از هر دری سخنی

نقش شورای نگهبان در به‌حاشیه‌راندن مجلس و ماجرای جعلی‌بودن مدرک یک منتخب مجلس یازدهم

چند روزی است که بحث‌هایی درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی منتخب حوزه تفرش در مجلس یازدهم شنیده می‌شود و در آخرین خبرها سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که وزارت علوم مدرک تحصیلی «سینا کمالخانی» را تأیید نکرده است و لذا انتخابات در آن حوزه انتخابیه ابطال می‌شود.

ستاره صبح، نعمت احمدی: به عقیده نگارنده از دو منظر می‌توان به این موضوع نگریست؛ نخست باید دید آیا این‌که مدرک یک نماینده تأیید نشده، به دلیل جعل مدرک بوده یا محل تحصیل فرد مذکور مورد تأیید نیست.

اگر جعل مدرک صورت گرفته باشد، یعنی فرد در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل‌نکرده اما مدرک آن دانشگاه را دارد. ازآنجایی‌که جعل سند و استفاده از سند مجعول جرم است، وظیفه مدعی‌العموم است که این مسئله را در دستور کار قرار دهد و رسیدگی کند.

حالت دیگر این است که مدرک فرد مذکور درست است، اما دانشگاه محل تحصیل مورد تأیید وزارت علوم نبوده، تخلفی از سوی فرد صورت نگرفته است. در این صورت ممکن است مشکل به دولت‌های نهم و دهم بازگردد که دولت محمود احمدی‌نژاد برای کنار زدن آثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و بر زمین زدن دانشگاه آزاد، مجوز فعالیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی را صادر کرد و هرکس از به وزارت علوم مراجعه می‌کرد، می‌توانست مجوز تأسیس دانشگاه بگیرد.

دوم این‌که شورای نگهبان از سال ۱۳۷۰ اصل ۹۹ قانون اساسی را که به‌روشنی بر «نظارت بر انتخابات» تأکید دارد، این‌گونه تفسیر کرد که باید «نظارت استصوابی» صورت گیرد. از آن موقع این عبارت وارد ادبیات سیاسی و حقوقی ایران شد و بدین ترتیب «نظارت» به «دخالت» در انتخابات تبدیل شد.

متأسفانه فیلتر شورای نگهبان به‌گونه‌ای تعبیه‌شده که برای نمونه ۹۰ نفر از افرادی که در دوره دهم تأیید صلاحیت شده بودند، بدون آن‌که پرونده قضایی داشته باشند که موجب محرومیت اجتماعی آنان شده باشد، رد صلاحیت شدند؛ بنابراین مشخص نیست که ترازو و معیار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها چیست.

این نوع نگاه شورای نگهبان موجب شده که چنین موضوعی پیش بیاید که یک منتخب مدرک تحصیلی‌اش مورد تأیید نیست یا احتمالا جعلی است؛ درحالی‌که اگر این فرد (منتخب تفرش) منتسب به جریان اصلاح‌طلب یا معتدل بود، تمام زیروبم زندگی‌اش را شخم می‌زدند تا یک بهانه برای رد صلاحیت او پیدا کنند.

بنابراین نوع نگاه شورای نگهبان به موضوع نظارت بر انتخابات خروجی‌اش این بوده که به گفته خود نمایندگان دوره دهم «مجلس در رأس امور نیست» و از هم‌اکنون می‌توان گفت که مجلس یازدهم نیز به حاشیه رانده خواهد شد و نقش چندانی در مسائل کلان کشور نخواهد داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا