حقوق بشر

برادرم را ۱۲مامور با پیشانی خون‌آلود به خانه آوردند

اظهارات خواهر دانشجوی زندانی به بسیجی شکنجه گر….
خواهر علی یونسی، دانشجوی بازداشت‌شده دانشگاه شریف، با انتشار پستی ویدیویی در توییتر خواستار توضیح مقام‌های مسئول درباره ضرب و شتم برادرش شد.

آیدا یونسی در این ویدیو که خطاب به‌ مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف، منتشر شده است، می‌گوید: «کجای قوانین نوشته شده که می‌شود یک جوان ۲۰ ساله را مورد ضرب و شتم قرار داد و پدر و مادرش را با صورت خونی او شوکه کرد. وقتی علی را در خیابان آنطوری زدید و با آن وضعیت به خانه آوردید، در انفرادی چه شکنجه‌ای می‌کنید؟»

علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو تن از دانشجویان نخبه المپیادی دانشگاه شریف هستند که هفته گذشته بطور وحشیانه با ضرب و شتم بازداشت شدند.

برادرم را ۱۲مامور با پیشانی خون‌آلود به خانه آوردند

در ادامه بی خبری از وضعیت «علی یونسی» فعال دانشجویی و از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف که در تهران بازداشت شده‌ است، برادر علی یونسی جزئیاتی از بازداشت او و تفتیش خانه از سوی ماموران را تشریح کرد.

به گزارش صدای آمریکا، رضا یونسی، برادر علی یونسی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در رشته‌ توئیت‌هایی اعلام کرد که برادرش به همراه «امیرحسین مرادی» دیگر دانشجوی دانشگاه شریف، جمعه شب ۲۲ فروردین،‌ با ضرب و شتم بازداشت شدند و «علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه» آوردند.

علی اکنون دانشجوی سال دوم رشته کامپیوتر #دانشگاه_شریف است و در مدرسه #علامه‌حلی برای دانش آموزان المپیادی تدریس می‌کند.#علی_یونسی و #امیرحسین_مرادی جمعه شب، ۲۲ فروردین،‌ با ضرب و شتم بازداشت شدند. علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه می‌آورند.

ماموران علی را به شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بوده. ماموران تمام خانه را به هم ریخته ودرنهایت تمامی موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند. پدر و مادرم را برای بازجویی برده و پس از ۴-۵ ساعت آزاد کردند، ، اما علی از همان زمان بازداشت است.

در ادامه برادر علی یونسی افزود که «ماموران علی را به شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بوده. ماموران تمام خانه را به هم ریخته و در نهایت تمامی موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند. پدر و مادرم را برای بازجویی برده و پس از ۴-۵ ساعت آزاد کردند، ، اما علی از همان زمان بازداشت است.»

او با بیان این که این ماموران برای تفتیش خانه حکمی ارائه ندادند افزود: پس از پیگیر‌های خانواده مشخص شد که برادرم و هم دانشگا‌هی او توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند و پرونده به شعبه ۶ دادسرای اوین به بازپرس جعفری ارسال شده است.

پیش از این کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرده بود که علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است.

 ضرب و شتم و بازداشت دو فعال دانشجویی

طی روزهای گذشته دو فعال دانشجویی و از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف به نام‌های علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرد که این دو فعال دانشجویی به روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل علی یونسی و امیرحسین مرادی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی از جمله موبایل و کامپیوترهای این دانشجویان را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی همچنین تا به این لحظه از دلایل بازداشت و وضعیت این دو دانشجو هیچ اطلاعاتی در دست نیست. بنا بر این گزارش، آقایان یونسی و امیری هر دو از دانشجویان نخبه کشور و از دارندگان مدال‌ها و مقام‌های برتر المپیادهای علمی ایران و جهان هستند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا