از هر دری سخنی

آقایان مسئول، به عواقب کار فکر کرده‌اید؟!

از هشتم فروردین‌ماه ۹۹ سختگیری‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا آغاز شد و در ۲۳ فروردین‌ماه ۹۹ یعنی بعد از دو هفته همه‌چیز به حالت عادی درآمد و ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس‌جمهور دستورالعمل‌هایی صادر کرد که برخلاف موازین بهداشتی به‌نظر می‌رسد که در زیر به آن خواهم پرداخت

آرمان ملی، داود علی‌بابایی؛ در ۲۳ فروردین‌ماه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد کسب و کارهای کم خطر در ۳۰ استان کشور می‌توانند به فعالیت بپردازند حالا چرا ستاد کرونا بعد از دو هفته دست به این کار زد چون خزانه دولت خالی بود و با بسته‌بودن مراکز کسب و کارها مردم دچار مشکل مالی و اقتصادی می‌شدند و دولت نمی‌توانست به آنها کمک کند. آیا ستاد نمی‌دانست که با شروع فعالیت‌های مردم دیگر در خانه بمانید چه مفهومی پیدا می‌کند؟ با آماری که از طرف وزارت بهداشت از فوتی‌ها و مبتلایان هر روز اعلام می‌شود که سیر نزولی دارد، دیگر همه فکر می‌کنند کرونا کنترل شده و مردم در شهر‌بودن را بر قرنطینه خانگی ترجیح می‌دهند.

از یک طرف عدم سخت‌گیری‌ها و ازدحام جمعیت و از یکسو پایین آمدن آمار فوتی‌ها و مبتلایان می‌تواند جمع شود؟ مگر سازمان نظام پزشکی کشور اعلام نکرد فاصله‌گذاری هوشمند نیازمند کنترل و نظارت جدی است و دکتر زالی اعلام کرد که ۴۰‌درصد مردم کلانشهر تهران کرونا را جدی نگرفته‌اند؟ گرچه مدارس، دانشگاه‌ها و اماکن مذهبی و مشاغل پرخطر تعطیل می‌باشند ولیکن با این حال جامعه به‌خصوص در تهران وضع خوبی ندارد. چرا کشورهایی که به‌موقع سختگیری‌ها و قرنطینه را در کشورشان اعمال کردند و به موقع آن را رفع کردند؟

سوال اساسی اینجاست که جان مردم برای دولت مهم است یا اینکه دولت بار مالی را از دوش خود بردارد؟ در حال حاضر دو سوم کارمندان در ادارات مشغول به کار هستند و یک سوم کارمندان یا در مرخصی بسر می‌برند و یا دورکاری می‌کنند ولیکن از ازدحام جمعیت ادارات کاسته شده است و این تجمع و ازدحام برای بهداشت بسیار خطرناک است. ما ایرانیان عادت کرده‌ایم که برنامه‌هایمان کوتاه‌مدت و به قول معروف کلنگی باشد. ما با هر چیزی می‌خواهیم در اجتماع مبارزه کنیم و یا می‌خواهیم برنامه‌ای برای رفاه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی تدوین کنیم به‌صورت کوتاه‌مدت باشد و برای مهار کرونا نیز از همین ایده استفاده کرده و فقط برای دو هفته فاصله‌گذاری اجتماعی را اعمال نمودیم و بعد از آن با شروع فعالیت‌ها اسم آن را گذاشتیم فاصله‌گذاری هوشمند و اینچنین مردم را به حال خود رها کردیم و همه چیز را به عهده خودشان گذاردیم بدون اینکه به عواقب این کار فکر کنیم.

در پایان باید بگویم دولت نباید مردم را به حال خود رها کند و فقط به آنها توصیه نماید که فاصله‌گذاری اجتماعی و ایمنی بهداشتی را رعایت کنید و می‌توانید به کسب و کار خود و مراوده با یکدیگر بپردازید فقط بار مالی و اقتصادی بر دوش دولت نگذارید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا