گوناگون

ادامه اعتراض‌ها در لبنان؛ دو بانک را به آتش کشیدند

صدها معترض خشمگین در طرابلس، دومین شهر بزرگ لبنان بار دیگر دست به اعتراض زدند. آنها در اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی، گرسنگی و فساد گسترده حکومتی دو بانک را به آتش کشیدند و به سوی نیروهای ارتش سنگ پرتاب کردند….

بنا به گزارشها، ارتش لبنان از زخمی شدن نزدیک به ۳۰ نفر از نیروهایش در درگیری با معترضان خبر داده است.

کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت مواد غذایی اعتراض‌ها در لبنان را شعله‌ور کرده است. ارزش پول ملی لبنان در مقابل دلار آمریکا به شدت سقوط کرده و رکورد جدیدی را برجای گذاشت.

اعتراض‌های اخیر از صبح دوشنبه در چند شهر مختلف آغاز شد و معترضان اقدام به بستن جاده‌ها کردند که این موضوع مانع اعزام گروه‌های پزشکی از بیروت برای انجام تست‌های ویروس کرونا در سراسر کشور شد.

نیروهای امنیتی لبنان حوالی ظهر دوشنبه با زور برخی از معترضان را از یکی از بزرگراه‌های بزرگ این کشور در شمال بیروت به خارج از این مکان هدایت کردند تا مسیر باز شود اما ساعاتی بعد معترضان با به آتش‌کشیدن لاستیک بار دیگر این مسیر را مسدود کردند.

اعتراضات در لبنان از اکتبر (مهر) سال گذشته و در اعتراض به وضع مالیات بر مکالمات با نرم‌افزار واتس‌آپ آغاز شد. این اعتراض ها به سرعت به یک جنبش خیابانی گسترده در لبنان تبدیل شد که شرکت کنندگان در آن تغییر در طبقه سیاسی حاکم در لبنان را مطالبه اصلی خود اعلام می‌کردند.

در جریان اعتراضات شش ماهه اخیر لبنان، سعد حریری، نخست وزیر مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد.

گزارش رادیو پیام اسرائیل: تظاهرات مردمی در لبنان، به دنبال ادامه وخامت وضع اقتصادی همچنان ادامه دارد و یک لبه این اعتراض ها متوجه عملکرد گروه تروریستی حزب الله وابسته به حکومت ایران است که فعالیت های اقتصادی آن مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفته و وضع اقتصادی لبنان را به آشوب بیشتری کشانده است.

این تظاهرات از پریروز (یکشنبه) در بیروت آغاز شد و به شهرهای دیگر چون طرابلس در شمال و صیدا در جنوب لبنان رسید و با برخی خشونت ها همراه بود.

ایالات متحده در ادامه اقدامات خود برای مبارزه با ترور و پولشویی، هرگونه عملیات بانکی با حزب الله را ممنوع ساخت و دو موسسه مالی بزرگ لبنان مشمول این تحریم گردید و از آن هنگام بحران اقتصادی آن کشور بالا گرفته است.

یکی از راه های پیشنهادی دولت آن است که خرید و فروش ارزهای خارجی آزاد شود، ولی حزب الله به شدت با آن مخالفت می ورزد.

در بیروت، تظاهرکنندگان چند جاده اصلی را بستند با نیروهای پلیس درگیر شدند. همزمان، شمار زیادی از تظاهرکنندگان در برابر ساختمان بانک مرکزی در بیروت به تظاهرات پرداختند.

در طرابلس، تظاهرکنندگان یک خودرو نیروهای انتظامی را به آتش کشیدند.

پس از کناره گیری سعد حریری از نخست وزیری، اکنون ماه های متمادی است که لبنان با بحران سیاسی روبرو می باشد. ولی تحریم چند موسسه مالی وابسته به حزب الله لبنان توسط ایالات متحده، این بحران را به ابعاد تازه ای کشانده است که تظاهرات خشونت بار روزهای اخیر را به دنبال آورده است.

شماری از تظاهرکنندگان هفته های اخیر، علیه حزب الله و عملیات تخریبی آن نیز شعار داده اند. ولی حزب الله گروه ضربتی خود را به میان تظاهرکنندگان فرستاد و کوشید صدای آن ها را خاموش کند.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=ivh04CY5hWE&feature=emb_logo

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا