گوناگون

بررسی نرخ بیکاری در اقتصادهای بزرگ جهان/ پیشتازی آمریکا در افزایش نرخ بیکاری

به دنبال بسته شدن بسیاری از مشاغل در کشورهای سراسر جهان به دنبال شیوع ویروس کرونا، با وجود اینکه کشورهای اسپانیا و ایتالیا نرخ بیکاری بالایی را در میان کشورهای اروپایی تجربه می‌کنند، اما ایالات متحده با افزایش سه برابری در نرخ بیکاری برای سال ۲۰۲۰، بیشترین افزایش بیکاری را در سراسر جهان خواهد داشت.

اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ برخی از کشورهایی که بیشترین آسیب را به واسطه بحران بیماری کووید-۱۹ به خود دیده‌اند در اروپا قرار دارند و پیش‌بینی تخمین بیکاری در کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا از سال ۲۰۱۹ تا کنون به میزان چشمگیری بالاتر رفته است.

به گفته صندوق بین‌المللی پول، با تعطیل ماندن مشاغل در اروپا، با پیش‌بینی نرخ بیکاری ۲۰.۸درصد برای اسپانیا در سال ۲۰۲۰ و افزایش آن از ۱۴.۱درصد در سال گذشته، بیشترین آمار در این خصوص در قاره اروپا را به خود اختصاص داده است.

انتظار می‌رود نرخ بیکاری در ایتالیا نیز، از ۱۰درصد در سال گذشته، به ۱۲.۷درصد در سال جاری افزایش یابد.

همچنین، نرخ بیکاری در فرانسه پیش‌بینی می‌شود ۲درصد بیشتر از سال پیش باشد، در حالی که بریتانیا و آلمان، یک درصد یا کمتر افزایش نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ را تجربه کنند.

از سویی، ایالات متحده با افزایش چشمگیر بیکاری نسبت به اروپا، بیشترین افزایش در این زمینه را خواهد داشت و با مشکل شدیدتری مواجه خواهد شد. با نرخ بیکاری ۳.۷درصد در سال گذشته، نرخ بیکاری در ایالات متحده پیش‌بینی می‌شود با افزایش تقریبا سه برابری به ۱۰.۴درصد برسد.

خبر خوب از سوی پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که تا سال ۲۰۲۱، نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی تقریبا به حالت عادی باز خواهد گشت.

انتظار می‌رود نرخ بیکاری در اسپانیا و ایتالیا همچنان بسیار بالا باشد اما نسبت به سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود.

اما، ایالات متحده باز هم با مشکل مواجه خواهد بود؛ زیرا پیش‌بینی می‌شود نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۱ تنها اندکی پایین‌تر از سال ۲۰۲۰ باشد.

در نمودار ارائه شده، نرخ بیکاری در کشورهای منتخب جهان را مشاهده می‌کنید؛

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا