اخبار

آخرین آمارهای اعلام شده

شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در جهان از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر گذشته و تعداد جان‌باختگان این بیماری نیز به ۲۰۰ هزار نفر نزدیک می‌شود. با وجود وضعیت امیدوارکننده در برخی نقاط جهان، برخی از کشورها مانند هند با افزایش میزان مبتلایان روبرو هستند…
به گزارش یورو نیوز، دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس و سازمان بهداشت جهانی نیز همچنان در مورد غفلت از خطر شیوع و بازگشت ویروس کرونا هشدار داده‌اند.

آمار جدید وزارت بهداشت از کرونا در ایران: درگذشتگان ۵۴۸۱ نفر، مبتلایان ۸۷۰۲۶ نفر

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت آخرین آمار رسمی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۵۴۸۱ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (چهار‌شنبه) تا ظهر امروز (پنج‌شنبه)، ۱۰۳۰ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۸۷۰۲۶ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۶۴۸۴۳ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۳۱۰۵ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

نخست وزیر فنلاند خودش را قرنطینه کرد

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند با اعلام مثبت بودن تست کرونای یکی از کارکنان دفترش، روز پنجشنبه خودش را قرنطینه کرد. این کارمند دفتر نخست وزیری در تماس نزدیک با خانم مارین بوده، اما بر اساس گزارش رسمی دولت فنلاند، نخست وزیر این کشور تا این زمان علائم ابتلا به ویروس کرونا را ندارد.

آمار روزانه قربانیان اسپانیا باز هم بالاتر رفت

آمار روزانه مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در اسپانیا برای دومین روز متوالی افزایش یافت. بر اساس آمار رسمی شمار موارد قطعی ابتلا به کووید ۱۹ با افزایش ۴ هزار و ۶۳۵ مورد در شبانه روز گذشته به مجموع ۲۱۳ هزار و ۲۴ نفر رسید. همچنین با مرگ ۴۴۰ تن دیگر، در مجموع آمار ۲۲ هزار و ۱۵۷ مورد مرگ و میر ناشی از کرونا در اسپانیا ثبت شد.

کاهش مبتلایان روسیه برای سومین روز متوالی

شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در روسیه برای سومین روز متوالی کاهش یافت و به ۴ هزار و ۷۷۴ مورد در شبانه روز گذشته رسید. به این ترتیب مقامات روسیه تا کنون ۶۲ هزار و ۷۷۳ نفر مبتلا را در این کشور ثبت کرده‌اند. براساس این گزارش رسمی روز پنجشنبه دولت روسیه، با مرگ ۴۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته مجموع جان‌باختگان کرونا در سراسر روسیه به ۵۵۵ نفر رسید.

مبتلایان افغانستان هزار و ۲۲۶ نفر شد

با ثبت ۵۰ مورد مثبت کرونا در شبانه روز گذشته شمار کل مبتلایان این بیماری در افغانستان به هزار و ۲۲۶ نفر رسید. فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان روز پنجشنبه ۴ ثور (اردیبهشت) با اعلام این مطلب گفت که بیشترین موارد تازه در کابل ثبت شده‌است. به طور کلی کابل، هرات، قندهار و نیمروز بیشترین آمار مثبت کرونا در افغانستان را دارند. تاکنون ۴۰ نفر بر اثر این ویروس در افغانستان جان باخته‌ و بیش از ۱۶۰ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

ایران و سوریه قطعنامه کرونایی عربستان را در سازمان ملل رد کردند

برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند ایران و سوریه روز چهارشنبه قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی برای همکاری جهانی در رویارویی با بیماری همه‌گیر کرونا را در مجمع عمومی سازمان ملل رد کردند. قطعنامه سعودی تا حد زیادی منعکس کننده نتیجه‌گیری آخرین نشست گروه ۲۰ بود که در ۲۶ مارس گذشته به میزبانی ریاض و به صورت آنلاین برگزار شد.

این دیپلمات‌ها همچنین گفته‌اند که متن پیشنهادی روسیه در مورد همه‌گیری کرونا نیز روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل رد شده است. روسیه در این متن از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته بود که «برای مقابله با چالش‌های جهانی با رعایت اصل حسن همجواری از اجرای اقدامات اقتصادی حمایت‌گرایانه و تبعیض‌آمیز متناقض با قوانین سازمان تجارت جهانی» خودداری کنند. این پیشنهاد را ایالات متحده آمریکا و چندین کشور اروپایی رد کردند.

مرکل: تازه در آغاز راهیم

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه گفت کشورش هنوز در ابتدای همه‌گیری کروناست و باید مدت زمان طولانی با آن زندگی کند. وی که خطاب به نمایندگان بوندستاگ، مجلس آلمان سخن می‌گفت تأکید کرد: «ما در مرحله آخر این بیماری همه‌گیر نیستیم، بلکه هنوز در ابتدای آنیم.»

مرکل با اشاره به این که دولت آلمان توانسته است در بحران کرونا «زمان بخرد» افزود که از این زمان برای تقویت نظام مراقبت‌های بهداشتی آلمان «به خوبی» استفاده شده است.

اوج گرفتن آمار در آلمان؛ شمار مبتلایان از ۱۵۰ هزار نفر گذشت

آمار روزانه مبتلایان به کرونا در آلمان اوج گرفت، به طوری که در شبانه روز گذشته ۲ هزار و ۱۹۵ مورد جدید در این کشور ثبت شد. به این ترتیب شمار کل مبتلایان در این کشور از ۱۵۰ هزار نفر گذشت و به ۱۵۰ هزار و ۶۴۸ نفر رسید.

همچنین بر اساس آمار رسمی، با مرگ ۲۲۹ نفر دیگر، شمار کل جان‌باختگان کرونا در آلمان نیز به ۵ هزار و ۳۱۵ نفر رسیده است.

شمار مبتلایان در کشتی ایتالیایی در ژاپن به ۴۸ تن رسید

شمار مبتلایان به بیماری کرونا در کشتی ایتالیایی کوستا آتلانتیکا که برای تعمیر در ناگاساکی ژاپن پهلو گرفته به ۴۸ نفر رسید. مقام‌های محلی نگران سرایت بیماری از این افراد در بیمارستان‌ها و در سطح شهر ناگاساکی هستند. این کشتی تفریحی که از اواخر فوریه در ناگاساکی لنگر انداخته حدود ۷۰۰ نفر مسافر و خدمه دارد و مبتلایان همگی از خدمه هستند، اما تست کرونا هنوز روی همه آنها انجام نشده است.

روز چهارشنبه تنها نتیجه مثبت تست ۳۳ نفر از سرنشینان کشتی ایتالیایی به دست آمده و اعلام شده بود. حال بسیاری از این بیماران وخیم اعلام شده است.

هشدار گوترش: کرونا به بحران حقوق بشر می‌انجامد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت بیماری همه‌گیر کرونا در برخی از کشورها می‌تواند بهانه‌ای برای اقدامات سرکوبگرانه و مغایر با حقوق بشر باشد. وی روز پنجشنبه در یک پیام ویدیویی گفت: «با توجه به شرایط حاضر و رشد قومیت-ملیت‌گرایی، پوپولیسم، اقتدارگرایی و سرکوب حقوق بشر در برخی کشورها، بحران کرونا می‌تواند بهانه اقدامات سرکوبگرانه برای اهداف غیر مرتبط با این بیماری همه‌گیر باشد و این پذیرفتنی نیست.»

گوترش با استناد به یک گزارش سازمان ملل توضیح داد که چگونه حقوق بشر می‌تواند بهبودی را برای بحران‌های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی جهان به ارمغان آورد و افزود: «خود ویروس کرونا هیچ تبعیضی قائل نمی‌شود، اما پیامدهای آن تبعیض به وجود می‌آورد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا