌بار خواهد بود. او اضافه کرد: اگر برای مقابله با این وضع متحد نشویم، هزینه آن در سطح جهانی بسیار بالا خواهد رفت و علاوه بر کسانی که زندگی خود را از دست می‌دهند، تعداد بیشتری وسیله امرار معاش خود را از دست خواهند داد.

 فروش سرمایه‌ها به تنگدستی منجر می‌شود

عارف حسین گفت: بسیار حیاتی است که سریعا جلوی مردمی که در حال فروش سرمایه‌های خود هستند گرفته شود چرا که سال‌های سال طول خواهد کشید تا دوباره بتوانند به خود متکی شوند. به گفته او بسیاری از مزرعه‌داران برای تامین معیشت خود به فروش گاوآهن و تجهیزات شخم‌زنی خود روی آورده‌اند که ممکن است در سال‌های آتی به تولید غذا آسیب جدی وارد کند.

عارف حسین گفت سازمان ملل نسبت به کسانی که پیشتر وضعیت مناسبی داشتند اما حالا در معرض فقر قرار گرفته‌اند و خصوصا در کشورهایی که دولت شبکه‌ حمایتی ندارد، نگرانی جدی دارد.

طبق اعلام او «برنامه جهانی غذا» پیش‌بینی می‌کند در سال جاری به ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار برای تامین مالی کمک‌رسانی‌ها احتیاج داشته باشد که از رکورد ۸.۳ میلیارد دلاری سال گذشته بیشتر است. بر همین اساس سازمان ملل قصد دارد پیش از افزایش تقاضا به کمک‌های غذایی، به انبار کردن غذا روی بیاورد.

«بحران حاد غذایی»

در درجه‌بندی سازمان ملل وضعیت کنونی که با عنوان «بحران حاد غذا و امرار معاش» خوانده می‌شود فاز سوم (از پنج فاز) به حساب می‌آید که به معنای «کمبود حیاتی دسترسی به غذا و بالاتر از سو تغذیه معمول» است. فاز پنجم اما به معنای «گرسنگی توده‌های مردم» است.

مقامات سازمان ملل درباره پراکندگی جغرافیایی مناطقی که در معرض خطر گرسنگی قرار دارند توضیحاتی ارائه نکردند اما می‌گویند احتمالا آفریقا بدترین ضربه را تحمل خواهد کرد.

بر اساس گزارش سازمان ملل بیشتر کسانی که در حال حاضر به کمک‌های غذایی این سازمان وابسته‌اند در نقاط درگیر در مناقشات نظامی از جمله سوریه و یمن و همچنین در کشورهایی که تغییرات اقلیمی ضربه سختی به آن‌ها وارد آورده، زندگی می‌کنند.

امنیت غذایی جهان پیش از شیوع کرونا نیز در معرض تهدید قرار داشت. در ماه‌های اخیر ملخ‌های صحرایی در شرق آفریقا محصولات کشاورزی را نابود کرده و تعداد کسانی را که به کمک‌های غذایی وابسته بودند، افزایش داده بودند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به دو و نیم میلیون نفر رسید

بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در جهان تا به امروز سه‌شنبه به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد بیش از ۱۷۱ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که در همین روز، بر اثر بحران کرونا قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز برای نخستین بار در تاریخ به زیر صفر دلار برای هر بشکه رسید.

آخرین آمار آمریکا

با مرگ ۱۷ تن دیگر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در ایالات متحده آمریکا، شمار کلی مبتلایان به این بیماری در این کشور به ۴۵ هزار و ۵۳۱ تن رسید. همچنین آمار کل مبتلایان در این کشور نیز با افزوده شدن ۱۹۹ نفر دیگر، در مجموع به ۷۹۲ هزار ۹۵۸ نفر رسید.

جهش آمار روزانه فوتی‌ها در هلند

مقام‌های دولت هلند اعلام کردند با مرگ ۱۶۵ نفر دیگر در شبانه روز گذشته، آمار جان‌باختگان کووید ۱۹ در این کشور به ۳ هزار و ۹۱۶ نفر رسید. همچنین شمار کلی مبتلایان به کرونا در هلند با افزایش ۷۲۹ نفری در ۲۴ ساعت گذشته، به ۳۴ هزار و ۱۳۴ مورد رسیده است.

روز گذشته آمار درگذشتگان ناشی از کرونا در هلند به ۶۷ نفر رسیده بود که کمترین میزان از حدود یک ماه پیش بود، اما این آمار در شبانه روز گذشته نزدیک به دو و نیم برابر رشد داشت.

۶ هزار فوتی؛ آمار بلژیک همچنان نگران‌کننده است

بر اساس داده‌های رسمی، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته در بلژیک ۹۷۳ نفر و تعداد جان‌باختگان این بیماری در همین مدت ۱۷۰ نفر بوده است. به این ترتیب شمار کلی مبتلایان کرونا در بلژیک از آغاز شیوع کرونا تا کنون به ۴۰ هزار و ۹۵۴ و فوتی‌ها به ۵ هزار و ۹۹۸ نفر رسید.

با وجود آن که آمار مبتلایان به کرونا در روزهای گذشته در مجموع روند کاهشی داشته و روز سه‌شنبه برای نخستین بار در یک هفته به زیر هزار نفر رسیده، اما شمار بالای مبتلایان و جان‌باختگان در این کشور همچنان نگران‌کننده است.

بازگشت کرونا به چند استان شمال شرقی چین

هواپیماهای مسافربری که از روسیه به چین بازمی‌گردند، به دلیل ممنوعیت ورود پروازهای بین المللی به فرودگاه پایتخت، پکن، ناچارند در فرودگاه‌های استان‌های مجاور فرود بیایند. این موضوع احتمالا به کشف موارد تازه‌ای از ابتلا به کرونا به ویژه در استان‌های شمال شرقی در روزهای آینده می‌انجامد.

در این میان مسئولان چینی در یک هواپیمای جت ایر چاینا که روز دوشنبه از مسکو در مرکز استان شی‌آن فرود آمد به مواردی مشکوک به کرونا برخورد کردند.

مقام‌های استان شاآنشی چین نیز روز سه شنبه از بازگشت ویروس کرونا به این منطقه پس از سه هفته آرامش خبر دادند. ۲۱ مورد ابتلا به کرونا در این استان که همگی ملیت چینی دارند به تازگی با هواپیما از روسیه بازگشته‌اند. علاوه بر این افراد، ۷ نفر از همان مسافران نیز بدون داشتن علامت ظاهری، به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند.

در روزهای گذشته با رسیدن هواپیماهای مسافربری از مبدأ مسکو به استان هیلونگ‌جیانگ در منتهی الیه شمال شرقی چین تاکنون بارها مواردی از ابتلا به کرونا مشاهده شده است.

۲۸ هزار مبتلا در سوئیس

با مبتلا شدن ۱۱۹ نفر دیگر به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته در سوئیس، شمار کلی موارد ابتلا به کرونا در این کشور کوچک اروپایی به ۲۸ هزار و ۶۳ مورد رسید. در ضمن با ثبت هفت مورد فوتی دیگر کرونا در همین مدت، شمار کلی جان‌باختگان این ویروس مهلک در سوئیس اکنون به هزار و ۴۳۶ نفر رسیده است.

آخرین آمار ایران

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه اعلام کرد که تاکنون ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۵ هزار و ۲۹۷ نفر رسیده است.

وی با اعلام این که از دیروز تا امروز دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی هزار و ۲۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده شمار جان‌باختگان این بیماری در ۲۴ ساعت گذشته را ۸۸ نفر ذکر کرد. جهانپور افزود: «تا امروز ۶۰ هزار و ۹۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و ۳ هزار و ۳۵۷ نفر دیگر نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.»

به گفته این مقام دولتی ایران تاکنون ۳۶۵ هزار و ۷۲۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

افغانستان؛ تست کرونا‌ی اشرف‌غنی منفی شد؛ شمار مبتلایان افزایش یافت

آزمایش ویروس کرونای اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان منفی اعلام شد. به کفته صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، این تست به درخواست آقای غنی انجام شده‌ است. ابتلای ۲۰ تن از کارمندان نهاد ریاست جمهوری افغانستان به ویروس کرونا تایید شده است. همزمان شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان اندکی افزایش یافت و به ۱۰۹۲ نفر رسید. شمار قربانیان این ویروس مرگبار در این کشور تنها ۳۵ نفر ثبت و اعلام شده است.

آمار روزانه مبتلایان اسپانیا دو و نیم برابر شد

بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده از مبتلایان کرونا در اسپانیا، در شبانه روز گذشته ۳ هزار و ۹۶۸ نفر دیگر دچار این ویروس شده‌اند. به این ترتیب آمار روزانه مبتلایان کرونا در اسپانیا نسبت به دیروز تقریبا دو و نیم برابر شد و در مجموع به ۲۰۴ هزار و ۱۷۸ نفر رسید.

شمار جان‌باختگان کووید ۱۹ در این کشور نیز با افزایش ۳۱ موردی در ۲۴ ساعت گذشته به مجموع ۲۱ هزار و ۲۸۲ نفر از ابتدای شیوع بیماری تا کنون رسیده است.

شمار مبتلایان در روسیه از ۵۲ هزار نفر گذشت

دولت روسیه از ثبت ۵ هزار و ۶۴۲ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر داد. در همین مدت ۵۱ نفر بر اثر کووید-۱۹، بیماری ناشی از این ویروس، در روسیه درگذشته‌اند. شمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در روسیه اگر چه قابل مقایسه با کشورهای اروپای غربی نیست اما در ماه جاری میلادی افزایش داشته است. شمار مبتلایان در روسیه تا به امروز ۵۲ هزار و ۷۶۳ نفر و تعداد قربانیان ۴۵۶ نفر اعلام شده است.

سازمان جهانی بهداشت: تعیین منشأ کرونا هنوز امکان‌پذیر نیست

تاکشی کاسایی، مسئول منطقه غرب اقیانوس آرام سازمان جهانی بهداشت در جریان یک نشست خبری آنلاین در روز سه شنبه گفت تعیین منشأ دقیق شیوع ویروس کرونا در این مرحله امکان‌پذیر نیست و با وجود انجام تحقیقات در این زمینه تاکنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است. کاسایی افزود: «با این حال، شواهد موجود نشان می‌دهد که منشأ این ویروس از حیوانات بوده است.»

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ هفته گذشته گفت دولت وی در تلاش است تا مشخص کند که آیا منشأ ویروس کرونا آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است یا نه.

نگرانی سازمان جهانی بهداشت از افزایش آمار ژاپن

سازمان جهانی بهداشت نسبت به اوج گیری دوباره آمار مبتلایان و به ویژه جان‌باختگان کرونا در ژاپن در روزهای اخیر ابراز نگرانی کرد. تاکشی کاسایی، مسئول منطقه غرب اقیانوس آرام سازمان جهانی بهداشت با اعلام این موضوع گفت که با این حال ژاپن از کانون های بزرگ شیوخ کرونا نیست. تا کنون در ژاپن ۱۱ هزار و ۱۳۵ نفر به کووید ۱۹ دچار شده و در مجموع ۲۶۳ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

آغاز لغو تدریجی قرنطینه در ایتالیا از ۴ مه

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد بنا دارد از تاریخ ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) مقررات قرنطینه و تعطیلی در این کشور را به صورت تدریجی لغو کند.

۵.۷ درصد مردم فرانسه کرونا می‌گیرند

بر اساس برآورد پژوهشگران انستیتو پاستور فرانسه، تا روز۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) ۵.۷ درصد مردم فرانسه یعنی جمعیتی معادل ۳.۷ میلیون نفر در این کشور به کرونا مبتلا خواهند بود. مقررات کنونی قرنطینه در کشور ۶۷ میلیونی فرانسه قرار است از تاریخ ۱۱ مه به صورت گام به گام برداشته شود.

کمک نقدی ۱۰۰ هزار ینی دولت ژاپن به تمام ساکنان کشور

دولت ژاپن در راستای برنامه اقتصادی خود در مقابله با تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا به تمام افراد مقیم در این کشور ۱۰۰ هزار ین، معادل ۹۰۰ دلار پول نقد می‌دهد.

تاکایچی سانائه، وزیر امور داخلی ژاپن گفته است که این کمک مالی به سرعت توزیع خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رسمی ژاپن «هر فردی که تا تاریخ ۲۷ آوریل نامش در فهرست ساکنان ژاپن وجود داشته باشد، واجد شرایط این کمک هزینه است. این بدان معناست که این طرح ژاپنی ها و همچنین خارجیانی را که کارت اقامت ژاپن و ویزای بیش از سه ماهه دارند را پوشش می دهد.»

آمار جدید وزارت بهداشت از کرونا در ایران: درگذشتگان ۵۲۹۷ نفر، مبتلایان ۸۴۸۰۲ نفر

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر سه‌شنبه ۲ اردیبهشت آخرین آمار رسمی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۸۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۵۲۹۷ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (دوشنبه) تا ظهر امروز (سه‌شنبه)، ۱۲۹۷ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۸۴۸۰۲ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۶۰۹۶۵ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۳۳۵۷ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا