فرهنگی

ریشه شیوع کرونا تخریب طبیعت است

دانشمندان  هشدار داده اند که اگر تخریب طبیعت متوقف نشود، مردم دنیا از شیوع همه گیری‌هایی بدتر از کرونا رنج خواهند برد….
به نوشته روزنامه گاردین، تعدادی از دانشمندان برجسته جهان هشدار داده اند که اگر تخریب طبیعت متوقف نشود، مردم دنیا از شیوع همه گیری‌هایی بدتر از کرونا رنج خواهند برد.

کارشناسان برجسته محیط زیست هشدار داده اند که اگر ریشه شیوع بیماری‌های مرگبار و نابودکننده که همان تخریب طبیعت است، هرچه سریعتر متوقف نشود، پس از کرونا احتمالا شاهد شیوع بیماری‌های خطرناک دیگری خواهیم بود.

به گفته آن‌ها تنها یک موجود مسئول شیوع کووید ۱۹ شناخته می‌شود و آن انسان است.

“همه گیری‌های اخیر نتیجه مستقیم فعالیت‌های بشر هستند به ویژه نظام‌های مالی و اقتصادی جهانی که تنها به دنبال رشد اقتصادی هستند، آن هم به هر قیمت ممکن. ما فرصت محدودی برای غلبه بر چالش‌های ناشی از بحران کنونی و جلوگیری از بروز بحران‌های آتی، در اختیار داریم. ”

استادان جوزف ستله، ساندرا دیاز و ادواردو بروندیزیو، سرپرستی جامع‌ترین بررسی سلامت کره زمین که تاکنون انجام شده است را برعهده داشتند. سازمان بین دولتی خط مشی علمی-سیاسی برای تحقیق درباره تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی، در سال ۲۰۱۹ این تحقیق را انجام داد.

آن‌ها به همراه دکتر پیتر دازاک در مقاله‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، نوشتند: جنگل زدایی گسترده، توسعه کنترل نشده کشاورزی، معدن داری و توسعه زیرساخت ها، همچنین بهره برداری از حیات وحش زمینه را برای افزایش سرایت بیماری‌ها فراهم کرده است.

به گفته آن‌ها، این فعالیت‌ها با ایجاد تماس و درگیری بیشتر بین انسان‌ها و حیوانات که ۷۰ درصد بیماری‌های کنونی انسان‌ها از آن‌ها ناشی می‌شود، موجب بروز همه گیری‌ها می‌شوند. این مسئله در کنار گسترش شهرنشینی و افزایش سرسام آور سفر‌های هوایی در جهان باعث می‌شود یک ویروس بی آزار در خفاش‌های آسیایی، رنج وصف ناپذیری برای انسان‌ها ایجاد و فعالیت‌های اقتصادی در سراسر جهان را متوقف کند. دست انسان در بروز همه گیری مشهود است. اما شاید کووید ۱۹ تنها آغاز ماجرا باشد.

آن‌ها افزودند: اگر مراقب عواقب احتمالی آنچه امروز انجام می‌دهیم، نباشیم، شیوع همه گیری‌ها در آینده احتمالا بیشتر و سرعت گسترش آن‌ها سریعتر خواهد بود و می‌توانند پیامد‌های اقتصادی گسترده تری برجای بگذارند و جان تعداد بیشتری از مردم را بگیرند.

این دانشمندان تاکید کردند بسته‌های احیای اقتصادی چند تریلیون دلاری که دولت‌ها ارائه می‌کنند، باید صرف تقویت و حمایت از محیط زیست شود.

آن‌ها همچنین تصریح کردند که یک رویکرد جهانی “سلامت واحد” باید اتخاذ شود، زیرا سلامت مردم با سلامت حیات وحش، سلامت احشام و سلامت محیط زیست کاملا در ارتباط است.

در این مقاله کارشناسان اعلام کردند اگر مردم جهان تصمیم بگیرند اقداماتی انجام دهند که در راستای حفاظت از طبیعت باشد، طبیعت هم به ما کمک می‌کند از خود حفاظت کنیم و این گونه جهان می‌تواند از بحران کنونی قدرتمندتر و منعطف‌تر از همیشه بیرون آید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا