اجتماعی

فقر غذایی در آینده کشور

جامعه پایدار جامعه‌ای است که نیازهای اساسی آن با کمترین چالش تأمین ‌گردد. بهترین تعریف از نیازها در سلسله مراتب هرم مازلو دیده می‌شود که تغذیه در کف آن قرار دارد و قاعده بزرگ هرم را تشکیل می‌دهد.

مستقل عبدالرضا اعتمادیان: بدین جهت، افلاطون می‌گفت: «هرکس گندم داشت حکومت داشت». بنابر این اولین وظیفه برای هر حکومت تهیه غذای مناسب برای مردمان است.

زمانی هم تبدیل مثلث وابستگی راز آفرینش به «انسان، غذا و حرکت» باعث شد اجتماع و لوازم شناخت آن با عنوان فیزیک اجتماعی در قرن ۱۹ توسط اگوست کنت و سپس توسط هابس با نام جامعه شناسی وارد ادبیات حکومت‌مداری نوین گردد. شناخت علمی یک جامعه قدرتمند، بیشتر از طریق نیازمندی و چگونگی تأمین غذائی آن انجام می‌گیرد که در طول تاریخ برای کشف راز بقای هر اجتماع، چالش و تضادهایی بین انسان‌ها ایجاد کرده است که با کلمه قدرت و توان و نیرو و حرکت خودنمائی می‌کند.

آنچه بقا را تعریف می‌کند حرکت است. حرکت در فیزیک به معنی تغییر مکان جسم در ارتباط با زمان است. حرکت در فیزیک، از نیرو ناشی می‌شود

نیرو، یعنی مصرف انرژی. در انسان منبع انرژی از تغذیه استخراج می‌گردد.

کدام تغذیه؟ تغذیه‌ای صحیح که رشد را میسر ‌سازد، به تندرستی و طول عمر بیانجامد و تأثیر بر روی مغز و روان، و سبب رشد فکری گردد. با چنین نگاهی، ظرفیت یک جامعه‌ی پویا در تأمین امنیت غذایی وارد سیاست اقتصادی خرد و کلان می‌شود.

با مدیریت درآمد خالص و ناخالصی ملی و چگونگی پخش آن در سبد زندگی، رابطه شایسته منطقی ایجاد می‌شود. با تفریغ بودجه می‌توان به سراغ چگونگی پر شدن سبد زندگی و غذائی کشور رفت که آن را در درون بودجه ۲۰,۱۷۶,۰۱۶,۷۹۴,۰۰۰,۰۰۰ ریالی می‌جوییم. (قانون بودجه) این مبلغ با دلار ۱۱۵ هزار ریال برای هر دلار برای سبد غذایی محقق نمی‌شود هیچ، بلکه فاجعه سوتغذیه کماکان با فشار خود بر روح جامعه دل نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند. در صورتی که قیمت ارز به مرز ۱۶۰ هزار ریال رسیده در چنین شرایطی درآمد سرانه برای جمعیت ۸۳ میلیونی به زیر ۱۶۰۰ دلار شیفت می‌کند.

این‌چنین وضعیت درآمدی، کشور را در ردیف کشورهای زیر متوسط حتی فقیر جهان قرار می‌دهد این در شرایطی است در حال حاضر بیش ۷۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه (براساس خبر خبرگزاری تسنیم) همراه با پدیده شوم کرونا، تشدید تحریم‌ها و افت شدید قیمت نفت بر تحقق بودجه سال ۹۹ سایه انداخته است. این شرایط می‌گوید بیش از ۱۳ میلیون خانوار کارگر و کارمند و بازنشسته و بیکار سبد غذایی‌شان خالی از مواد پروتئینی، مواد عالی و هیدروکربن‌ها خواهد شد حتی تولید محصولات کشاورزی بیش از ۱۳۰ میلیون تن در قبال فشار به منابع آب و خاک و محیط زیست و تاراج منابع آیندگان نیز که مایه مباهات خودکفائی است نمی‌تواند جلوی سوتغذیه را بگیرد.

چراکه گرانی نهاده‌ها و صادرات و قاچاق نخواهد گذاشت خانوارها بتوانند با درآمد ۱۶۰۰ دلار سالانه سبد غذایی‌شان را پر کنند چون بیش از ۷۰ درصد آن مبلغ در گرو رِبای بانکی و قیمت حامل‌های انرژی است، در صورت مفت شدن قیمت خوراک اساسی نیز، دیگر توان گرفتن انرژی ندارند. به قول سعدی
«هر که مزروع خود بخورد به خوید
وقت خرمنش خوشــه بـاید چید»

چنین شرایط مهیای سیل عظیم گرسنگان خواهد شد.
امید است شرایط زیمباوه و … با سیاست‌ تعدیل، بر کشور ما چیره نگردد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا