اجتماعی

بازگشت دریاچه‌ها و تالاب‌ها به وضعیت ۱۰ سال قبل

مدیرکل سنجش‌ازدور سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه بارندگی‌های سال جاری برخلاف سال گذشته که تبدیل به سیل شد، مهار و در مخازن پشت سدها جمع‌آوری شدند، گفت: این بارندگی‌ها نه‌تنها موجب شد سطح آب دریاچه ارومیه در شرایط خوبی قرار گیرد، بلکه تالاب‌های کشور که در پاییز تقریباً خشک‌شده بودند نیز پر آب شدند که این امر به دلیل بارندگی‌هایی است که در سراسر کشور داشتیم.

مهندس مصطفی منصورپور در گفت‌وگو با ایسنا  با اشاره به آخرین رکورد میزان آبگیری دریاچه ارومیه با تأکید بر اینکه وضعیت آبگیری این دریاچه در ۱۰ سال اخیر دارای بالاترین رکورد است، افزود: تصاویر ماهواره‌ای از این دریاچه نشان می‌دهد که سطح آب دریاچه به حدود ۳ هزار و ۵۵۰ کیلومترمربع رسیده است و می‌توان گفت که این حوضه آبریز به حدود ۷۰ درصد از ماکزیمم دریافت آب رسیده است.

وی بابیان اینکه در سال جاری و در صورت ادامه بارش‌ها و ذوب برف با گرمای هوا، این میزان می‌تواند به ۸۰ درصد نیز برسد، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این دریاچه حتی نسبت به ۳ ماه گذشته افزایش آب داشته است.منصورپور با مقایسه وضعیت میزان آب دریاچه ارومیه در سال جاری نسبت به اردیبهشت سال ۹۷، اظهار کرد: این بررسی نشان می‌دهد که مساحت آب افزایش حدود ۵۰ درصدی داشته است. ضمن این‌که سدهای اطراف این دریاچه نیز بیش از ۹۰ درصد آبگیری داشتند و در حال حاضر که به سمت آب شدن برف‌ها می‌رویم، احتمالاً با ذوب شدن برف‌ها، رواناب‌هایی که به سمت دریاچه درحرکت هستند، سطح آب دریاچه ارومیه را افزایش خواهند داد. این وضعیت نشان می‌دهد که دست طبیعت حال دریاچه ارومیه را بهبود می‌بخشد.

رسیدن به وضعیت اولیه دریاچه

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این دریاچه به وضعیت اولیه خود رسیده است یا خیر، گفت: بیشترین مقدار سطح آب این دریاچه در سال‌های اخیر مربوط به اواخر دهه ۷۰ می‌شود و در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه به‌گونه‌ای است که در حال نزدیک شدن به میزان سطح آب دهه ۷۰ است.

وضعیت بارندگی‌ها در دو سال ترسالی

مدیرکل سنجش‌ازدور سازمان فضایی در خصوص وضعیت بارش‌ها در سال‌های اخیر، توضیح داد: بررسی تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که از دی تا اسفندماه سال گذشته بیشتر بارندگی‌ها در شمال غرب و جنوب شرق کشور بوده، ولی از فروردین‌ماه سال جاری بیشترین بارندگی‌ها را در بخش‌های جنوبی کشور داشتیم و این بارندگی‌ها موجب آبگیری تالاب «جازموریان» و «هامون» ها شده است.منصورپور، ایجاد دریاچه‌ در بخش‌های مرکزی کشور در منطقه «زواره» و آبگیری تالاب‌ها در مناطق کویری کشور را از دیگر مزایای بارندگی‌های اخیر دانست و یادآور شد: درمجموع می‌توانیم بگوییم امسال ازلحاظ میزان بارندگی سال خوبی برای بخش‌های جنوبی بوده است.این محقق حوزه سنجش‌ازدور بابیان اینکه مقدار بارندگی‌ها در شمال و شمال غرب کشور مشابه دوران ترسالی بوده است، ادامه داد: علاوه بر آن ما پایش‌ سدها را نیز در دستور کار داریم و بررسی‌های ما نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد ظرفیت اکثر سدهای مهم کشور آبگیری شده است. با ادامه این روند امیدواریم کمبود آب در تابستان سال جاری نداشته باشیم، ولی همواره صرفه‌جویی و استفاده بهینه در مصرف آب باید رعایت شود.

وضعیت سدها در بارش‌های اخیر

وی در خصوص وضعیت سدهای کشور در بارندگی‌های اخیر، گفت: وضعیت کلیه سدهای کشور نسبت به سال گذشته خوب است، به‌گونه‌ای که در سال گذشته تنها مخزن آبی برخی از سدهای موجود در غرب و جنوب غرب کشور پر آب‌شده بودند؛ ولی در سال جاری تقریباً مخازن سدها در بخش‌های مختلف کشور پر آب شدند. در سال جاری بارندگی‌های خوبی در جنوب غرب، جنوب شرق، سیستان و بلوچستان، شمال غرب داشتیم و همچنین میزان بارندگی‌ها در خراسان جنوبی خوب بود، ضمن آنکه در هفته قبل شاهد بارندگی در بخش کویری کشور چون طبس و شهداد در کرمان بودیم.منصورپور با اشاره به بارندگی خوب در بالادست هامون‌ها در کشور افغانستان، خاطرنشان کرد: این بارندگی‌ها موجب پر آب شدن رود هیرمند و هامون‌ها شده است.

وضعیت تالاب‌ها در ترسال ۱۳۹۹

مدیرکل سنجش‌ازدور سازمان فضایی ایران به بیان وضعیت آبگیری تالاب‌ها پرداخت و افزود: تالاب‌های کشور در وضعیت خوبی قرار دارند، به‌عنوان نمونه تالاب «جازمویان» در شرایط خوبی است و حدود ۵۰ درصد از پهنه این تالاب آبگیری شده است. به گفته وی، تالاب جازمویان قبل از بارندگی‌ها و در اواخر پاییز سال گذشته تقریباً خشک‌شده بود، ولی در حال حاضر در وضعیت خوبی قرار دارد.منصورپور بابیان اینکه بر اساس بررسی‌های ما دریاچه‌ نمک در استان قم افزایش پهنه آبی را نشان می‌دهد، اظهار کرد: در اسفندماه مساحت آبی این دریاچه ۴۷ کیلومترمربع بوده که این میزان در حال حاضر به حدود ۲۱۷ کیلومترمربع رسیده است و این میزان نشان می‌دهد که در یک ماه اخیر مساحت آب این دریاچه حدوداً ۵ برابر شده است. در خصوص تالاب «بختگان» باید گفت که مساحت آب این تالاب افزایش چشمگیری داشته، به‌گونه‌ای که میزان مساحت آن در فروردین ۹۹ حدود دو برابر میزان مساحت آن در اسفند ۹۸ شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا