زحمتکشان

بیکاری ۱۰۰هزار کارگر در روزهای اخیر در سه استان

فقر، گرسنگی، بیماری، بیکاری، بی‌خانمانی- چنین‌اند ره‌آوردهای چهل و یک سال حاکمیت فقیهان پس از برقراری رژیم جمهوری اسلامی. ستم و بیداد حاکمیت از یک سو و بی‌کفایتی در ادارهٔ کشور از دیگر سو، مردم کشورمان را به ورطهٔ فقر و فلاکت و درماندگی کشانده‌اند،در ۱۰روز گذشته دست‌کم ۱۰۰هزار کارگر در سه استان مازندران، گلستان و لرستان از کار بی‌کار شده‌اند و نزدیک به ۶۵هزار نفر هم در مازندران، قم، کرمانشاه، چهارمحال‌و‌بختیاری، مهاباد و سبزوار برای دریافت بیمه بی‌کاری نام‌نویسی کرده‌اند. این فقط بخشی از آماری است که مسئولان محلی این شهرها و استانها اعلام کرده‌اند.از وضعیت آماری دیگر استانها خبری در دست نیست…

روزنامه شرق نوشت:موضوع دیگری که این روزها نگرانی‌هایی را درباره وضعیت کارگران ایجاد کرده است، وضعیت سلامت آنها در کارگاه ها و کارخانه‌هایی است که شروع به فعالیت کرده‌اند. همین چند روز پیش خبر رسید که تست کرونای ۳۷ کارگر کارخانه پتروشیمی ارومیه مثبت شده است. گویا در این کارخانه ۸۲ مورد تست کرونا گرفته شده که از ‌این ‌میان تست ۳۷نفر یعنی ۴۵درصد کارگران مثبت اعلام شده است.

از ‌این‌رو نگرانی‌هایی درباره وضعیت سلامت کارگران هم ایجاد شده است؛ به‌ویژه اینکه کارگران به دلیل وضعیت اقتصادی زندگی‌شان در دو ماه گذشته و به واسطه کرونا شاید دسترسی درستی به خدمات درمانی هم نداشته باشند. در مجموع به نظر می‌رسد در آستانه روز کارگر وضعیت جامعه کارگری ایران از هر زمان دیگری وخیم‌تر باشد. جامعه کارگری همیشه با تنگناهای اقتصادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد؛ ولی این بار فشارهایی که به دلیل شیوع کرونا بر اقتصاد کشور و به‌ویژه این گروه ایجاد شد، وضعیت را نگران‌کننده کرده است.

در مازندران و بنا به گفته مسئول انجمن صنفی کارگران ساختمانی ۸۰هزار کارگر ساختمانی از کار بی‌کار شده‌اند. دولت با وجود وعده‌هایی که در زمینه حمایت از کارگران در شرایط فعلی داده؛ اما هنوز ریالی به کارگران تعلق نگرفته است، می‌گوید که در آستانه روز کارگر، شاهد وخیم‌ترین وضعیت معیشتی برای کارگران هستیم.

کارگران چینی زرین ایران برای دریافت بیمه بی‌کاری معرفی شده‌اند. آن‌چنان که در این گزارش آمده، انبارهای این شرکت پر است؛ اما از‌ آنجایی‌که مدتی است فروش نداشته‌اند، مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند. تعداد افراد بی‌کار‌شده در این شرکت را بالغ بر ۳۰۰ نفر می‌دانند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا