اجتماعی

سالمندان را در شرایط بحران رها نکنیم

ویروس کووید- ۱۹، این روزها همه اقشار جامعه را درگیر کرده و پس از نگرانی‌هایی که در رابطه با افزایش مرگ و میر و ابتلا به این ویروس در قشر سالمندان وجود داشت، در ابتدا این موضوع ترس عجیبی را در میان جامعه سالمندی کشور ایجاد کرده بود.

آرمان ملی؛ هم‌اکنون و با توجه به تحلیل‌های آماری در تعداد مبتلایان به ویروس کووید- ۱۹ در سراسر جهان و ایران، شاهد هستیم که آن ترس اولیه، خیلی مبتنی بر واقعیت‌ها نبوده و پیک این بیماری و مرگ و میر ناشی از آن فقط در میان اقشار سالمندان نیست. سالمندانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند و چون انسان در سن بالا معمولا یک بیماری زمینه‌ای همچون دیابت، فشار خون، سرطان خواهد داشت، این قشر از جامعه نیازمند مراقبت بیشتر هستند، کما اینکه بسیاری از سالمندان، کرونا را شکست داده‌اند و این نکته امیدوارکننده‌ای است.

اما نکته نگران‌کننده‌ای که این روزها در جامعه ما وجود دارد مربوط به سالمندانی است که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند و بعد از سپری کردن دوره درمان، در دوران نقاهت تنها در خانه می‌مانند. این امر نیازمند تدابیر خاص و جدی است و اینجاست که نظام مراقبت اجتماعی و نظام حمایت اجتماعی نقش موثری می‌تواند در این رابطه ایفا نماید. مراقبت‌های بهداشتی برای سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند نیز موجب نگرانی کارشناسان اجتماعی شده است. در مراکز نگهداری سالمندان این نگرانی وجود ندارد، چون خدمه آسایشگاه‌های سالمندی از آنها مراقبت می‌کنند، اما افرادی که در منزل هستند باید نظام مراقبت اجتماعی در مورد این گروه از افراد جامعه با هوشمندی بیشتری وارد عمل شود.

نکته دیگری که باید در این مجال به آن پرداخت این است که پدران و مادرانی که در منازلشان تنها می‌مانند و فرزندان و افراد فامیل از ترس اینکه ناقل کرونا به آنها نباشند و به همین بهانه به دیدار آنها نمی‌روند، می‌تواند باعث افزایش افسردگی در میان این قشر شود. خدا نکند در چنین شرایطی سالمندی تنها بماند. از یک طرف اخبار و اطلاعاتی که از طریق رسانه‌ها دریافت می‌کند، او را دچار استرس می‌کند. از طرف دیگر باید خودش مراقب خودش باشد و همه کارهایش را هم خودش انجام دهد، از خرید گرفته تا کارهای دیگر. همیشه در دین اسلام و فرهنگ کشور ما صله‌رحم و بازدید از افراد مسن یک واجب بوده است.

بسیاری از سالمندان یک عمر به سر کار رفته‌اند و عادت ندارند بیش از چند روز در خانه بمانند و سبک زندگی این دوران و ماندن در خانه به‌طور مستمر و طولانی برای این افراد می‌تواند آزار دهنده باشد. خیلی از آنها امکانات سرگرم کننده‌ معمول همچون شبکه‌های اجتماعی و فیلم دیدن را ندارند و این نگرانی کارشناسان اجتماعی را افزایش می‌دهد. در دوره سالمندی بسیار از مردم بازنشستگانی هستند که آمادگی پذیرش سبک زندگی متناسب بازنشستگی را نداشته‌اند و همیشه نگرانی بابت افسردگی آنها وجود داشته و حالا با طولانی شدن این روند و در خانه ماندن آنها از ترس ابتلا به کرونا، می‌تواند تاثیرات منفی انزوای آنها را افزایش دهد و موجب کاهش سلامت جسم و روح‌شان شود.

خوشبختانه انجمن علمی سالمندی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پویش‌هایی را برای ارائه خدمات تلفنی و رفع نیازهای مشاوره‌ای سالمندان و خانواده‌شان پیش‌بینی کرده‌اند. از سوی دیگر شهروندان باید مراقبت بیشتری از قشر سالمند جامعه داشته باشد.

چند روز پیش یکی از مربیان مطرح فوتبال آلمان برای سالمندان خرید می‌کرد و اقلام خوراکی و بهداشتی را پشت در منزل آنها می‌گذاشت. ما نیز برای همسایگان سالمند، مخصوصا افرادی که تنها زندگی می‌کنند، این مسئولیت و وظیفه اجتماعی را داریم که با رعایت موازین بهداشتی نیازهای روزانه‌شان را تهیه کنیم تا زمانی که از این بحران به‌سلامت عبور کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا