زحمتکشان

کارگران صنعت ساختمان، امنیت شغلی ندارند

کارگران ساختمانی در وضعیتی ناگوار قرار دارند و سلامتی و امنیت شغلی‌شان در تهدید خطری جدی است. بیست و پنج هزار کارگر ساختمانی در کرمانشاه بر اثر شیوع کرونا کار خود را از دست دادند.یکی از قشرهای آسیب‌دیده در بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در ایران، کارگران روزمزد هستند که از امکانات وعده داده شده از سوی مقامات ایران بی‌بهره مانده و دستشان خالی است….

مسعود شریفی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه، خبر داد که پس از شیوع ویروس کرونا دست‌کم ۲۵ هزار کارگر ساختمانی در این استان شغل خود را از دست داده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه روز سه‌شنبه طی سخنانی در شورای مسکن استان کرمانشاه، گفت که با شرایط فعلی پس از شیوع ویروس کرونا، ۲۵ هزار کارگر ساختمانی شغل خود را در این استان از دست داده‌اند و اگر دستگاه‌های متولی برای پروژه اقدام ملی مسکن کمک نکنند این تعداد صاحب کار نخواهند شد.

شریفی گفت که پروژه اقدام ملی مسکن یک پروژه کلان کشوری است و اجرای آن تنها از عهده وزارت راه و شهرسازی بر نخواهد آمد و کمک تمام دستگاه‌ها را می‌طلبد.

پیشتر مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه گفته بود از میان کل کسانی که مشاغل خود را در جریان شیوع کرونا از دست داده‌اند ۱۲ هزار و ۷۰۰ کرمانشاهی برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند.

او گفت که ۶ هزار و ۷۰۰ نفر از این تعداد در بررسی‌های اولیه شامل بیمه بیکاری شده‌اند اما پس از انجام بررسی‌های بعدی شمار افراد مشمول بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا در استان کرمانشاه به نیمی از این میزان برسد زیرا عده‌ای شرایط دریافت بیمه بیکاری را ندارند.

کارگران ساختمانی از جمله ۲۵ هزار کارگر ساختمانی که در کرمانشاه شغل خود را از دست داده‌اند معمولا به دلیل اشتغال روزمزد و بدون بیمه و قرارداد امکان دریافت هیچ‌گونه حمایتی از جمله ثبت‌نام یا دریافت بیمه بیکاری را ندارند.

کارگران ساختمانی و بخش خدماتی، کارگاه‌های کمتر از ده نفر، مشاغل خانگی، پیک‌موتوری‌ها، رانندگان تاکسی و مسافرکش‌ها، تعمیرکاران لوازم خانگی، نظافتچی‌ها، دستفروش‌ها و … از جمله مشاغلی هستند که در این بحران با آسیب جدی روبرو شدند.

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس ایران مقرر کرده است علاوه بر «اختصاص تسهیلات برای کارگران رسمی، بسته‌های حماتی مناسبی برای کارگران روزمزد و افرادی که دارای قرارداد رسمی نیستند، نیز پیش‌بینی شود». اما توضیحی درباره چگونگی شناسایی این افراد برای دریافت بسته حمایتی داده نشده است؛ کارگرانی که بیمه بیکاری هم ندارند.

برخی از کارگران بدلیل نداشتن دفترچه تامین اجتماعی مشمول بیمه کارگری نمی‌شوند، در این میان، هزاران راننده تاکسی با وجود دارا بودن دفترچه تامین اجتماعی همچنان مشمول دریافت بیمه بیکاری نیستند.

ویروس کرونا و کارگران روزمزد: بیمه بیکاری یا بسته معیشتی؛ سیاست یک بام و دو هوای بی‌سرانجام

به گزارش رادیو فرانسه، یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار هم با بیان اینکه ۷۰ هزار نفر از کارگران آسیب‌دیده از بحران کنونی در سامانه ثبت درخواست بیکاری ثبت نام کردند، می‌افزاید: طبق قانون، مقرری بیمه بیکاری به کسانی تعلق می‌گیرد که دست‌کم یک سال سابقه کار داشته باشد ولی در شرایط کنونی این محدودیت برداشته شده است. باز هم سرنوشت بخش روزمزد و بدون قرارداد مبهم است.

دستمزدها چه آینده‌ای خواهند داشت؟

علاوه بر این صدها هزار کارگر رسمی در سراسر ایران به دلیل توقف فعالیت کارگاهها و کارخانه‌ها در بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در بیکاری به سر می‌برند. خطوط تولید بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک تعطیل شده و تعطیلی اجباری، بخش بزرگی از اقتصاد ایران را با رکود روبرو ساخته است.

این بحران، اقتصاد بیش از ۱۹۰ کشور جهان را تحت تاثیر قرار داده است اما بسیاری از کشورهای پیشرفته با مدیریت صحیح راهکارهایی را نظیر معافیت‌های مالیاتی و کمک مالی به کارکنان بیکار شده به اجرا گذاردند.

یک مقام ارشد در حوزه صنعت، معدن و تجارت در ایران می‌گوید دستورالعملی مبنی بر تعطیلی به هیچ واحدی صنفی، صنعتی و تولیدی ابلاغ نشده است اما توصیه شده که این واحدها با کمترین ظرفیت و حداقل پرسنل فعالیت کنند.

توصیه به ماندن در خانه وخانه‌نشینی اجباری هم برخی صنوف را با تعطیلی اجباری مواجه کرده است که در چنین شرایطی مشخص نیست، پرداخت دستمزدها چه آینده‌ای خواهند داشت.

در مدت یک یا دو ماهه،‌ شاید برخی از کارفرمایان و واحدهای کوچک صنفی و تولیدی، شاغلان خود را حمایت کرده و دستمزد آنان را پرداخت کنند اما اگر این تعطیلی به درازا بیانجامد، آینده صاحبان مشاغل و وضعیت معیشتی کارگران در ابهام قرار دارد.

اقتصاددانان، در تحلیل شرایط کنونی، این بحران را به سه وضعیت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم‌بندی می‌کنند و تاکید می‌کنند که دولت باید سیاست‌هایی را به منظور تاب‌آوری بخش‌های مختلف جامعه به اجرا بگذارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا