فرهنگی

نه! این قافله را سر ایستادن نیست

کمیسر عالی حقوق بشر و دو گزارشگر ویژه سازمان ملل، در اعلامیه ای بتاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۲۰، به اعدام شایان سعیدپور به رژیم جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند. میشل باچله همچنین به اعدام یک کودک-مجرم دیگر و مرگ یک زندانی در اثر ضرب و شتم نیز به شدت انتقاد کرده است.  بر پایه این اعلامیه، به سازمان ملل گزارش رسیده است، که در زندان های حکومت «اسلامی» روزی نیست که زندانیان زجر نبینند و یا اعدام نشوند.روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه، عبدالواسط دهانی، زندانی سیاسی که پیشتر از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد. وی روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه به جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود….
اجرای حکم اعدام یک زندانی سیاسی در زندان زاهدان

روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه، عبدالواسط دهانی، زندانی سیاسی که پیشتر از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد. وی روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه به جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام عبدالواسط دهانی، زندانی سیاسی، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه به خانواده این زندانی اجازه آخرین ملاقات با او داده شده و جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

عبدالواسط دهانی پیشتر از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به اعدام محکوم شده است.

وی پیش از این در نامه‌ای سرگشاده، درباره شکنجه‌هایی که منجر به اعتراف گیری اجباری از وی شده، نوشته بود: «به اتهام همکاری با گروهک های ضد نظام در زندان مرکزی زاهدان به سر می برم و توسط اطلاعات آگاهی و نیروی انتظامی دستگیر شدم و به آگاهی استان زاهدان آورده شدم که در آگاهی استان تحت بدترین شکنجه ها قرار گرفتم، دستهای من را بسته و آویزانم کردند “جوجه کباب” شدم و به کف پاها با کابل با آخرین ضربه می زدند و کف پاهایمان را با فندک اتمی داغ می دادند، خلاصه خانواده‌یمان را دستگیر کرده و تهدید کردند که باید اعتراف کرده و هر چی می گوییم قبول کنی و من تاب این همه شکنجه ها را نداشتم، مجبور به اقرارهای واهی آنها شدم و حال در دادگاه محکوم به اعدام شدم، آن هم به اتهامات ساختگی.»

از سرگیری اعدام‌های جنایتکارانه برای ترساندن مردم

جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۱زندانی را در زندان های گوهردشت کرج، سنندج، کرمانشاه و دستگرد اصفهان اعدام کرد.

در زندان سنندج، یک روز پس از اعدام زندانی شورشی شایان سعیدپور در زندان سقز، دژخیمان خامنه‌ای یک زندانی دیگر کُرد به نام لقمان احمدپور را اعدام کردند. وی که اهل بانه بود، همراه با شایان سعیدپور و ۵زندانی دیگر برای اعدام به زندان سنندج منتقل شده بود.

پنج زندانی دیگر در زندان سنندج هم‌چنان در معرض اعدام هستند و جمهوری اسلامی به جای آزاد کردن زندانیان در بحبوحه کرونا، برای زهر چشم گرفتن و مقابله با شورش برای اعدام های بیشتر برنامه‌ریزی می‌کند.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، پنج شهروند دیگر قرار است طی روزهای پنج شنبە و جمعە در زندان مرکزی سنندج اعدام شوند کە هویت آنها بە شرح زیر میباشد؛

١_ واحد (بهنام) فیضی اهل بانە، در زندان سنندج
٢_ رامیار مخلص اهل بانە، در زندان سنندج
٣_عدنان میرکی اهل دهگلان، در زندان سنندج
۴_ سینا محمدی اهل دهگلان، در زندان سنندج
۵_ احمد عبداللەپور اهل سنندج، در زندان سنندج

***

زندانی قطع نخاعی؛ نشسته بر ویلچر در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۸، دستکم یک زندانی در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد.

هویت زندانی اعدام شده “توحید صالحی، ۲۷ ساله” توسط هرانا احراز شده است. وی متهم بود حدود چهار سال پیش طی درگیری، فردی را به قتل رسانده و از این بابت به اعدام (قصاص) محکوم شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “خانواده مقتول برای دادن رضایت از خانواده این زندانی اعدامی یک میلیارد تومان به عنوان دیه درخواست کردند اما این خانواده قادر به تهیه این مبلغ نبودند.”

این منبع اضافه کرد “توحید صالحی قبلا در زمان بازداشت در جریان درگیری با ماموران نیروی انتظامی در اثر اصابت گلوله، قطع نخاع شده بود و از آن زمان ویلچر نشین شده بود. با این وجود بدون اطلاع خانواده و دادن آخرین ملاقات او را با همان وضعیت روی ویلچر و بالا کشیدن طناب اعدام کردند.”

در بهمن ماه دستکم ۳۰ نفر در ایران اعدام شدند

در بهمن‌ماه سال جاری، حکم اعدام دست‌کم ۳۰ زندانی در زندان‌های دستگرد اصفهان، زندان مرکزی شیراز (عادل‌آباد)، رجایی شهر کرج، چهارمحال و بختیاری، زندان مرکزی زنجان، زندان مرکزی تبریز، زندان مرکزی رشت (لاکان)، زندان مرکزی بندرعباس، زندان مرکزی بروجرد و زندان مرکزی کرمانشاه (دیزل آباد) به اجرا در آمده است.

اتهام‌های وارد شده بر این افراد اغلب قتل عمد، اتهامات مربوط به مواد مخدر و حمل سلاح بوده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که بسیاری از اعدام‌ها همچون گذشته از سوی مقامات و یا در رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام نشده و این آمار بیشتر با تلاش سازمان‌های حقوق بشری گردآوری و منتشر شده است.

روز سه‌شنبه ۱ بهمن‌ماه، یک زندانی در زندان مرکزی تبریز اعدام شد

“بایرام قلی‌خانی”، که با اتهام «قتل عمد» باجناق خود به قصاص نفس محکوم شده بود، در تاریخ سه‌شنبه ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. این زندانی حکم خود را ۵ سال پیش دریافت کرده بود. رسانه‌های داخلی ایران و منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران هیچکدام گزارشی از اجرای این حکم منتشر نکردند.

روز پنج‌شنبه ۳ بهمن‌ماه، حکم اعدام سه زندانی در زندان مرکزی بندرعباس

در تاریخ ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، سه زندانی در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شدند. دو تن از این زندانیان اتهاماتی در ارتباط با «مواد مخدر» داشتند و مقامات رسمی نیز اجرای حکم آن‌ها را تایید کرده‌اند. هویت زندانی دیگر به نقل از منابع مطلع “رامان محمدامینی”، ۲۸ ساله است که از سال ۱۳۹۴ در زندان به سر می‌برد و با اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود. اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخلی و یا منابع رسمی ایران تا به حال اعلان نشده است.

روز یک‌شنبه ۶ بهمن‌ماه، اعدام ۶ زندانی در زندان‌های ایران

روز پنج‌شنبه ۳ بهمن‌ماه، گروهی ده نفره از زندانیان زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. تعدادی از این افراد توانستند با اخذ مهلت و یا رضایت از شکات پرونده به سلول‌های خود بازگردند. در این میان حکم اعدام “پیمان شیخی” از بند ۱ و چهار زندانی دیگر که هویت آن‌ها مشخص نشده است در تاریخ ۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ به اجرا درآمد.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، علاوه بر پیمان شیخی، یک زن و مرد تبعه افغان، یک زندانی زن از زندان قزل حصار و یک زندانی مرد مسن از بند ۱۰ در روز مذکور اعدام شدند. غیر از زندانی زن از زندان قزل‌حصار که اتهام او مشخص نیست، به نظر می‌رسد اتهام دیگر محکومان «قتل عمد» بوده باشد. هیچ یک از مراجع رسمی و یا رسانه‌های داخلی ایران، اعدام این ۵ زندانی را اعلام نکرده‌اند.

در بامداد روز یکشنبه ۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، “سبحان کریمی” متهم به «قتل عمد» نیز در زندان مرکزی زنجان اعدام شد. به نقل از منابع معتبر این زندانی در یک نزاع جمعی، یکی از اهالی زرینه از توابع کردستان را به قتل رسانده بود. اجرای حکم قصاص نفس این زندانی تا به حال از سوی منابع رسمی یا رسانه‌های داخلی ایران گزارش نشده است.

روز دو‌شنبه ۷ بهمن‌ماه، اجرای حکم اعدام دو زندانی در استان چهارمحال و بختیاری

در تاریخ ۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، حکم دو زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بودند در چهارمحال و بختیاری اجرا شد.

در گزارشی که از سوی خبرگزاری صدا و سیما در رابطه با اعدام این دو نفر منتشر شده به محل دقیق اجرای حکم آن‌ها اشاره‌ای نشده است با اینحال به نظر می‌رسد که این دو زندانی در زندان مرکزی شهرکرد اعدام شده باشند.

هویت این دو زندانی «خ. غ» ۸۱ ساله از شهرستان بروجن که حکم وی در سال ۱۳۹۶ صادر شده بود و دیگری «ع.غ» ۳۱ ساله از اهالی شهرستان خانمیرزا که در سال ۱۳۹۲ حکم خود را دریافت کرد، اعلان شده است.

پنج‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه، اجرای حکم قصاص نفس یک زندانی در زندان مرکزی رشت (لاکان)

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، “محسن خجسته” ۴۲ ساله با اتهام «قتل عمد» در زندان مرکزی رشت (لاکان) اعدام شد. این زندانی دو ماه پیشتر نیز برای اجرای حکم قصاص نفس به انفرادی منتقل شد اما به دلایل نامعلوم اجرای حکم او به تعویق افتاد.

منابع مطلع اطلاع داده‌اند که این زندانی که پدر یک کودک ۱۰ ساله است سه سال پیش، پس از ارتکاب یک قتل ناموسی با اسلحه شکاری زندانی شده است.

روز یک‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماه، اجرای حکم اعدام دست‌کم ۴ تن در زندان‌های ایران

از تاریخ ۸ تا ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، بیش از ۲۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. بنا به گفته منابع مطلع اتهام تمامی افراد این گروه «قتل عمد» بوده است. که از این میان سه نفر از این زندانیان به نام‌های “سجاد ظهیری”، “نیما قره‌داغی” از بند ۱ و “حسین پاشا” از بند ۲ در روز یکشنبه ۱۳ بهمن‌ماه اعدام شدند. وبسایت روزنامه ایران خبر اعدام سجاد ظهیری و نیما قره‌دانی را چند روز بعد از اجرای حکم اعلان کرد اما خبر اعدام حسین پاشا از سوی مراجع رسمی یا رسانه‌های داخلی ایران تاکنون اعلان نشده است.

به گزارش سازمان حقوق بشر در ایران، در همین روز، “مهرداد دده‌خانی”، متولد ۱۳۷۷ که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود ساعاتی پیش از اجرای حکم اعدام در سلول انفرادی دست به خودکشی زد.

مهرداد دده‌خانی ، که در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال سن داشت در طی یک نزاع خیابانی مرتکب قتل شده بود دو سال پیش از کانون اصلاح تربیت تهران به زندان رجایی شهر منتقل شده بود. به نقل از منابع مطلع این زندانی ساعاتی قبل از اجرای حکم اعدام با مصرف تعداد زیادی قرص که با خود به انفرادی برده بود دست به خودکشی زده و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

تاکنون اطلاعی از سرگذشت دیگر زندانیانی که به سلول‌های انفرادی جهت اجرای حکم منتقل شدند در دست نیست.

“رسول ملاحسنی”، ۳۹ ساله از کرمانشاه نیز در بامداد روز یک‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، در زندان مرکزی بروجرد با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شد. این شهروند ۳۹ ساله کرمانشاهی به گزارش سازمان حقوق بشر ایران در سال ۱۳۹۴، به اتهام حمل ۹۲ کیلوگرم شیشه (مت‌آمنفتامین) بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. حکم این زندانی برخلاف آنچه که به خانواده او اطلاع داده شده بود سه روز زودتر از موعد مقرر اجرا شد. تا به حال هیچ گزارشی مبنی بر اعدام این زندانی در رسانه‌های داخلی یا منابع رسمی جمهوری اسلامی اعلان نشده است.

چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه، حکم اعدام سه زندانی در زندان مرکزی کرمانشاه به اجرا درآمد

در تاریخ چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، سه زندانی در زندان مرکزی کرمانشاه (دیزل‌آباد) اعدام شدند

“شهاب نادری”، ۲۲ ساله و “برزو محمدی”، ۳۸ ساله دو تن از این زندانیان بودند که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بودند و در تاریخ مذکور حکم ایشان اجرا شد. از هویت و اتهام دیگر زندانی اطلاعی در دست نیست.

تا به حال خبر اجرای حکم اعدام این اشخاص در هیچکدام از رسانه‌های داخلی یا منابع و مقامات رسمی اعلان نشده است.

چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه، ۷ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند

حکم قصاص نفس ۵ زندانی در تاریخ چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه در زندان عادل‌آباد شیراز به اجرا در آمد. دو تن از این زندانیان هادی ماهی و صادق اکبرپور با اتهام تجاوز و قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بودند. از هویت سه زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست، با اینحال گویا اتهام آن‌ها نیز «قتل عمد» بوده است. از اعدام این زندانیان تا به حال هیچ خبری در رسانه‌های داخلی و مراجع رسمی منتشر نشده است.

در بامداد چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، “نعیم زواره” و “علی دادخواه” که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی قم اعدام شدند. به گزارش سازمان حقوق بشر ایران در سال ۲۰۱۹، دست‌کم ۳۰ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.

پنج‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه، اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان دستگرد اصفهان

در بامداد روز پنج‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، “حسن سرائی”، ۳۶ ساله که از سال ۱۳۹۴ با اتهام قتل عمد در زندان به سر می‌برد در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد. اعدام این زندانی از سوی مقامات رسمی و رسانه‌های داخلی ایران تاکنون اعلان نشده است.

چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه، اعدام دست کم دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج

حکم قصاص نفس دو زندانی متهم به «قتل عمد» در تاریخ ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این زندانیان دو روز قبل از اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند. هویت این دو “محمد چراغی” از بند ۳ و زندانی دیگر با نام کوچک “مهرداد” از بند ۱ احراز شده است. گفته می‌شود که مهرداد از اختلالات شدید روانی رنج می‌برده است.

دستکم ۱۹ نفر در دی ماه در ایران اعدام شدند

در دی‌ماه سال جاری، حکم اعدام دست کم ۱۹ زندانی که همگی به اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان‌های سیرجان (کهن‌شهر)، زندان رجایی شهر کرج، زندان مرکزی زنجان، زندان مرکزی ارومیه، زندان مرکزی مشهد، زندان بروجرد و زندان مرکزی شیراز به اجرا در آمده است.

بر اساس این گزارش اکثر اعدام‌های صورت گرفته، به مانند ماه‌ها و سالیان گذشته از سوی مقامات و یا در رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام نشده و بیشتر این آمارها با تلاش سازمان های حقوق بشری گردآوری و منتشر شده است.

بیشترین اعدام‌های صورت گرفته در ایران به مانند ماه‌های گذشته مربوط به قتل عمد بوده است. به گزارش سایت سازمان حقوق بشر ایران، علت صدور حکم اعدام برای قتل عمد در ایران عدم درجه‌بندی این نوع قتل است. به این ترتیب هر نوع قتلی فارغ از شدت و انگیزه متهم به حکم اعدام ختم می‌شود.

روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه اعدام دست کم چهار زندانی در در زندان‌های ایران

در روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، دست کم ۴ زندانی در زندان‌های: سیرجان (کهن شهر)، رجایی شهر کرج و زندان مرکزی زنجان اعدام شدند.

بنا به گزارش رکنا، «م. الف» متهم به «۳ فقره قتل» پس از ده سال تعقیب در سال ۱۳۹۴ بازداشت و محکوم به قصاص نفس شده بود. در روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، در زندان سیرجان (کهن‌شهر) حکم قصاص این زندانی به اجرا در آمد.

سازمان حقوق بشر ایران، گزارش کرده است که دست کم سه نفر در صبح روز دوشنبه ۲ دی‌ماه ۱۳۹۸، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج منتقل شده و دست کم دو نفر از این افراد حکمشان در روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، به اجرا درآمد. فریبرز گودرزی یکی از این اعدام شدگان است که از بند ۱۰ این زندان احراز هویت شده است. از هویت زندانی دوم اطلاعاتی در دست نیست.

همچنین به گزارشی دیگر در روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه سال جاری، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زنجان به اجرا در‌آمد. این زندانی به نام محمد‌علی آرامش، ۳۵ ساله و اهل ابهر، به اتهام قتل عمد از سال ۱۳۹۵ در زندان به سر می‌برد. این زندانی که پس از صدور حکم به زندان ابهر منتقل شده بود، حدودا ۸ ماه پیش برای اجرای حکم اعدام به زندان زنجان بازگردانده شد. در پرونده محمدعلی آرامش فرد دیگری نیز به همکاری با او پرداخته بود که به اتهام «معاونت در قتل» به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

روز چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه اجرای حکم اعدام ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج

در صبح روز یک‌شنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، یک گروه ۱۲ نفری از زندانیان به سلول انفرادی در زندان رجایی کرج منتقل شدند که حکم ۸ نفر از این افراد در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۸، به اجرا در آمد. تمامی این افراد متهم به قتل عمد بودند.

دو تن از این زندانیان به نام‌های حسین غلامی، ۲۸ ساله و سامان دوستی، ۳۰ ساله در نزاع خیابانی مرتکب قتل شده بودند. حسین غلامی در طی ۳ سال زندانی بودن ارتکاب این قتل را انکار کرده بود. منبع مطلعی که شاهد صحنه اعدام بود گفت: «شاکی حسین غلامی پیشونیش را بوسید و گفت اگه اشتباه کردم اون دنیا پاسخگو هستم و بعد میگه یا هو، من نماینده خدا هستم الان و دستگیره اعدام را میکشه».

از هویت دیگر زندانیانی که در این روز حکم قصاص آن‌ها به اجرا درآمده اطلاعاتی در دسترس نیست. همچنین رسانه‌های داخلی ایران و مقامات رسمی هیچگونه اعلانی در این باره نداده‌اند.

روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه اعدام زندانی متهم به «قتل عمد» در زندان مرکزی مشهد

بنا به گزارش رکنا، در تاریخ یکشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۸، «امید. د»، ۲۲ ساله به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده و در زندان مرکزی مشهد وکیل آباد حکم او به اجرا درآمده است. بر اساس این گزارش، “این پسر ۲۲ ساله، مهر ماه سال ۱۳۹۳ با همدستی زن ۲۴ ساله‌ای، شوهر وی را به قتل رسانده بود.”

روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه سال جاری اجرای حکم اعدام دو زندانی

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی و بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، حکم قصاص نفس یک زن که متهم به «قتل عمد» بود در زندان مرکزی شیراز (عادل آباد) به اجرا در‌آمد.

یک منبع مطلع در خصوص ملیحه حاجی‌حسنی، زندانی ۲۹ ساله، فرزند شهاب، گفت: «ملیحه به اتهام قتل نامزدش بازداشت شد و از سال ۹۵ در زندان بود». خبر اعدام ملیحه حاجی‌حسنی نیز از سوی مقامات رسمی و رسانه‌های داخلی ایران تاکنون اعلان نشده است.

به گزارشی دیگر، هویت دیگر زندانی که در این روز حکم اجرای او در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد اعلان نشده است. به گزارش روزنامه خراسان، این متهم ۵۰ ساله به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود. در این گزارش آمده که “این زندانی به اتهام «قتل» دختر دایی خود در مرداد ۱۳۹۳ بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

روز چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه اعدام دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه

حکم قصاص نفس (اعدام) دو برادر به اتهام «قتل عمد» در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد. داریوش درویش‌پور و دانش درویش‌پور نام این دو زندانی برادر است که اعدام آنها از سوی هیچ یک از مقامات رسمی و یا رسانه‌های داخلی ایران اعلان نشده است.

منبعی مطلع در خصوص این زندانیان به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «اینا سه تا برادر بودن که یکیش سنش زیاد بوده، او را دیروز برگرداندند به بند و دو برادر دیگر را اعدام کردند. این‌ها بخاطر آبیاری زمین درگیری پیدا می‌کنند و دو نفر را به قتل می‌رسانندد».

روز پنج‌شنبه ۲۶ دی‌ماه اجرای حکم اعدام دو زندانی در بروجرد

صبح روز پنج‌شنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۸، دو زندانی متهم به «قتل عمد» و محکوم به قصاص نفس در محوطه زندان بروجرد (لرستان) اعدام شدند. یکی از این زندانیان حشمت شیخانی، ۳۱ ساله بود و اما از هویت زندانی دوم اطلاعاتی در دسترس نیست. اعدام این دو زندانی همچون بسیاری دیگر از اعدام‌هایی که در زندان‌های ایران صورت می‌گیرد از سوی مقامات ایران و یا رسانه‌های داخلی ایران اعلان نشده است.

به گزارش یک منبع مطلع در این خصوص: «حشمت شیخانی سال ۱۳۹۴ به اتهام قتل خواستگار خواهرش بازداشت شد. او ابتدا فکر می‌کرد که خواستگار خواهرش به وی تجاوز کرده، ولی بعدا به این نتیجه رسید که چنین چیزی نبوده است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا