گوناگون

دلیل «هجوم مردم برای فروش طلا» چیست؟

در کشور ما یکی از شیوه های پس انداز افراد برای روز مبادا خرید طلا و زیور آلات برای خانم هاست … که هم استفاده کنند . هم در روز نیاز به پول تبدلش کنند … امروز رئیس صنف طلافروشان گفت : هجوم مردم برای فروش طلا چنان گسترده است که طلا فروشان دچار کمبود نقدینگی شده اند … مردم از سر ناچاری برای تهیه خورد و خوراک فعلا طلاهایشان را می فروشند ( البته آنهایی که دارند … ) کسانی که ندارند .. باید رو به قبله دراز بکشند .. در مرحله بعدی نیز آرزوی مرگ خواهند کرد ….

فروش طلا؛ پیام‌های خوبی از جامعه دریافت نمی‌شود

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف در تهران از هجوم مردم به طلافروشی‌ها به دلیل امرار معاش و پرداخت بدهی سخن می‌گوید اما هجوم نقدینگی به بازار بورس می‌تواند سویه دیگر این ماجرا را روشن کند، در این راستا رفتار مردم در دو بازار طلا و بورس می‌تواند این فرضیه را قوت بخشد که اقدام اول با هدف تهیه نقدینگی و ورود به بازار بورس صورت گرفته است.

همایون دارابی از کارشناسان بازار سرمایه و بورس در این باره گفت: تا حدودی می‌توان هجوم مردم به طلافروشی‌ها را اینگونه ارزیابی کرد. چون چند روز پیش از عرضه سهام شستا در بازار بورس نیز با فروش سنگین طلا و ارز خانگی مواجه بودیم.

اما این کارشناس فروش طلا به دلیل تنگناهای اقتصادی را نیز تأیید کرد و از حضور پول‌های خیلی زیاد در کنار پول‌های خرد در کنار ورود زیاد به بازار بورس یاد کرد و اولی را غالب بر بازار دانست.

طبق گزارشها، دهک پایین جامعه برای تأمین امرار معاش و دهک بالا برای پاس کردن چک و پرداخت بدهی‌های خود نسبت به فروش طلا‌های خود اقدام می‌کنند. آنچه می‌تواند به دلیل تاثیر منفی کرونا بر کسب و کار‌ها و توان اقتصادی جامعه ارزیابی شود.

اما شاید این تمام ماجرا نباشد و فرضیه‌های دیگری هم درباره هجوم مردم به طلافروشی‌ها مطرح باشد. چنانچه نگاهی به بازار بورس و صف‌های طولانی مردم برای دریافت کد بورس می‌تواند سویه دیگر این ماجرا را روشن کند.

هجوم نقدینگی به بازار بورس در شرایطی است که رشد بورس تهران از سوی اغلب کارشناسان اقتصادی در روز‌های کرونازده اقتصاد آن هم در شرایط ایران و برخلاف بازار‌های بورس مهم جهان، بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

به گفته سیامک قاسمی از کارشناسان این حوزه، ورودی نقدینگی و جو روانی بر بازار حاکم است و از این رو، هر تحلیل مالی درباره آینده بورس اشتباه است. همین امر نیز گذاردن همه تخم مرغ‌ها در سبد بورس را به یک تهدید تبدیل می‌کند به ویژه آن که اغلب مردم بدون آگاهی و اطلاع و تنها با شنیدن سود بالای این بازار وارد بورس شدند.

در هر صورت چه اقدام مردم برای هجوم به طلا فروشی‌ها برای رفع آسیب‌های اقتصادی کرونا باشد و چه برای حضور در بازار بورس پیام‌های خوبی از جامعه دریافت نمی‌شود.

در حالت نخست این به معنای فقیرتر شدن جامعه و افزایش طبقات پایین و محروم و ناکامی و سرخوردگی است. در حالت دوم نیز رفتار هیجانی مردم در هجوم برای فروش طلا و خرید بورس بدون حمایت و برنامه‌ریزی درست دولت می‌تواند به هنگام کاهش سود بازار بورس بار دیگر رفتار هیجانی دیگری را در پی داشته و موجب زیان این گروه از مردم و خروج سرمایه‌های آن‌ها از بازار بورس شود. آنچه پیشتر در بازار ارز نیز رخ داده و پیامد‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن هنوز هم گریبانگیر کشور است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا