از هر دری سخنی

گفت‌وگو برسر هواپیمای اوکراینی

پرونده سقوط هواپیمای اکراینی، همچنان باز است. هنوز نه جعبه سیاه این هواپیما خوانده شده و نه هنوز خبری از سرنوشت بازداشتی‌های این پرونده منتشر شده است

همدلی| صحبت از چگونگی وضعیت تحقیقات در مورد این پرونده و همچنین بررسی اطلاعات جعبه سیاه آن، هر چند وقت یکبار، بخشی از اخبار را به خود اختصاص می‌دهد. چندی پیش هم یک نماینده گفته بود این پرونده بازداشتی ندارد، ولی مقامات قضایی تکذیب کردند و گفتند چند نفر بازداشت شده‌اند، ولی توضیحات بیشتری ندادند. روز گذشته هم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با کولبا دمیترو، وزیر خارجه اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرد. این دو مقام سیاسی در این گفت‌وگوی کوتاه، درباره آخرین تحولات منطقه، روابط دوجانبه، مبارزه با شیوع کرونا و نیز پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به تبادل نظر پرداختند.

مساله بررسی اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما و اینکه برای تجزیه و تحلیل، در اختیار چه کشوری قرار گیرد یا اساسا از ایران خارج شود یا نه، همه از مواردی بوده است که از زمان سقوط این هواپیما تا به حال، محل مناقشه و اختلاف نظرهای کشورهای مرتبط با این حادثه قرار گرفته است. در این بین، پیدایش ویروس کرونا نیز به عاملی در جهت ایجاد وقفه در روند بررسی این پرونده تبدیل شده است. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی چندی پیش، پیدایش ویروس کرونا و عواقب ناشی از آن را مانع از ادامه کار بررسی این پرونده اعلام کرده و گفته بود: به محض اینکه شرایط آماده شود، بازخوانی جعبه سیاه آغاز می‌شود اما کرونا کار را متوقف کرده است.

او اشاره کرده که در حال حاضر بررسی میدانی و انجام آزمایش‌های قطعات تمام شده است و پس از این وضعیت، بازخوانی جعبه سیاه را دنبال خواهد شد. او همچنین در خصوص اینکه چرا برخی کشورها اصرار دارند که جعبه سیاه برای بازخوانی و بازسازی به خارج از ایران انتقال پیدا کند، اظهار کرده بود که دلیل آن زیاد پیچیده نیست زیرا آمریکایی‌ها عمدتا به دنبال آن هستند که از هر حادثه‌ای، یک اتفاق تروریستی درست کنند، اما ما در کمیته بررسی سانحه در حال بررسی هستیم و در این رابطه، اوکراین و شرکت سازنده هواپیما جزو لاینفک این پرونده هستند.

اسلامی همچنین عنوان کرده بود که همه شرکت‌هایی که هواپیمایشان دچار سانحه می‌شود نرم‌افزاری از سوی کمپانی سازنده به آنها داده شده که درون آن دیتا وجود دارد. اما هیچ شرکتی این نوع هواپیمای اوکراینی را در ایران پرواز نمی‌دهد، بنابراین ما نرم‌افزار بازخوانی جعبه سیاه این هواپیما را نداریم.

قبلا اوکراین و فرانسه پیشنهاد داده بودند که متخصصان ایرانی از لابراتوار‌های این دو کشور برای بازخوانی جعبه سیاه هواپیمایی اوکراینی استفاده کنند. در این زمینه فرهاد پرورش نماینده ایران در سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرده بود که سازمان هواپیمایی ایران موافقت کرده دو جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراین را تحویل کی‌اف دهد، امری که البته محقق نشد.

حسن رضایی‌فر، مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری نیز در این زمینه و درخصوص تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی به ایسنا گفته بود: اولویت با بازخوانی این اطلاعات در ایران است و براساس مقررات تعریف شده ایران تلاش خود را در این خصوص انجام داد، اما در ادامه با مسئله تحریم کارخانه سازنده مواجه شدیم. او اشاره کرد: بحث تحویل جعبه سیاه به اوکراین مطرح نیست، بلکه موضوع بازخوانی جعبه سیاه توسط نهاد بررسی سوانح هوایی ایران در لابراتوارهای است که دارای شرایط فنی و همکاری مناسبی هستند.

پرداخت خسارت به کشورهای مرتبط با حادثه نیز، یکی دیگر از موارد مرتبط با این پرونده بوده است. وادیم پریستایکو، وزیر امور خارجه اوکراین در این باره گفته بود: اوکراین از طرف هر ۵ کشور در مورد مبلغ جبران خسارت با ایران مذاکره خواهد کرد و آنچه اوکراین در مورد آن توافق کند، به شهروندان همه کشورها، از جمله ایران پرداخت خواهد شد.

به هر روی هنوز ادامه روند تکمیل تحقیقات در خصوص این حادثه، ادامه دارد هر چند به دلیل محدودیت‌های پیش آمده ناشی از پیدایش کرونا، با کندی همراه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا