حقوق بشر

مرگ آزادی‌خواه عربستانی: دولت سعودی متهم به شکنجه و رفتار غیرانسانی

یکی از فعال برجسته حقوق بشر عربستان سعودی در حین بازداشت جان باخت. یک گروه حقوق بشری سوئدی که جایزه مهمی را به این فعال سعودی اهدا کرده، علت مرگ او را شرایط غیرانسانی و عدم دسترسی به امکانات پزشکی عنوان کرد. این گروه همچنین اعلام کرد که عبدالله الحمید در حین بازداشت شکنجه شده و آزار دیده است….

به گزارش گروه‌های حقوق بشری یک فعال برجسته حقوق بشر سعودی به نام عبدالله الحمید، ۶۹ ساله در بازداشت نیروهای امنیتی عربستان در بیمارستانی مرد. یک بنیاد حقوق بشری سوئدی که به عبدالله حمید جایزه مهمی د‌اده مرگ او را تایید کرده است.

عبدالله حمید، شاعر و فعال حقوق بشر بوده و به خاطر عقایدش دستگیر و زندانی شده بود. در سال ۲۰۱۱ او و یک فعال دیگر سعودی انجمن حقوق شهروندی و سیاسی را بنیان کردند. این اقدام موجب شد که هر دوی آنها به ترتیب با مجازات حبس ۱۱ و ۱۰ سال مواجه شوند. ده‌ها عضو دیگر بنیاد آنها نیز به همین صورت محاکمه شدند.

بنیاد «زیست صحیح» که جایزه «نوبل آلترناتیو» را اهدا می‌کند، جمعه ۲۵ آوریل/ ۶ اردیبهشت اعلام کرد که الحمید، در حال گذراندن محکومیت ۱۱ ساله خود در زندان، اوایل امسال به خاطر وخیم شدن وضعیت سلامتی‌اش در یک زندان در ریاض به بیمارستان منتقل شد. او سپس سکته کرد و اوایل آوریل به کما رفت.

لین مالوف، رئیس بخش پژوهش خاورمیانه عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دکتر الحمید یک قهرمان شجاع برای حقوق بشر در عربستان سعودی بود.»

View image on Twitter

الحمید در زمان مرگ ۸ سال از دوران محکومیت خود را گذرانده بود.

رئیس بنیاد حقوق بشری سوئدی «زیست صحیح» که جایزه ۹۹ هزار دلاری را به الحمید اهدا کرده بود مقامات سعودی را مسوول مرگ این فعال حقوق بشر دانست و گفت که «حبس کردن غیرقانونی الحمید و رفتار غیرانسانی منجر به مرگ او شد.»

او در بیانیه خود نوشت: «ما مقامات سعودی را مستقیماً مسوول مرگ الحمید می‌دانیم زیرا آنها دسترسی به امکانات مناسب پزشکی را برای ماه‌ها از او دریغ کردند.»

این بنیاد اعلام کرده است که الحمید در زمان بازداشتش شکنجه شده و آزار دیده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا